Kino, iglú a cizinci mají spasit Janské Lázně před krachem

  9:30aktualizováno  9:30
Wellness pobyty nebo kino v léčebně Vesna mají podle nového vedení státních Janských Lázní v Krkonoších pomoci k záchraně zařízení. Krizový štáb je však přesvědčen, že cesta vede jinudy.

Krizový štáb lázní burcuje, aby se víc využívala rehabilitační lůžka. Snímek je z dětské léčebny Vesna. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Součástí plánu na záchranu je i přestavba jedné z kancelářských budov na luxusní pětihvězdičkový penzion, inzerce v zahraničních časopisech zaměřených na cestování, adrenalinové zážitkové programy, ledový bar nebo kino.

Janské Lázně

U pramenů postavil první lázeňskou budovu Jan Adolf Schwarzenberg. Janské Lázně se staly samostatnou obcí v roce 1867, obec pak v roce 1901 zakoupila všechna lázeňská zařízení. V roce 1920 doktor Oskar Baudysch z Rockefellerova ústavu z New Yorku a Yalské univerzity studií prokázal, že tamní voda má podobné složení jako ve Warm Springs v USA, kde se specializují na léčení následků po obrnách.

Poté, co v květnu tehdejší ředitel ohlásil, že celé lázně včetně proslulé dětské léčebny Vesny jdou ke dnu, vznikla za jejich záchranu petice. Ta vyvrcholila odvoláním ředitele a dosazením krizového manažera Josefa Šimurdy.

Poloprázdné lázně chtějí vsadit na samoplátce

Nový ředitel se do reorganizace pustil od podlahy a pokladnu chce naplnit penězi od samoplátců nejen z České republiky.

Tomu se má přizpůsobit několik lázeňských domů, které jsou v posledních letech zaplněny sotva z poloviny.

"Je to jediná cesta, jak využít dlouhodobě prázdná lůžka a získat v současné situaci do rozpočtu lázní peníze," říká Šimurda, který nyní lázně vede.

"Webový portál s nabídkou zážitkových a wellness programů rozjedeme na podzim ještě před zahájením zimní sezony. Jejich součástí totiž budou i skipasy," plánuje Šimurda a dodává, že dosud byl prodej pobytů samoplátcům mizivý.

"Je to problematická věc. Obyvatelstvo České republiky chudne a představa, že lidé budou jezdit na wellness pobyty, se mi nezdá," pochybuje však předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Lázně by prý mohly konkurovat horským střediskům

Jánské Lázně by se mohly stát levnější a klidnější konkurencí Špindlerova Mlýna. Turistům proto budou nabízet ubytovací kapacity v různých cenových relacích.

Nejnáročnější klienti budou moci už od nadcházející zimní sezony využívat neobsazené pokoje ve zrekonstruovaném lázeňském domě Terra v centru města, který má pokoje vybavené na úrovni tříhvězdičkového hotelu a hostům nabídne i vlastní bazén.

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních v Krkonoších
Pětiletý Marek Kún v léčebně Vesna v Janských Lázních.

Image horského střediska pozvedne také iglú, které v zimě vyroste v prostorách kolonády. Uvnitř bude ledový bar.

V budoucnu v jedné z historických budov patřících státním lázním vznikne luxusní pětihvězdičkový penzion. V budově s vyřezávaným štítem v těsném sousedství kolonády v současné době sídlí kanceláře.

Krása pochybuje o zaměření na wellness

Václav Krása, který je i členem krizového štábu Janských Lázní, však zaměření se na wellness pobyty považuje za krátkozraké.

"V Janských Lázních je už taková nabídka dostatečná a navíc ubytování v lázeňských domech není úplně prvotřídní. Na některých pokojích bydlí víc lidí najednou nebo sociální zařízení mají na chodbách," poukazuje Krása.

Podle něj by lázně měly využít především svých rehabilitačních lůžek a přesvědčovat lékaře, aby pacientům pobyt na nich předepisovali.

"Management je musí umět odborným lékařům dostatečně prodat," říká předseda rady zdravotně postižených.

