Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod má na investice půl miliardy, peníze půjdou na silnice i do zámku

  13:25aktualizováno  13:25
Téměř půl miliardy korun letos spolknou investice v Náchodě. Jde o nejvyšší sumu od Listopadu 1989. Kromě městského rozpočtu, který letos počítá s investicemi ve výši 180 milionů korun, dostane Náchod značnou finanční injekci od státu.

Vizualizace zámeckého kopce po revitalizaci. | foto: Archiv radnice

Jako první investice pocítí řidiči, avšak zprvu půjde opět o negativní zkušenost. Ředitelství silnic a dálnic chce zjara začít s kompletní opravou průtahu městem za 130 milionů korun. Částku rozloží do dvou let. Letos se pustí do úseku mezi továrnou Ametek a křižovatkou Slavie.

„Oprava spočívá ve výměně konstrukce o celkové tloušťce 71 centimetrů, z toho je 50 centimetrů aktivní zóna. S rozšířením vozovky se nepočítá,“ popsala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Další miliony korun přidá na modernizaci hlavního tahu do Polska náchodská radnice. Chce využít stavby k opravě chodníků a inženýrských sítí.

Fotogalerie

„My k tomu přistupujeme kompletně. Máme v plánu veřejné osvětlení, nové chodníky a zálivy. To vše půjde za námi,“ vypočítal náchodský starosta Jan Birke (ČSSD).

I druhou největší investici zaplatí Náchodu stát, přidá i Evropská unie. Letos se má začít s revitalizací zámeckého kopce, kterému se vrátí vzhled z přelomu 19. a 20. století (o projektu jsme psali zde). První práce začnou už na podzim. Půjde o rozsáhlé kácení náletových dřevin, o které se 70 let nikdo nestaral.

„Vykácení náletů se může udělat až po sezoně, protože jich bude poměrně hodně. Musíme počkat na vegetační klid,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Šubert.

To radnici vyhovuje, protože stále nemá dokončený projekt. Na konci ledna přitom došlo k zásadní změně. Místo města bude žádost o dotaci podávat Národní památkový ústav (NPÚ), kterému patří přes 90 procent pozemků na zámeckém kopci.

„Dohodli jsme se na úzké součinnosti s městem, které má na starosti přípravu projektu. Jelikož jsme státní příspěvková organizace, budeme mít dofinancování dotace hrazené ze státního rozpočtu,“ řekl ředitel územní památkové správy NPÚ Miloš Kadlec.

Zámecký kopec se stane centrálním náchodským parkem s cestičkami, šeříky a zahradním mobiliářem. Díky parku vznikne nové spojení náchodského zámku s náměstím. Práce budou stát 120 milionů korun, hotovo má být v příštím roce. Součástí budou i menší investice města, které zaplatí část odvodnění a kanalizace.

Obyvatelé Náchoda budou mít i opravené železniční nádraží, které mají do konce srpna dokončit České dráhy. Obnovy se dočká také železniční most u Bílé růže v centru města. Přípravné práce už začaly, samotná stavba se rozjede 1. března.

Samotný Náchod investuje do oprav ulic a chodníků, miliony pošle na úpravy škol nebo na rekonstrukce sportovních areálů. Letos má v plánu dva velké projekty: zateplení a výměnu vzduchotechniky na zimním stadionu a první část opravy atletického areálu Hamra, která přijde na 35 milionů korun.

V červnu by mohl růst nový prameník

Z radničního rozpočtu ukrojí přes dvacet milionů korun stavba nového prameníku, který bude na levém břehu Metuje, tedy na opačné straně řeky oproti původní kapli, která je zavřená (více o záměru zde). Radnice se dohodla na využití posledního pozemku, po němž povede přístupová komunikace. Se stavbou chce začít do léta. Zatím však nemá stavební povolení, ani územní rozhodnutí.

„Nepředpokládáme žádné problémy, získat bychom je měli do června,“ odhadl místostarosta Šubert.

Radnice loni provedla předběžný hydrogeologický průzkum v lokalitě pod lomem. Teď přijdou na řadu zkušební vrty, z nichž odborníci vyberou nejvhodnější zdroj přírodní minerální vody. V novém prameníku poteče voda z nových vrtů, nebo z vrtů Ida 1 a Ida 2, které chce město od státu odkoupit.

„Intenzivně jednáme. Byli jsme teď na ministerstvu zdravotnictví, ale je to hodně komplikované, protože se odvolávají vlastníci pozemků,“ řekl Birke. Aby je však mohla radnice využívat, musí je nejdříve zbavit nadlimitního arzenu (více čtěte zde).

Na nákup původních vrtů si město vyčlenilo 820 tisíc korun. Hydrologický průzkum pro nové bude stát necelé 4 miliony. Dalších patnáct milionů korun spolkne oprava objektu starých lázní a výstavba prameníku. Radnice by ji chtěla stihnout do konce roku.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz