Socha kukské bohyně vína Réva (21.10.2016).

Socha kukské bohyně vína Réva (21.10.2016). | foto: Tomáš Plecháč

Barokní Kuks má další sochu, místní vinohrad vyšperkovala bohyně Réva

  • 4
Jaroměřský sochař Petr Novák vytvořil pro vinohrad v Kuksu sochu, která se hlásí k odkazu proslulého mistra Matyáše Bernarda Brauna. Je i stejně vysoká jako jeho alegorie ctností a neřestí u barokního hospitálu.

Přestože se turistická sezona Kuksu blíží ke konci, o barokním hospitálu je v poslední době hodně slyšet. Návštěva podruhé za sebou překročila stotisícovou hranici (více čtěte zde), památka se stala stavbou roku 2016 a zakladatel zdejšího vinohradu Stanislav Rudolfský se sochařem Petrem Novákem uprostřed vinice odhalili na konci minulého týdne sochu bohyně vína.

Více než dva metry vysoká plastika z božanovského pískovce vznikala v jaroměřském ateliéru Petra Nováka jeden rok. Místní jí říkají Kukská bohyně vína, sám autor ji pojmenoval Réva.

Zobrazuje krásnou ženu opírající se zády o kmen vinné révy, její ruce nad hlavou obepínají hrozny. Socha je v místě, odkud je nejhezčí výhled na protilehlý hospitál s Braunovými sochami.

Akademický sochař nejdříve stvořil několik skic a menší model, podle kterého vytvořil finální plastiku, inspiraci čerpal přímo na vinici.

„Hlavním námětem byl růst vinné révy. Podíval jsem se, jak rostliny vypadají, jak se zvedají a rotujícím pohybem rostou za sluncem. Bylo to jednoduché, modelky jsou všude kolem nás,“ vysvětluje s úsměvem Novák. Dalším inspiračním zdrojem byl starý kmen vinné révy, který si do ateliéru přivezl z Itálie.

„Postavu ženy jsem roztočil“

Konec sezony na Kuksu

  • Hospitál zůstane otevřený do konce října denně kromě pondělí.
  • Poslední letošní možnost navštívit bývalý vojenský lazaret budou mít výletníci druhý a třetí listopadový víkend, kdy se zde konají populární vánoční trhy.
  • Už v září návštěva památky překročila hranici sto tisíc.
  • V loňském roce, kdy se hospitál znovu otevřel po dvouleté rekonstrukci za téměř půl miliardy korun, jej navštívilo 135 tisíc platících turistů.

Novák neskrývá inspiraci Matyášem Bernardem Braunem, jenž patří k rodinnému stříbru bývalého Šporkova panství. „Vycházel jsem i z Braunových kompozic, postavu ženy jsem roztočil, aby v ní byla růstová síla,“ přiznává umělec.

Braun je autorem proslulého Betléma v Novém lese u Kuksu či soch u hospitálu. Bohyně vína je také stejně vysoká jako Braunovy skulptury ze souboru Ctnosti a Neřesti. Měří 240 centimetrů.

„Bylo hrozně těžké se s tím vyrovnat. Je to tu tak silně prodchnuté Braunovým duchem, že umístit sem další sochu je dost troufalé. Kuks považuji za nejsvětější místo a mít zde sochu je pro mě mimořádně významné,“ vyznává se jaroměřský sochař, jenž je také autorem pomníku koním padlým v roce 1866 u Střezetic na Královéhradecku (více o pomníku čtěte zde).

Nápad vztyčit sochu uprostřed vinice vznikl podle Stanislava Rudolfského nad sklenkou vína.

„S Petrem Novákem se známe odmala. Když jsme jednou seděli tady v Kuksu nad sklenicí vína, hovořili jsme, jak ten náš svět vylepšit. Přitom nás napadlo udělat sochu přímo ve vinici. Dál už to bylo na Petrovi, aby vymyslel něco krásného, co by se sem hodilo. Zjevně se mu to povedlo,“ líčí vinař.

Kukská vinice vznikla v roce 2005 na ploše necelého půl hektaru a stala se první zaregistrovanou vinicí v Královéhradeckém kraji.

„Před více než 15 lety bylo toto místo zanedbané a zarostlé. Pamatuju si, když za mnou Stanislav Rudolfský přišel s nápadem pěstovat tady vinnou révu. V té době nám to možná připadlo trochu pošetilé, ale potenciál, který tato lokalita měla, se podařilo využít,“ poznamenává starosta Kuksu Jiří Beran.

Když je rok vydařený, zdejší vinice vydá přibližně 1 500 litrů vína. V poslední době se rodina Rudolfských zaměřuje na výrobu šumivých vín dělaných tradiční metodou kvašením na lahvi (více o vinici čtěte zde). Vinohrad je přístupný veřejnosti, vede tudy naučná stezka.