Lázně přibalí i adrenalinové zážitky

Zážitkový portál, který bude přednostně nabízet nevyužité kapacity lázní, vedení spustí na podzim ve třech jazykových mutacích, kromě češtiny i v angličtině a němčině. Právě na německou klientelu by se zde rádi zaměřili.

"Na tamní trh se chceme dostat zejména prostřednictvím inzerce v německých časopisech a cestovních kancelářích. Zajímavé jsou pro nás okolní i vzdálené země," popisuje ředitel.

Web se chce kromě běžných wellness pobytů zaměřit i na ubytování spojené se zážitky.

Turisté si tak v balíčku přikoupí například pouť na Černou horu s průvodcem, tandemový paragliding nebo sjezd na koloběžce z Černé hory. Chybět nebude ani lanový park, lukostřelba a rafting.

Kino ve Vesně bude už od října a zdarma

Přivábit nové klienty má od 1. října Janským Lázním pomoci také lázeňské kino, které bude sídlit v prostorách dětské léčebny Vesny a pro všechny pacienty i samoplátce bude promítat zdarma.

"Každý večer budeme uvádět dva filmy, od 18 hodin pro děti, od 20 pak pro dospělé. Chceme oslovit co nejširší publikum, nabídneme proto filmy české i zahraniční, komedie i dramata," říká Tomáš Drechsler ze společnosti Cinema Time, která se na provozu kina bude podílet.

Kinosál v dětské léčebně před několika lety kvůli zastaralé technice zanikl. Nový program bude po celý rok stejný, opakovat se bude v měsíčních cyklech. Pořadatelé tím chtějí ušetřit náklady.

"Náklady na provoz kina budou 10 tisíc korun na měsíc. Ušetříme tím, že filmy budeme každý měsíc opakovat," říká promotér Cinema Time Jan Motyčka. 

"Za jeden film ročně zaplatíme tolik, kolik běžné kino za jedno jediné promítání. Dětské filmy jsme navíc od distributora získali zdarma," dodává Motyčka.

Sám podobný projekt rozjel před několika lety i na pražském letišti, osm let provozuje úspěšné letní kino v Pardubicích a Janským Lázním teď půjčí promítací techniku.

"Kinosál ve Vesně je výborně vybavený. Skoro bych řekl, že mi připomíná festivalový sál," nešetří chválou promotér.

Nabídku biografu chtějí mezi pacienty rozšířit pomocí letáčků s měsíčním programem, který každý z ubytovaných dostane při příjezdu. Kino má být dostupné i těm hostům, kteří budou ubytováni ve vzdálenějších domech.

"Pro ty bude zajištěna kyvadlová doprava. Je to nejjednodušší a nejekonomičtější způsob, jak pacientům zařídit kulturní vyžití. Věříme, že když bude promítání zadarmo, budou ho využívat," říká Šimurda.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Mladík shodil dívku z vyhlídky úmyslně, řekla po roce vyšetřování policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie navrhla obžalovat z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se loni v září zřítil se stejně starou...

Bezdomovec: na ulici to není život, na děti se chodím dívat ke škole

Pepík je bezdomovcem rok a půl. Snaží se pracovat, aby se mohl vrátit do...

Bezdomovec Josef, který trvá na oslovení Pepík, dostal od manželky ultimátum. Buď se změní a najde si práci, nebo mu...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Další z rubriky

Chybí sníh i voda, vlekaři v Krkonoších dají desítky milionů na nádrže

Sněžná děla vstřikují vodu do proudu studeného vzduchu. Na vrcholu Černé hory...

Dlouhotrvající sucho a nedostatek vody pro umělý sníh staví krkonošské skiareály před zcela novou výzvu. Musejí...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Bagr čistí Orlici od nánosů bahna, zachraňuje kriticky ohrožený rdest

Sací bagr odstraňuje sedimenty ze slepého ramene Orlice v hradecké čtvrti...

Záchranná operace mimořádných rozměrů se odehrává na slepém rameni Orlice u hradeckého Stříbrného rybníka. To je...

Najdete na iDNES.cz