Kino, iglú a cizinci mají spasit Janské Lázně před krachem

  9:30aktualizováno  9:30
Wellness pobyty nebo kino v léčebně Vesna mají podle nového vedení státních Janských Lázní v Krkonoších pomoci k záchraně zařízení. Krizový štáb je však přesvědčen, že cesta vede jinudy.

Krizový štáb lázní burcuje, aby se víc využívala rehabilitační lůžka. Snímek je z dětské léčebny Vesna. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Součástí plánu na záchranu je i přestavba jedné z kancelářských budov na luxusní pětihvězdičkový penzion, inzerce v zahraničních časopisech zaměřených na cestování, adrenalinové zážitkové programy, ledový bar nebo kino.

Janské Lázně

U pramenů postavil první lázeňskou budovu Jan Adolf Schwarzenberg. Janské Lázně se staly samostatnou obcí v roce 1867, obec pak v roce 1901 zakoupila všechna lázeňská zařízení. V roce 1920 doktor Oskar Baudysch z Rockefellerova ústavu z New Yorku a Yalské univerzity studií prokázal, že tamní voda má podobné složení jako ve Warm Springs v USA, kde se specializují na léčení následků po obrnách.

Poté, co v květnu tehdejší ředitel ohlásil, že celé lázně včetně proslulé dětské léčebny Vesny jdou ke dnu, vznikla za jejich záchranu petice. Ta vyvrcholila odvoláním ředitele a dosazením krizového manažera Josefa Šimurdy.

Poloprázdné lázně chtějí vsadit na samoplátce

Nový ředitel se do reorganizace pustil od podlahy a pokladnu chce naplnit penězi od samoplátců nejen z České republiky.

Tomu se má přizpůsobit několik lázeňských domů, které jsou v posledních letech zaplněny sotva z poloviny.

"Je to jediná cesta, jak využít dlouhodobě prázdná lůžka a získat v současné situaci do rozpočtu lázní peníze," říká Šimurda, který nyní lázně vede.

"Webový portál s nabídkou zážitkových a wellness programů rozjedeme na podzim ještě před zahájením zimní sezony. Jejich součástí totiž budou i skipasy," plánuje Šimurda a dodává, že dosud byl prodej pobytů samoplátcům mizivý.

"Je to problematická věc. Obyvatelstvo České republiky chudne a představa, že lidé budou jezdit na wellness pobyty, se mi nezdá," pochybuje však předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Lázně by prý mohly konkurovat horským střediskům

Jánské Lázně by se mohly stát levnější a klidnější konkurencí Špindlerova Mlýna. Turistům proto budou nabízet ubytovací kapacity v různých cenových relacích.

Nejnáročnější klienti budou moci už od nadcházející zimní sezony využívat neobsazené pokoje ve zrekonstruovaném lázeňském domě Terra v centru města, který má pokoje vybavené na úrovni tříhvězdičkového hotelu a hostům nabídne i vlastní bazén.

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních v Krkonoších
Pětiletý Marek Kún v léčebně Vesna v Janských Lázních.

Image horského střediska pozvedne také iglú, které v zimě vyroste v prostorách kolonády. Uvnitř bude ledový bar.

V budoucnu v jedné z historických budov patřících státním lázním vznikne luxusní pětihvězdičkový penzion. V budově s vyřezávaným štítem v těsném sousedství kolonády v současné době sídlí kanceláře.

Krása pochybuje o zaměření na wellness

Václav Krása, který je i členem krizového štábu Janských Lázní, však zaměření se na wellness pobyty považuje za krátkozraké.

"V Janských Lázních je už taková nabídka dostatečná a navíc ubytování v lázeňských domech není úplně prvotřídní. Na některých pokojích bydlí víc lidí najednou nebo sociální zařízení mají na chodbách," poukazuje Krása.

Podle něj by lázně měly využít především svých rehabilitačních lůžek a přesvědčovat lékaře, aby pacientům pobyt na nich předepisovali.

"Management je musí umět odborným lékařům dostatečně prodat," říká předseda rady zdravotně postižených.

