Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janským Lázním se vrací ztracené sebevědomí. Chtějí lákat také turisty

  7:28aktualizováno  7:28
Krkonošským Janským Lázním se podařilo vymanit z propadu minulých let. Chtějí poprvé více promluvit do turismu a lyžařské sezony, ale trápí je nezájem mladých lékařů.

Centrum Janských Lázní | foto: Archiv Janské Lázně

Když krkonošská dětská léčebna Vesna neměla na jaře ani jedno lůžko volné, bylo zřejmé, že se budoucnost Janských Lázní, kterým stejně jako dalším podobným zařízením předloni pro nedostatek klientů hrozil krach, vyvíjí slibně. Ukázalo se, že to nebylo jen zdání, státnímu podniku s dlouhou tradicí se po letní sezoně opravdu daří.

Lázeňské domy se opět plní

Že lázním stoupá ztracené sebevědomí, ukazuje snaha najít uplatnění pro lázeňské domy, které roky zely prázdnotou.

Všechny v minulosti uzavřené objekty jsme znovu otevřeli. Ve Slovanu slouží rozlehlá jídelna, ale nebyli jsme schopni využít lůžkovou část, kde by byla nutná velká investice,“ uznává Bubla.

Dlouho to špatně vypadalo s kdysi vyhlášeným penzionem Bellevue. I v něm se už bydlí.

„Jsme velmi optimističtí. Když se na období od začátku ledna do září podívám z ekonomického pohledu, máme výsledky o 30 procent lepší, než tomu bylo ve stejné době v roce 2013,“ říká ředitel státních lázní Rudolf Bubla.

Loni lázně končily se ztrátou téměř 50 milionů korun, letos jsou už v plusu. Očekávaný slabší podzim sice podnik opět zřejmě dostane do ztráty několika milionů, to však správcům náladu nezkazí.

„Vidím to na zlepšení o zhruba 45 milionů, celkově vyšší je i obsazenost lůžek,“ hodnotí Bubla.

Letos poprvé chtějí lázenští přilákat i turisty

Příznivý vývoj ovlivnilo vlídnější klima na lázeňském trhu v zemi, větší zájem pacientů i vstřícnější přístup zdravotních pojišťoven. Stále však platí kritizovaný indikační seznam, který zkrátil hrazené pobyty a omezil možnost jejich opakování.

V samotných lázních se od začátku roku částečně proměnil interiér, nově je v provozu odborný léčebný ústav, o který je zájem. Lůžka v něm jsou až do konce roku zaplněna. Lázeňští však letos poprvé chtějí více promluvit do turismu a lyžařské sezony.

„Na jeden z hlavních lyžařských týdnů mezi Štědrým dnem a Silvestrem chystáme na každý den kulturní program s koncerty. Vše vyvrcholí silvestrovskými oslavami. Počítáme s dočasnou úpravou náměstí, chceme totiž, aby se každý host cítil v komplexu lázní příjemně,“ prozradil ředitel.

Lázně chystají wellness a speciální vánoční balíčky

Nejen kvůli výdělku, ale snad i proto, aby lázně nepůsobily jen jako zařízení pro léčbu nemocných, je jejich dalším cílem zapracovat na wellnessových programech. Klienti si brzy mohou dokoupit komerční procedury, časem by je mohli využít i turisté.

Více taky chtějí využít bazén s léčivou minerální vodou. „Už o Vánocích nabídneme speciální balíčky. V ceně bude ubytování, stravování nebo vstup do termálního bazénu. Klientům, kteří jsou ubytováni v lázních či jiných zařízeních, nabídneme služby se slevou. Společný projekt plánujeme i s hotelem Omnia. Pacient tam může bydlet a zároveň využívat naše procedury,“ sděluje Bubla.

„S novým vedením se dobře spolupracuje. Mám pocit, že lázně jdou správným směrem, zvýšený zájem pacientů tomu napovídá. Centrum ožilo, má to vzestupnou tendenci. Propojení s turismem se v této lokalitě přímo nabízí,“ chválí starosta Janských Lázní Jiří Hradecký.

Co ale dnes Janské Lázně velmi trápí, je nedostatek mladých lékařů. Řada současných půjde v dohledné době do důchodu a zatím není, kdo by je nahradil.

Lázním příliš nepomáhá, že leží na odlehlém místě v horách daleko od velkých měst, navíc je lékařů vůbec méně, než by bylo potřeba. V létě přibyly jen dvě mladé lékařky, které mají krátce po škole.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Stavba stadionu je za dveřmi, Hradci se stále nedaří získat dotaci

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Do začátku stavby fotbalového stadionu za více než půl miliardy korun zbývá asi pět měsíců, a Hradec Králové stále nemá...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Najdete na iDNES.cz