Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodohospodáři na Jičínsku bojují proti suchu, propojí obecní vodovody

  8:50aktualizováno  8:50
Desítky milionů korun investují vodárny na Jičínsku do úprav čističek, do modernizace úpraven vody a hlavně na propojení vodovodní sítě. Cíl? Kromě jiného boj se suchem. Podle NASA byl letošní červenec nejteplejší měsíc v historii měření.

Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, MAFRA

I když se zpráva amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) může v Královéhradeckém kraji zdát poněkud přehnaná, něco na ní přece jenom bude. V červenci agentura zaznamenala nejvyšší průměrnou teplotou v historii měření, tedy od roku 1880.

O tom, že sucho a vedro vysávají z krajiny vodu, která se už nestačí doplňovat, už nemůže být pochyb. Stejně ani o tom, že v kraji žijí stovky lidí, kteří mají v létě problém s pitnou vodou. Do některých obcí se v létě pitná voda dokonce musí dovážet v cisternách.

To je důvod, proč vodohospodáři v regionu stále více peněz investují do infrastruktury, aby do budoucna zajistili lepší dostupnost vody. Například Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS), která zásobuje pitnou vodou tisíce domácností hlavně na Jičínsku a spravuje více než 620 kilometrů vodovodů a 250 kilometrů kanalizací, letos plánuje za 7,7 milionu korun propojení vodovodu z Nové Paky do obcí Úbislavice a Krsmol. V těchto vesnicích jsou příliš slabé zdroje a v období sucha tam lidé trpí nedostatkem pitné vody.

Z dalších větších investic v příštích letech společnost plánuje mimo jiné modernizaci úpraven vody v Hořicích-Libonicích a v Lázních Bělohradě. Odhadem to bude stát zhruba 110 milionů korun. Na řadě je i modernizace hořické vodovodní sítě a propojení některých úseků vodovodů na skupinové.

„Důvodem je zajištění dalších zdrojů pro problémové lokality v případě sucha, aby bylo možné vodu přepojit na silnější zdroj,“ říká ředitel VOS Richard Smutný.

Problémy s vodou na Jičínsku mají především obce v jihovýchodní části Hořicka. Na rekonstrukci čekají také čistírny odpadních vod v Hořicích a ve Vysokém Veselí.

Na celém území Jičínska mají vodárny 49 zdrojů, odkud elektrická čerpadla dostávají vodu na povrch z poměrně velké hloubky. Jičín zásobuje pitnou vodou vodojem na Zebíně, který má objem pět tisíc metrů krychlových. Do něj proudí voda ze čtyř zdrojů: z Lázní Bělohradu, Lužan, Studeňan a Mlázovic. Na Čeřovce je ještě umístěn menší vodojem o objemu 500 metrů krychlových, který slouží jako rezervoár pro jičínskou nemocnici.

Hořice zásobuje zdroj v Březovicích, kde je rovněž úpravna vody. Odtud čerpadla pumpují vodu do vodojemu na vrchu Gothard, který pojme 800 metrů krychlových. Druhý zdroj pro Hořice je v Libonicích. Zásobníky pro část Hořic jsou dva vodojemy Villa Anna o objemu 1 930 metrů krychlových.

Vodárny investují desítky milionů do oprav

VOS letos začne také s výstavbou kanalizace za zhruba šest milionů korun v Sobotce a s rekonstrukcí části kanalizace za 9,5 milionu v Hořicích. Vodárny jen letos utratí 46 milionů korun za postupné opravy a dalších 63 milionů korun půjde do investic.

Poměrně velkolepé plány si vodárny mohou dovolit, protože se jim ekonomicky daří. Loni hospodařily se ziskem 8,7 milionu korun, což je dvojnásobek oproti roku předchozímu. VOS poslední čtyři roky drží stejnou cenu vodného a stočného, tedy 78,95 koruny za metr krychlový, která je jedna z nejnižších v Královéhradeckém kraji.

Situace s kvalitní podzemní vodou není růžová ani v hradecké aglomeraci, ve které žije nejvíce lidí v kraji. Tamní vodárny před dvěma lety nákladem 116 milionů korun opravily 50 let starou úpravnu vody z řeky Orlice. Voda z řeky může zajistit až polovinu spotřeby města.

Hradec je už od roku 1999 také napojený na východočeskou vodárenskou soustavu, která umožňuje přepravovat přebytky vody třeba z Polické křídové pánve na Náchodsku do krajského města nebo do pardubické aglomerace.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Najdete na iDNES.cz