Lázně přibalí i adrenalinové zážitky

Zážitkový portál, který bude přednostně nabízet nevyužité kapacity lázní, vedení spustí na podzim ve třech jazykových mutacích, kromě češtiny i v angličtině a němčině. Právě na německou klientelu by se zde rádi zaměřili.

"Na tamní trh se chceme dostat zejména prostřednictvím inzerce v německých časopisech a cestovních kancelářích. Zajímavé jsou pro nás okolní i vzdálené země," popisuje ředitel.

Web se chce kromě běžných wellness pobytů zaměřit i na ubytování spojené se zážitky.

Turisté si tak v balíčku přikoupí například pouť na Černou horu s průvodcem, tandemový paragliding nebo sjezd na koloběžce z Černé hory. Chybět nebude ani lanový park, lukostřelba a rafting.

Kino ve Vesně bude už od října a zdarma

Přivábit nové klienty má od 1. října Janským Lázním pomoci také lázeňské kino, které bude sídlit v prostorách dětské léčebny Vesny a pro všechny pacienty i samoplátce bude promítat zdarma.

"Každý večer budeme uvádět dva filmy, od 18 hodin pro děti, od 20 pak pro dospělé. Chceme oslovit co nejširší publikum, nabídneme proto filmy české i zahraniční, komedie i dramata," říká Tomáš Drechsler ze společnosti Cinema Time, která se na provozu kina bude podílet.

Kinosál v dětské léčebně před několika lety kvůli zastaralé technice zanikl. Nový program bude po celý rok stejný, opakovat se bude v měsíčních cyklech. Pořadatelé tím chtějí ušetřit náklady.

"Náklady na provoz kina budou 10 tisíc korun na měsíc. Ušetříme tím, že filmy budeme každý měsíc opakovat," říká promotér Cinema Time Jan Motyčka. 

"Za jeden film ročně zaplatíme tolik, kolik běžné kino za jedno jediné promítání. Dětské filmy jsme navíc od distributora získali zdarma," dodává Motyčka.

Sám podobný projekt rozjel před několika lety i na pražském letišti, osm let provozuje úspěšné letní kino v Pardubicích a Janským Lázním teď půjčí promítací techniku.

"Kinosál ve Vesně je výborně vybavený. Skoro bych řekl, že mi připomíná festivalový sál," nešetří chválou promotér.

Nabídku biografu chtějí mezi pacienty rozšířit pomocí letáčků s měsíčním programem, který každý z ubytovaných dostane při příjezdu. Kino má být dostupné i těm hostům, kteří budou ubytováni ve vzdálenějších domech.

"Pro ty bude zajištěna kyvadlová doprava. Je to nejjednodušší a nejekonomičtější způsob, jak pacientům zařídit kulturní vyžití. Věříme, že když bude promítání zadarmo, budou ho využívat," říká Šimurda.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Když mluvíte, lidé musí rozumět, našel recept Birke. Vyhrál, ač ČSSD ztrácí

Jan Birke na jednání grémia ČSSD (14. června 2017)

Mezi sociálními demokraty, kteří zažili v komunálních volbách debakl, je starosta Náchoda Jan Birke unikát. Hladce...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Dejte nám peníze, nebo zabijeme vaše rodiny, hrozili muži na Hradecku

Ilustrační snímek

Policisté na Hradecku zadrželi dva muže, které podezírají z nebezpečného vyhrožování, vydírání a zpronevěry. Napadli...

Sníh na svazích v Peci pohlídá satelitní systém, ušetří elektřinu a vodu

Technik instaluje zařízení Snowsat do rolby v Peci pod Sněžkou.

Vlekaři v Peci pod Sněžkou začnou jako první u nás jezdit s rolbami vybavenými technologií na monitorování výšky sněhu...

Žalobce musí doplnit spis ke korupci při opravě Kuksu, soud obžalobu vrátil

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Kauza zmanipulování veřejné zakázky na revitalizaci barokního areálu Kuks na Trutnovsku zatím k soudu nepůjde. Pražský...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?

Najdete na iDNES.cz