Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ikea v Hradci nebude. Švédové ale vyjednávali o Parku Malšovice

  8:59aktualizováno  8:59
Právě letos se měl podle někdejších plánů poblíž Hradce Králové otevírat první obchodní dům Ikea ve východních Čechách, avšak nábytkářský gigant o město a okolí na následující roky úplně ztratil zájem. Údajně se ale zajímal o výstavbu Parku Malšovice s fotbalovým stadionem.

Dva obchodní domy v Praze, jeden v Brně a jeden v Ostravě jsou součástí dohromady 343 nákupních center ve 42 zemích. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Spása pro hradecký fotbalový klub má žlutomodré barvy, čtyři písmena a servíruje lososa. Tolik „zaručená“ informace, která nedávno začala kolovat po městě, o spojenectví Ikea + Park Malšovice.

Nábytkářský gigant ještě předloni tvrdil, že Hradec bude čtvrtým českým městem, kde otevře svůj řetězec. Nyní dokonce i na radnici probleskly zprávy, že Ikea projevila zájem o převzetí Parku Malšovice včetně stavby nové fotbalové arény. Ostatně „Ikeastadiony“ již stojí například ve švýcarském St. Gallenu a švédském Stockholmu.

Jak šel čas s (ne)stavbou stadionu

* červen 2007: projekt postupné přestavby za 196 milionů korun v režii města získává územní rozhodnutí

* prosinec 2007: je vyhlášena soutěž na využití pozemků u stadionu

* květen 2008: soutěž vyhrává společnost ECE s Parkem Malšovice

* prosinec 2012: projekt Park Malšovice má nepravomocné územní rozhodnutí

* listopad 2013: územní rozhodnutí už je pravomocné

* prosinec 2013: ECE od Parku Malšovice odstupuje a firma HB Reavis oznamuje, že je ochotná jej za stejných podmínek převzít

* květen 2014: hradečtí zastupitelé schvalují vstup společnosti HB Reavis

* červenec 2014: vše je zase jinak, HB Reavis od dohody odstupuje

* srpen 2014: o Park Malšovice se začíná zajímat již třetí developer, firma Crestyl

* září 2014: rovněž Crestyl vycouval

Přestože od hradeckého projektu odhadem za 3,5 miliardy korun už dali ruce pryč tři developeři a nejpravděpodobněji se nyní jeví varianta postupné proměny za financování městem, varianta s investorem prý ještě není úplně mrtvá.

Ikea prý projekt oťukávala ze všech stran

„V následujících dvou třech týdnech budeme ještě jednat s dalšími dvěma zájemci, kteří o projekt opakovaně projevili zájem,“ řekl Josef Wiedermann, jednatel společnosti ECE, jež má stále s městem uzavřenou smlouvu, avšak nevzdala se myšlenky na nalezení svého náhradníka.

„Ikea Park Malšovice oťukávala ze všech stran. Možná ještě překvapí,“ řekl dobře informovaný zdroj z radnice, jehož totožnost redakce MF DNES zná.

Jenže podnik, který založil Ingvar Kamprad, se k projektu nehlásí. „V České republice chceme otevírat další obchodní domy, nicméně v následujících letech v lokalitě Hradce Králové otevírat nový obchodní dům nebudeme,“ vyjádřil se jasně mluvčí Ikea Tomáš Kubík.

Zaplatí ECE pokutu 12 milionů?

I když Ikea navzdory některým tvrzením o Park Malšovice nemá zájem, zástupce ECE nechce Švédy předem odepisovat.

„Ikea v nedávné minulosti stejně jako jiní uchazeči skutečně měla zájem. Ještě se s nimi sejdu a uvidím, jaká bude jejich reakce. Dál ale platí, že nejpravděpodobnější varianta je naše odstoupení od celého projektu. Protože jsme ale nad Parkem Malšovice strávili spoustu času, stálo to hodně peněz a navíc si myslíme, že projekt je kvalitní, chceme vyzkoušet poslední možnost, kterou spatřuji v jednom ze zájemců. Jednání teprve začínají,“ nechtěl být konkrétní Wiedermann.

Prozatím poslední uchazeč se k městu otočil zády tento týden. Ne řekl Crestyl a vedení města se nyní chce co nejdříve sejít s ECE, aby našly společné východisko, tedy ukončení všech smluv.

„Společnost ECE přislíbila, že pokud se jí nepodaří najít za sebe náhradu, nebude dělat problémy a od smlouvy odstoupí,“ zdůraznil náměstek primátora Jindřich Vedlich, podle něhož se k odstoupení pro developera váže pokuta 12 milionů korun.

„Je jasné, že se zbývajícími zájemci nemůžeme mluvit o vzdušných zámcích, ale naprosto konkrétně. Pak se sejdeme s primátorem a uděláme nějaký závěr. K situaci, kdy firma Crestyl oznámila, že projekt nepřevezme, se určitě postavíme čelem,“ slíbil Wiedermann.

Firmě Ikea nejdřív dalo košem ŘSD, teď přehodnotila plány

Mat Hradecku od Ikey přichází právě v roce, kdy tady podle čtyři roky staré strategie chtěla otevírat první východočeskou filiálku, kde mělo dostat práci kolem 700 lidí.

V roce 2010 se nejvíce skloňoval areál u Libišan, který strategicky vyhovoval „hradubické“ spádovosti. Plány však padly o pouhý rok později, kdy Ředitelství silnic a dálnic odmítlo povolit připojení k dálnici D11.

Ikea se vzápětí pustila do hledání dalších vhodných lokalit, podle nepotvrzených informací se jí zamlouvaly především Nová Zelená a Bláhovka v Kuklenách. Avšak podle nejnovějšího ujištění na následující roky ztratila o Hradec a nejbližší okolí zájem.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Grafton Recruitment Praha
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ, až 40 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz