Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam v hradeckém kraji na brusle? Vybrali jsme 7 nejkrásnějších tras

  9:57aktualizováno  9:57
Za nejkrásnější bruslařskou stezku celého Česka bývá považován okruh na Lipně, ale mohou mu konkurovat i některé trasy v hradeckém kraji. Nejlépe se jezdí v podhůří Orlických hor, ale oblíbené jsou třeba i Hradečnice a Písečnice v novohradeckých lesích.
Královéhradecká redakce MF DNES vybrala sedm nejlepších tras pro bruslaře v kraji. (Ilustrační snímek)

Královéhradecká redakce MF DNES vybrala sedm nejlepších tras pro bruslaře v kraji. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

1.Nejnovější česká stezka: Kuks - Hradec Králové

Přestože 26 kilometrů zbrusu nové stezky se oficiálně otevře až 15. května, již nyní se zde prohánějí desítky bruslařů i cyklistů, kterým nevadí ani přecházení dvou mostů v Předměřicích a na Pláckách nebo poněkud nepohodlná zámková dlažba přímo na Kuksu.

Trasa z barokní krajiny do Hradce je dosud nejdelším souvislým úsekem dálkové cyklotrasy Labské stezky. Vede kolem smiřického zámku s barokní kaplí, velkým lákadlem je rovněž pevnost Josefov a samozřejmě Kuks a sochy Matyáše Bernarda Brauna.

2.Předražená, ale skvělá: údolím Divoké Orlice

Nedávno vyplulo na povrch, že vloni otevřená dvanáctikilometrová stezka z Lípy nad Orlicí do Kostelce a Doudleb stála místo 20 milionů o deset milionů více. To však může být cyklistům i bruslařům úplně jedno, protože na problémy s financováním zapomenou díky mnoha atrakcím.

Je pravda, že stezka někde kopíruje nepříjemnou hlavní silnici, ale odměny stojí za to. Nádherné zámky jako na Loiře jsou největším plusem: po cestě lze navštívit zámky v Kostelci nad Orlicí, Doudlebách, Potštejně nebo v Častolovicích, kde je rovněž udržovaný park a minizoo.

3.Nejdelší a nejkrásnější: údolím Tiché Orlice

Zkušení sportovní bruslaři potvrdí, že na stezce ze Žamberka, přes Letohrad, Ústí nad Orlicí a Choceň si lze velmi snadno vypěstovat závislost. Tam a zpět to dělá úžasných 60 kilometrů, od kterých si sice musíte odečíst otravné a nekomfortní průjezdy městy, avšak i tak plusy jednoznačně převažují.

Užijte si jízdu údolím řeky s meandry zarostlými kvetoucími netýkavkami, pláže, jezy, odpočívadla s bufety, kde děti ocení hlavně prolézačky. Nemůžete udělat lépe, zvolíte-li jako výchozí bod Žamberk. Je tu totiž výborně vybavená in-line, cyklo i koloběžková půjčovna. Další funguje rovněž v Ústí nad Orlicí, kde se lze ubytovat ve vodáckém tábořišti Cakle s půjčovnou kol, lodí i horolezeckou stěnou.

4.Hole s sebou: drsná romantika Orlice up

Varování: tato trasa rozhodně není pro rodiny s dětmi, nezkušené a netrénované borce. A protože třicetikilometrová nálož vede přímo pod hřebenem Orlických hor, kde jsou mnohakilometrová stoupání i dechberoucí sjezdy, neocenitelné jsou hůlky.

Start je nejefektnější na malebné Zemské bráně se zurčící Orlicí a Pašeráckou lávkou. Jede se proti proudu řeky a první zastávkou může být zapomenutý kostel v někdejší německé osadě Vrchní Orlice, v němž režisér Menzel natáčel exteriérové záběry filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

O pár kilometrů dál už stojí mohutný kostel v Neratově s prosklenou střechou i s restaurací v podzámčí. Následují kilometry za odměnu po česko-polské hranici až do Orlického Záhoří. Až pak přichází "trest" - krutý čtyřkilometrový kopec na Šerlich. Nahoře však čeká nejen Masarykova chata s vychlazeným Primátorem, ale i nádherný výhled do všech stran.

5.Cesta z města: Hradec Králové - Březhrad

Má sice jen něco málo přes čtyři kilometry, zato vede přímo z Hradce Králové, je velmi málo frekventovaná, rovinatá a až na výjimky s kvalitním povrchem. Asfalt zaslouží jedničku od Honkovy ulice až k Červenému Dvoru. Pak sice začíná kolísat, ale díky rybníku Borovinka a restauraci v Březhradu se na drobné trable rychle zapomene.

6.Auto (skoro) nepotkáte: okruh kolem Opočna

15 anebo také 25 kilometrů může měřit okruh kolem Opočna, který vede po silnicích třetí třídy s vyžehleným povrchem. Kratší trasa vede přes Mokré a České Meziříčí, při volbě delší varianty nezapomeňte z Českého Meziříčí pokračovat na Pohoří a zpět do Opočna. Nevýhodou sice je, že zde jezdí auta, avšak provoz je velmi slabý a místní řidiči si už navíc na cyklisty i bruslaře zvykli.

7.Nejoblíbenější a nejžádanější: novohradeckými lesy

Stezky od lesního hřbitova nebo Nového Hradce vedoucí do městských lesů mají jedinou vadu na kráse: zná je úplně každý Hradečák. O víkendech, v létě, ale nezřídka i skoro každý podvečer je zde hustý obousměrný provoz bruslařů, cyklistů, chodců i nordic walkerů.

Hradečnice i Písečnice mají dohromady asi šest kilometrů, v lese fungují v závislosti na počasí bufet U Vlka i altány s grilem a dřevem. Už letos by se měla Hradečnice prodloužit o další tři kilometry až k Bělečku.

A co víc: stále reálněji vypadá projekt unikátního lesního okruhu o délce nejméně osm kilometrů, který nemá obdoby v celé republice. Začínal by u lesního hřbitova, u hájovny uhýbal doleva, lesem vedl až ke Stříbrnému rybníku, odkud by se po Smiřické hrázi otočil ke Zděné boudě a zpět ke hřbitovu.

In-line - český fenomén

Zatímco v Americe bruslařský boom pominul už před 15 lety a Evropa nyní ujíždí třeba na nordic walkingu nebo geocachingu, v Česku je in-line naprostým fenoménem.

Na bruslařské vášni samozřejmě vydělávají i stavební firmy, které každoročně prostaví více než miliardu. Od roku 2010 u nás každoročně vznikne kolem 300 kilometrů nových bruslařských či cyklistických stezek. Mnoho z nich se podařilo vybudovat také ve východních Čechách a další kilometry perfektního asfaltu přibývají.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Najdete na iDNES.cz