Kam v hradeckém kraji na brusle? Vybrali jsme 7 nejkrásnějších tras

  9:57aktualizováno  9:57
Za nejkrásnější bruslařskou stezku celého Česka bývá považován okruh na Lipně, ale mohou mu konkurovat i některé trasy v hradeckém kraji. Nejlépe se jezdí v podhůří Orlických hor, ale oblíbené jsou třeba i Hradečnice a Písečnice v novohradeckých lesích.
Královéhradecká redakce MF DNES vybrala sedm nejlepších tras pro bruslaře v kraji. (Ilustrační snímek)

Královéhradecká redakce MF DNES vybrala sedm nejlepších tras pro bruslaře v kraji. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

1.Nejnovější česká stezka: Kuks - Hradec Králové

Přestože 26 kilometrů zbrusu nové stezky se oficiálně otevře až 15. května, již nyní se zde prohánějí desítky bruslařů i cyklistů, kterým nevadí ani přecházení dvou mostů v Předměřicích a na Pláckách nebo poněkud nepohodlná zámková dlažba přímo na Kuksu.

Trasa z barokní krajiny do Hradce je dosud nejdelším souvislým úsekem dálkové cyklotrasy Labské stezky. Vede kolem smiřického zámku s barokní kaplí, velkým lákadlem je rovněž pevnost Josefov a samozřejmě Kuks a sochy Matyáše Bernarda Brauna.

2.Předražená, ale skvělá: údolím Divoké Orlice

Nedávno vyplulo na povrch, že vloni otevřená dvanáctikilometrová stezka z Lípy nad Orlicí do Kostelce a Doudleb stála místo 20 milionů o deset milionů více. To však může být cyklistům i bruslařům úplně jedno, protože na problémy s financováním zapomenou díky mnoha atrakcím.

Je pravda, že stezka někde kopíruje nepříjemnou hlavní silnici, ale odměny stojí za to. Nádherné zámky jako na Loiře jsou největším plusem: po cestě lze navštívit zámky v Kostelci nad Orlicí, Doudlebách, Potštejně nebo v Častolovicích, kde je rovněž udržovaný park a minizoo.

3.Nejdelší a nejkrásnější: údolím Tiché Orlice

Zkušení sportovní bruslaři potvrdí, že na stezce ze Žamberka, přes Letohrad, Ústí nad Orlicí a Choceň si lze velmi snadno vypěstovat závislost. Tam a zpět to dělá úžasných 60 kilometrů, od kterých si sice musíte odečíst otravné a nekomfortní průjezdy městy, avšak i tak plusy jednoznačně převažují.

Užijte si jízdu údolím řeky s meandry zarostlými kvetoucími netýkavkami, pláže, jezy, odpočívadla s bufety, kde děti ocení hlavně prolézačky. Nemůžete udělat lépe, zvolíte-li jako výchozí bod Žamberk. Je tu totiž výborně vybavená in-line, cyklo i koloběžková půjčovna. Další funguje rovněž v Ústí nad Orlicí, kde se lze ubytovat ve vodáckém tábořišti Cakle s půjčovnou kol, lodí i horolezeckou stěnou.

4.Hole s sebou: drsná romantika Orlice up

Varování: tato trasa rozhodně není pro rodiny s dětmi, nezkušené a netrénované borce. A protože třicetikilometrová nálož vede přímo pod hřebenem Orlických hor, kde jsou mnohakilometrová stoupání i dechberoucí sjezdy, neocenitelné jsou hůlky.

Start je nejefektnější na malebné Zemské bráně se zurčící Orlicí a Pašeráckou lávkou. Jede se proti proudu řeky a první zastávkou může být zapomenutý kostel v někdejší německé osadě Vrchní Orlice, v němž režisér Menzel natáčel exteriérové záběry filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

O pár kilometrů dál už stojí mohutný kostel v Neratově s prosklenou střechou i s restaurací v podzámčí. Následují kilometry za odměnu po česko-polské hranici až do Orlického Záhoří. Až pak přichází "trest" - krutý čtyřkilometrový kopec na Šerlich. Nahoře však čeká nejen Masarykova chata s vychlazeným Primátorem, ale i nádherný výhled do všech stran.

5.Cesta z města: Hradec Králové - Březhrad

Má sice jen něco málo přes čtyři kilometry, zato vede přímo z Hradce Králové, je velmi málo frekventovaná, rovinatá a až na výjimky s kvalitním povrchem. Asfalt zaslouží jedničku od Honkovy ulice až k Červenému Dvoru. Pak sice začíná kolísat, ale díky rybníku Borovinka a restauraci v Březhradu se na drobné trable rychle zapomene.

6.Auto (skoro) nepotkáte: okruh kolem Opočna

15 anebo také 25 kilometrů může měřit okruh kolem Opočna, který vede po silnicích třetí třídy s vyžehleným povrchem. Kratší trasa vede přes Mokré a České Meziříčí, při volbě delší varianty nezapomeňte z Českého Meziříčí pokračovat na Pohoří a zpět do Opočna. Nevýhodou sice je, že zde jezdí auta, avšak provoz je velmi slabý a místní řidiči si už navíc na cyklisty i bruslaře zvykli.

7.Nejoblíbenější a nejžádanější: novohradeckými lesy

Stezky od lesního hřbitova nebo Nového Hradce vedoucí do městských lesů mají jedinou vadu na kráse: zná je úplně každý Hradečák. O víkendech, v létě, ale nezřídka i skoro každý podvečer je zde hustý obousměrný provoz bruslařů, cyklistů, chodců i nordic walkerů.

Hradečnice i Písečnice mají dohromady asi šest kilometrů, v lese fungují v závislosti na počasí bufet U Vlka i altány s grilem a dřevem. Už letos by se měla Hradečnice prodloužit o další tři kilometry až k Bělečku.

A co víc: stále reálněji vypadá projekt unikátního lesního okruhu o délce nejméně osm kilometrů, který nemá obdoby v celé republice. Začínal by u lesního hřbitova, u hájovny uhýbal doleva, lesem vedl až ke Stříbrnému rybníku, odkud by se po Smiřické hrázi otočil ke Zděné boudě a zpět ke hřbitovu.

In-line - český fenomén

Zatímco v Americe bruslařský boom pominul už před 15 lety a Evropa nyní ujíždí třeba na nordic walkingu nebo geocachingu, v Česku je in-line naprostým fenoménem.

Na bruslařské vášni samozřejmě vydělávají i stavební firmy, které každoročně prostaví více než miliardu. Od roku 2010 u nás každoročně vznikne kolem 300 kilometrů nových bruslařských či cyklistických stezek. Mnoho z nich se podařilo vybudovat také ve východních Čechách a další kilometry perfektního asfaltu přibývají.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Další z rubriky

Muž se odhaloval před školáky, viděli ho už třikrát

Identikit hledaného muže

Starší muž se obnažuje před dětmi u základní školy v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Potkaly ho už třikrát....

Ředitel by chtěl muzeum bez vitrín, dotek s exponáty i videomapping

Ředitel Muzea Náchodska Sixtus Bolom-Kotari

Nový ředitel Sixtus Bolom-Kotari se pokouší probudit Muzeum Náchodska a otevřít ho více veřejnosti. Za sebou má osm...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ – RYCHNOVSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz