Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ikea v Hradci nebude. Švédové ale vyjednávali o Parku Malšovice

  8:59aktualizováno  8:59
Právě letos se měl podle někdejších plánů poblíž Hradce Králové otevírat první obchodní dům Ikea ve východních Čechách, avšak nábytkářský gigant o město a okolí na následující roky úplně ztratil zájem. Údajně se ale zajímal o výstavbu Parku Malšovice s fotbalovým stadionem.

Dva obchodní domy v Praze, jeden v Brně a jeden v Ostravě jsou součástí dohromady 343 nákupních center ve 42 zemích. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Spása pro hradecký fotbalový klub má žlutomodré barvy, čtyři písmena a servíruje lososa. Tolik „zaručená“ informace, která nedávno začala kolovat po městě, o spojenectví Ikea + Park Malšovice.

Nábytkářský gigant ještě předloni tvrdil, že Hradec bude čtvrtým českým městem, kde otevře svůj řetězec. Nyní dokonce i na radnici probleskly zprávy, že Ikea projevila zájem o převzetí Parku Malšovice včetně stavby nové fotbalové arény. Ostatně „Ikeastadiony“ již stojí například ve švýcarském St. Gallenu a švédském Stockholmu.

Jak šel čas s (ne)stavbou stadionu

* červen 2007: projekt postupné přestavby za 196 milionů korun v režii města získává územní rozhodnutí

* prosinec 2007: je vyhlášena soutěž na využití pozemků u stadionu

* květen 2008: soutěž vyhrává společnost ECE s Parkem Malšovice

* prosinec 2012: projekt Park Malšovice má nepravomocné územní rozhodnutí

* listopad 2013: územní rozhodnutí už je pravomocné

* prosinec 2013: ECE od Parku Malšovice odstupuje a firma HB Reavis oznamuje, že je ochotná jej za stejných podmínek převzít

* květen 2014: hradečtí zastupitelé schvalují vstup společnosti HB Reavis

* červenec 2014: vše je zase jinak, HB Reavis od dohody odstupuje

* srpen 2014: o Park Malšovice se začíná zajímat již třetí developer, firma Crestyl

* září 2014: rovněž Crestyl vycouval

Přestože od hradeckého projektu odhadem za 3,5 miliardy korun už dali ruce pryč tři developeři a nejpravděpodobněji se nyní jeví varianta postupné proměny za financování městem, varianta s investorem prý ještě není úplně mrtvá.

Ikea prý projekt oťukávala ze všech stran

„V následujících dvou třech týdnech budeme ještě jednat s dalšími dvěma zájemci, kteří o projekt opakovaně projevili zájem,“ řekl Josef Wiedermann, jednatel společnosti ECE, jež má stále s městem uzavřenou smlouvu, avšak nevzdala se myšlenky na nalezení svého náhradníka.

„Ikea Park Malšovice oťukávala ze všech stran. Možná ještě překvapí,“ řekl dobře informovaný zdroj z radnice, jehož totožnost redakce MF DNES zná.

Jenže podnik, který založil Ingvar Kamprad, se k projektu nehlásí. „V České republice chceme otevírat další obchodní domy, nicméně v následujících letech v lokalitě Hradce Králové otevírat nový obchodní dům nebudeme,“ vyjádřil se jasně mluvčí Ikea Tomáš Kubík.

Zaplatí ECE pokutu 12 milionů?

I když Ikea navzdory některým tvrzením o Park Malšovice nemá zájem, zástupce ECE nechce Švédy předem odepisovat.

„Ikea v nedávné minulosti stejně jako jiní uchazeči skutečně měla zájem. Ještě se s nimi sejdu a uvidím, jaká bude jejich reakce. Dál ale platí, že nejpravděpodobnější varianta je naše odstoupení od celého projektu. Protože jsme ale nad Parkem Malšovice strávili spoustu času, stálo to hodně peněz a navíc si myslíme, že projekt je kvalitní, chceme vyzkoušet poslední možnost, kterou spatřuji v jednom ze zájemců. Jednání teprve začínají,“ nechtěl být konkrétní Wiedermann.

Prozatím poslední uchazeč se k městu otočil zády tento týden. Ne řekl Crestyl a vedení města se nyní chce co nejdříve sejít s ECE, aby našly společné východisko, tedy ukončení všech smluv.

„Společnost ECE přislíbila, že pokud se jí nepodaří najít za sebe náhradu, nebude dělat problémy a od smlouvy odstoupí,“ zdůraznil náměstek primátora Jindřich Vedlich, podle něhož se k odstoupení pro developera váže pokuta 12 milionů korun.

„Je jasné, že se zbývajícími zájemci nemůžeme mluvit o vzdušných zámcích, ale naprosto konkrétně. Pak se sejdeme s primátorem a uděláme nějaký závěr. K situaci, kdy firma Crestyl oznámila, že projekt nepřevezme, se určitě postavíme čelem,“ slíbil Wiedermann.

Firmě Ikea nejdřív dalo košem ŘSD, teď přehodnotila plány

Mat Hradecku od Ikey přichází právě v roce, kdy tady podle čtyři roky staré strategie chtěla otevírat první východočeskou filiálku, kde mělo dostat práci kolem 700 lidí.

V roce 2010 se nejvíce skloňoval areál u Libišan, který strategicky vyhovoval „hradubické“ spádovosti. Plány však padly o pouhý rok později, kdy Ředitelství silnic a dálnic odmítlo povolit připojení k dálnici D11.

Ikea se vzápětí pustila do hledání dalších vhodných lokalit, podle nepotvrzených informací se jí zamlouvaly především Nová Zelená a Bláhovka v Kuklenách. Avšak podle nejnovějšího ujištění na následující roky ztratila o Hradec a nejbližší okolí zájem.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz