Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stisk ruky Jana Pavla II. mám stále v paměti, vzpomíná Josef Socha

  7:20aktualizováno  7:20
Papež František svatořečí v neděli na Svatopetrském náměstí Jana Pavla II. Ten zavítal před 17 lety do Hradce Králové a zanechal velký dojem. Vzpomíná na něj generální vikář Královéhradeckého biskupství Josef Socha.

Socha papeže Jana Pavla II. je na nádvoří Nového Adalbertina v Hradci Králové od roku 2003. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V sobotu uplyne přesně 17 let od chvíle, kdy na velké pódium před katedrálou svatého Ducha v Hradci Králové vystoupil papež Jan Pavel II.

Když ke čtyřiceti tisícům mladých věřících pronesl: "Svatý kopeček plný je tvých oveček a dnes znovu Hradeček je plný tvých oveček," vysloužil si velké ovace a skandování "máme tě rádi".

Fotogalerie

Tehdejší třídenní návštěva Hradce Králové a Prahy byla poslední návštěvou České republiky, kterou Jan Pavel II. vykonal. Jedním z důvodů jeho cesty bylo tisícileté jubileum smrti svatého Vojtěcha mučednickou smrtí.

Vojtěch se narodil v Libici nad Cidlinou, jež spadá pod Královéhradeckou diecézi. Svatý Vojtěch je patronem polské církve a Jan Pavel II. si přál navštívit místa spojená s jeho osobou. Druhým přáním Karola Wojtyly bylo zároveň setkání s dlouholetým přítelem, hradeckým biskupem Karlem Otčenáškem.

"Tenkrát jsme prožívali přítomnost papeže jako nezasloužený dar, který se asi nebude opakovat," vzpomíná na návštěvu generální vikář Královéhradeckého biskupství Josef Socha, který je jedním z pamětníků události.

Co z papežovy návštěvy v Hradci Králové vám utkvělo v hlavě nejvíce?
Dojmů je mnoho a jsou nezapomenutelné, některé se ani nedají slovy vyjádřit. Byla to především radost, že se papež-poutník vydá i do Hradce Králové. Vzpomínám na setkání v Praze, kde si kardinál Tucci vzal slovo a řekl: "Jan Pavel II. chce při cestě do České republiky navštívit klášter, který v Praze založil svatý Vojtěch, diecézi, kde se tento svědek víry narodil a kterou jako biskup spravuje jeho přítel Karel Otčenášek."

Setkal jste se s papežem osobně?
Ano, setkal. Jan Pavel II., když přišel do katedrály, ještě než se začal připravovat k bohoslužbě, se chtěl pozdravit se všemi, kteří byli určeni sloužit s ním mši svatou, a také s těmi, kteří celou návštěvu připravovali. Byl to pro mě jen stisk ruky, ale mám ho stále v paměti. Byl to stisk ruky někoho, kdo měl ve zvláštní úctě každého člověka a v tomto gestu to bylo i znát.

Pamatujete si, jak jste prožíval přípravy na jeho návštěvu?
S přípravami se začalo hned, jakmile bylo rozhodnuto, že Jan Pavel II. do Hradce Králové přijede. Úkolů bylo mnoho. Bylo třeba zajet i do Vatikánu a setkat se s ceremonářem papeže, monsignorem Marinim. Od něho jsme potom dostali mnoho úkolů, které bylo třeba plnit. Byl jsem rád, že jsem se mohl podívat do zákulisí, v němž se papežské návštěvy připravují. Její příprava si vyžádala plné nasazení všech. Měli jsme radost, že se většina královéhradeckých institucí nabídla, že v rámci svých kompetencí pomohou. A také pomáhaly. Všichni jsme prožívali tuto návštěvu jako dar, takováto práce byla pro nás službou a obohacovala.

Byla návštěva spojena s hodně přísnými opatřeními, která se týkala i biskupství?
Návštěva Svatého otce byla připravována tak jako každá jiná návštěva státníka. Opatření byla velká, obezřetná, už také proto, že návštěvě Jana Pavla II. v Hradci Králové předcházel atentát na papeže v roce 1981 v Římě. Všichni, kdo připravovali tuto návštěvu, se museli podrobit velkým prověrkám a vzpomínám, že jsme museli v den návštěvy pokaždé, když jsme šli do budovy biskupství, kde byl hlavní štáb pro bohoslužbu, procházet bezpečnostním rámem. I tady ukázala policie svou odpovědnost a odvedla velký kus poctivé práce, která měla přátelský charakter.

Pozdvihne podle vás význam papežovy návštěvy v Hradci Králové i jeho nedělní svatořečení?
Jsem přesvědčen, že ano. Mnozí si řeknou: tohoto nového světce, kterého od chvíle svatořečení bude uctívat celý křesťanský svět, jsme viděli a zažili v našem městě. Máme v Hradci Králové i několik ztvárnění Jana Pavla II., kterým dominuje jeho socha na nádvoří Nového Adalbertina, které tenkrát požehnal. Od neděle budeme moci prosit: Svatý Jene Pavle, oroduj za nás.



Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...



Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Najdete na iDNES.cz