Opravený prameník Idy v Náchodě-Bělovsi.

Opravený prameník Idy v Náchodě-Bělovsi. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ida v neděli znovu vytryskne z opraveného pramene, už nepoteče do řeky

  • 5
Stáčená kyselka Ida ještě před čtvrt stoletím kvalitou směle konkurovala karlovarským minerálkám. S porevolučním úpadkem lázní a stáčírny v Náchodě-Bělovsi ale zchátral i její pramen. V neděli se opravený altán znovu otevře pro veřejnost, která dosud chodila čepovat Idu k trubkám u Metuje.

Přes počáteční úvahy nebude vodu upravovat žádné zařízení. Radnice to zvažovala kvůli obsahu arzénu v kyselce, který mírně překračuje normy pro pramenité vody.

Nicméně jeho podíl v Idě je tak malý, že by jí člověk musel vypít velmi neúměrné množství, aby přítomnost arzénu pocítil na zdraví. "Lidé z Bělovsi pijí tuto vodu věky a nikdo na ni ještě neumřel. Spíš naopak," tvrdí místostarosta Tomáš Šubert, který dostal obnovu památného prameníku na starosti.

Zchátralý altán, kde býval pramen běloveské kyselky Ida
Dosud lidé čepovali kyselku z trubek u řeky Metuje, což byla zejména v zimě...
Před rekonstrukcí by se z prameníku asi nenapil ani člověk s hodně silným

Takto vypadal altán ještě letos v zimě, pro Idu museli lidé sejít k Metuji.

Radnice prý přesto nechá na prameník instalovat ceduli s rozborem vody a upozorněním, že kyselka obsahuje arzén, a doporučením, kolik jí člověk může vypít.

"Protože se jedná o přírodní léčivý zdroj, bude tam muset být i povolení státu. To zajistila firma, která dodala technologii čerpání vody," dodal místostarosta.

Dřív prý mívala voda ještě větší sílu než dnes

Ten míní, že současná síla kyselky je trochu menší než v době jeho dětství: "Je to tím, že tehdy dopravovala vodu na povrch pístová čerpadla, která byla ke kyselce šetrnější. Taková ale dnes už neexistují. Současná točivá čerpadla vodu víc rozvíří a uberou část z její síly."

Šubert vzpomíná, že když jako chlapec chodíval pro kyselku, zátky, jimiž lahve zazátkoval, cestou vystřelovaly do vzduchu.

Opravený prameník Idy v Náchodě-Bělovsi.
U opraveného prameníku Idy vzniklo i posezení a stojan na kola.

U opraveného prameníku Idy vzniklo i posezení a stojan na kola.

Ministerstvo zdravotnictví eviduje v Náchodě-Bělovsi čtyři přírodní léčivé zdroje Idy a sleduje také vrt Ivan uprostřed lázeňského parku. Z prvních dvou putuje voda do prameníku a sloužily i pro čerpání vody do stáčírny, která kdysi z Bělovse dodávala Idu na trh v celé republice.

V současnosti město usiluje o uznání vrtu Ivan za léčivý přírodní zdroj. Pokud ministerstvo zdravotnictví náchodské žádosti vyhoví a léčivost vody z vrtu uzná, bude také tento zdroj napájet prameník.

"Na českém inspektorátu lázní a zřídel ministerstva zdravotnictví nám řekli, že Ida je nejlépe hodnocenou minerální vodou v celé České republice," konstatoval místostarosta Šubert.