Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kněz kandiduje za komunistickou stranu, její minulost mu nevadí

  11:28aktualizováno  11:28
Chlumecký farář se rozhodl kandidovat do místního zastupitelstva za komunistickou stranu. Bývalý elitní policista, kterého vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, a zároveň kněz Církve československé husitské, jde i přes pochyby svých představených do voleb z druhého místa na kandidátce KSČM.

Kněz Církve československé husitské v Chlumci nad Cidlinou Rostislav Kotrč (vpravo). | foto: cirkev-chlumec.cz

Kněz z Chlumce nad Cidlinou Rostislav Kotrč se snaží prolomit tradiční nevraživost mezi církvemi a komunistickou stranou, která před rokem 1989 věřící tvrdě pronásledovala. Dokonce se chtěl stát členem KSČM, nakonec je „jen“ na druhém místě její kandidátky.

„Usiloval o vstup do naší strany, ale dohodli jsme se, že bude rozumnější, i vzhledem k jeho vztahu k církvi, aby zůstal pouze naším sympatizantem,“ říká členka královéhradeckého okresního výboru KSČM Taťána Lankašová. Mezi členy má podle ní strana „spoustu věřících“.

„Je to velice slušný a čestný člověk, který k nám přišel sám, a dokonce nám nabídl modlitebnu, abychom ji mohli použít ke schůzi,“ dodává o čtyřicetiletém duchovním z Chlumce nad Cidlinou, jenž jde do podzimních komunálních voleb z druhého místa na kandidátce KSČM jako nezávislý.

Nadšení z toho nejsme, říká biskup

Ani Kotrč, bývalý elitní policista z protikorupčního útvaru, žádný střet mezi svým nynějším kněžským působením a kandidaturou za komunisty nevidí.

Po konfliktu s Bradáčovou musel odejít od policie

Velmi netradiční je také Kotrčova minulost. V roce 2012 nastoupil k elitnímu útvaru protikorupční policie a byl hlavním vyšetřovatelem kauzy Ředitelství silnic a dálnic.

Po neshodách s vedením i tehdejší vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou však musel odejít. Bradáčová na něj dokonce podala trestní oznámení za to, že údajně prozradil identitu tajné svědkyně (více najdete zde). Kvůli tomu ho už přes rok vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Stal jsem se nepohodlným, protože jsem upozorňoval na nezákonné postupy ze strany některých policistů,“ tvrdí Kotrč. Hájí se, že identitu svědkyně nemohl prozradit, protože její jméno prý už stejně bylo veřejně známé.

Kotrč proto podal několik trestních oznámení a opakovaně si stěžuje na postupy policie, státního zastupitelství i inspekce.

„Vím, že pro mnohé lidi je to těžko pochopitelné. Myslím, že je to vlivem neustálé mediální masáže a špatného pochopení dějinných a teologických souvislostí,“ míní.

S programem komunistů prý souhlasí, je například rozhodným odpůrcem církevních restitucí.

„Jsem orientován levicově a sociálně. Když se podíváme do Bible, zvláště do knihy Skutky apoštolské, která popisuje počátek křesťanství, tak tam můžeme číst, že lidé měli vše společné, o majetek se dělili, tak jak kdo potřeboval. To je přece základní princip komunismu. Bohužel se z této filozofie vytratil Bůh, což vedlo k její částečné deformaci,“ vysvětluje farář.

Jeho nadšení však moc nesdílí biskup královéhradecké diecéze husitské církve Pavel Pechanec: „Upřímně, je to velmi nestandardní a ošemetná záležitost. Máme doporučení, že když už se chceme komunální politikou zabývat, měli bychom kandidovat spíše za nezávislá uskupení.“

Dodává však, že zakazovat duchovním nic nemůže. „Naše církev je velmi liberální, dbáme na vnitřní svobodu všech našich členů. Pokud to tak člověk vnímá a cítí, nelámeme ho, ale upřímně řečeno, nadšeni z toho nejsme,“ vysvětluje biskup.

Obnovil odbory duchovních, minulost KSČM mu nevadí

Husitská církev se v roce 1968 rozhodně postavila proti sovětské okupaci, někteří její kněží byli vězněni. Také její polistopadové dokumenty mluví o tom, že členové by se neměli podílet na politice „motivované prvky fašismu nebo komunismu“. 

V husitské církvi Kotrč působí od roku 1999 a s náboženstvím propojil i svou práci u policie – je generálním vikářem Křesťanské policejní asociace. Podle svých slov se také snaží upozorňovat na nešvary v husitské církvi, čímž se prý dostal do nelibosti představených. Obnovil například odbory duchovních pod názvem Jednota duchovenstva.

Tvrdí, že pokud ho lidé v Chlumci zvolí do zastupitelstva, chce se zaměřit na rozvoj volnočasových aktivit pro mladé. Se zločiny komunistů, kteří před rokem 1989 pronásledovali a věznili duchovní, v této souvislosti problém nemá. Dnešní komunisté jsou už prý jiní než ti, kteří se v 50. letech snažili církve cíleně zlikvidovat.

„Myslím, že kdo prezentuje KSČM jako stranu spojenou s represí 50. let 20. století, je demagog a o historii ani politice nic neví. Minulost vždy tvoří lidé, kteří se více či méně snaží o svůj prospěch, moc či pomoc ostatním. To bych se stejně mohl pozastavovat nad tím, jak někdo může byt členem římskokatolické církve, která držela v útlaku a krvavě působila ne 20 či 40 let, ale celé jedno tisíciletí,“ říká Kotrč, který kromě Husitské teologické fakulty a policejní školy vystudoval také marketing. V KSČM prý poznal „spoustu vzdělaných a poctivých lidí“.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz