Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé budou muset obíhat úřady, Jaroměř kvůli zákonu přejmenuje ulice

  12:40aktualizováno  12:40
Velké „papírové“ stěhování čeká na začátku příštího roku obyvatele a firmy ze sedmi ulic v Jaroměři. Město s čtyřletým zpožděním vyhoví novele zákona o obcích a odstraní duplicitní názvy ulic.

Čísla zůstanou, jména se změní. Ilustrační snímek. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Stejné názvy ulic v různých částech města jsou výsledkem někdejšího spojení dvou původně samostatných obcí Jaroměře a Josefova. Se shodnými názvy mají problémy pošťáci i navigační systémy.

Kdo hledá ulici 5. května u bývalých kasáren, toho navigace pošle na ulici 5. května, která propojuje Jaroměř a Josefov. Podobně jsou na tom ulice Novoměstská, Lužická nebo Husova. Tu najdou lidé jak na hlavním průtahu Jaroměří, tak za josefovským kostelem.

„Na základě výzvy Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního musíme přistoupit k úpravě shodných názvů ulic,“ uvedl starosta Jiří Klepsa.

Jednoznačné pojmenování ulic vyžaduje zákon o obcích. Pomoci má nejen pošťákům či navigacím, ale především integrovanému záchrannému systému. Hasiči a záchranáři tak už nepřijedou na špatnou adresu.

Zastupitelé o velkém přejmenování sedmi ulic rozhodli už v květnu. Obyvatele však na změny připravují až nyní. Radnice uspořádala dvě veřejná setkání s obyvateli. Velký zájem o ně však nebyl.

„Poprvé nikdo nepřišel. Byli jsme tam jen my z úřadu a trochu nás to zaskočilo,“ přiznal vedoucí odboru výstavby v Jaroměři Martin Hofman.

Jaroměř zaspala, jinde už je dávno hotovo

Odstranění duplicitních názvů ulic požaduje novela zákona o obcích z července 2011. Podle právní normy mělo přejmenování nastat do jednoho roku. Změnu adres v minulosti provedl například Zlín nebo Kladno. V Hradci Králové místo názvů ulic měnili orientační a popisná čísla.

„Problém s duplicitiními ulicemi jsme neměli, ale úřad nás vyzval ke změně v číslech popisných, která se na různých místech v Hradci dublovala. Upravovali jsme zároveň i čísla orientační v jednotlivých ulicích,“ řekla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Ke změně názvů v Jaroměři dojde ve dvou etapách. Nejprve se 1. února přejmenují jaroměřské ulice 5. května, Novoměstská a Příčná. O měsíc později se změní také názvy josefovských ulic Husova, Jiráskova, Lužická a Palackého. Změny by se měly dotknout asi 400 lidí a více než 60 podnikatelů.

„Vyjeli jsme si počty čísel popisných, počty občanů s trvalým pobytem a sídel či míst podnikání. Poté jsme volili nejmenší zlo, tak aby se změny dotkly co nejméně lidí a firem,“ vysvětlil Hofman.

Lidé si budou muset do 15 kalendářních dní zažádat o výměnu občanského průkazu. Majitele aut čeká i výměna průkazu registrace vozidla a změna v takzvaném velkém techničáku. Kromě toho budou muset novou adresu nahlásit také Úřadu práce, pojišťovně, bance a dalším institucím.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz