Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod má na investice půl miliardy, peníze půjdou na silnice i do zámku

  13:25aktualizováno  13:25
Téměř půl miliardy korun letos spolknou investice v Náchodě. Jde o nejvyšší sumu od Listopadu 1989. Kromě městského rozpočtu, který letos počítá s investicemi ve výši 180 milionů korun, dostane Náchod značnou finanční injekci od státu.

Vizualizace zámeckého kopce po revitalizaci. | foto: Archiv radnice

Jako první investice pocítí řidiči, avšak zprvu půjde opět o negativní zkušenost. Ředitelství silnic a dálnic chce zjara začít s kompletní opravou průtahu městem za 130 milionů korun. Částku rozloží do dvou let. Letos se pustí do úseku mezi továrnou Ametek a křižovatkou Slavie.

„Oprava spočívá ve výměně konstrukce o celkové tloušťce 71 centimetrů, z toho je 50 centimetrů aktivní zóna. S rozšířením vozovky se nepočítá,“ popsala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Další miliony korun přidá na modernizaci hlavního tahu do Polska náchodská radnice. Chce využít stavby k opravě chodníků a inženýrských sítí.

Fotogalerie

„My k tomu přistupujeme kompletně. Máme v plánu veřejné osvětlení, nové chodníky a zálivy. To vše půjde za námi,“ vypočítal náchodský starosta Jan Birke (ČSSD).

I druhou největší investici zaplatí Náchodu stát, přidá i Evropská unie. Letos se má začít s revitalizací zámeckého kopce, kterému se vrátí vzhled z přelomu 19. a 20. století (o projektu jsme psali zde). První práce začnou už na podzim. Půjde o rozsáhlé kácení náletových dřevin, o které se 70 let nikdo nestaral.

„Vykácení náletů se může udělat až po sezoně, protože jich bude poměrně hodně. Musíme počkat na vegetační klid,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Šubert.

To radnici vyhovuje, protože stále nemá dokončený projekt. Na konci ledna přitom došlo k zásadní změně. Místo města bude žádost o dotaci podávat Národní památkový ústav (NPÚ), kterému patří přes 90 procent pozemků na zámeckém kopci.

„Dohodli jsme se na úzké součinnosti s městem, které má na starosti přípravu projektu. Jelikož jsme státní příspěvková organizace, budeme mít dofinancování dotace hrazené ze státního rozpočtu,“ řekl ředitel územní památkové správy NPÚ Miloš Kadlec.

Zámecký kopec se stane centrálním náchodským parkem s cestičkami, šeříky a zahradním mobiliářem. Díky parku vznikne nové spojení náchodského zámku s náměstím. Práce budou stát 120 milionů korun, hotovo má být v příštím roce. Součástí budou i menší investice města, které zaplatí část odvodnění a kanalizace.

Obyvatelé Náchoda budou mít i opravené železniční nádraží, které mají do konce srpna dokončit České dráhy. Obnovy se dočká také železniční most u Bílé růže v centru města. Přípravné práce už začaly, samotná stavba se rozjede 1. března.

Samotný Náchod investuje do oprav ulic a chodníků, miliony pošle na úpravy škol nebo na rekonstrukce sportovních areálů. Letos má v plánu dva velké projekty: zateplení a výměnu vzduchotechniky na zimním stadionu a první část opravy atletického areálu Hamra, která přijde na 35 milionů korun.

V červnu by mohl růst nový prameník

Z radničního rozpočtu ukrojí přes dvacet milionů korun stavba nového prameníku, který bude na levém břehu Metuje, tedy na opačné straně řeky oproti původní kapli, která je zavřená (více o záměru zde). Radnice se dohodla na využití posledního pozemku, po němž povede přístupová komunikace. Se stavbou chce začít do léta. Zatím však nemá stavební povolení, ani územní rozhodnutí.

„Nepředpokládáme žádné problémy, získat bychom je měli do června,“ odhadl místostarosta Šubert.

Radnice loni provedla předběžný hydrogeologický průzkum v lokalitě pod lomem. Teď přijdou na řadu zkušební vrty, z nichž odborníci vyberou nejvhodnější zdroj přírodní minerální vody. V novém prameníku poteče voda z nových vrtů, nebo z vrtů Ida 1 a Ida 2, které chce město od státu odkoupit.

„Intenzivně jednáme. Byli jsme teď na ministerstvu zdravotnictví, ale je to hodně komplikované, protože se odvolávají vlastníci pozemků,“ řekl Birke. Aby je však mohla radnice využívat, musí je nejdříve zbavit nadlimitního arzenu (více čtěte zde).

Na nákup původních vrtů si město vyčlenilo 820 tisíc korun. Hydrologický průzkum pro nové bude stát necelé 4 miliony. Dalších patnáct milionů korun spolkne oprava objektu starých lázní a výstavba prameníku. Radnice by ji chtěla stihnout do konce roku.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Najdete na iDNES.cz