Medu letos bude méně, i tak se ale včelaři budpu snažit držet cenu a příliš nezdražovat. (Ilustrační snímek)

Medu letos bude méně, i tak se ale včelaři budpu snažit držet cenu a příliš nezdražovat. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Med letos podraží. Oslabené včely ho nenanosily dostatek

  • 11
Březnové a dubnové sucho, jarní mrazy, přívalové deště a včelí nemoc varroáza. To všechno může za letošní malou úrodu medu. Je ho výrazně méně než loni, což se odrazí na cenách pro zákazníky.

"Opravdu málo je lesního tmavého medu," upozorňuje včelař z Jičínska Jiří Novotný. Včely neměly dostatek síly, aby nanosily dostatek medu, také kvůli nemocem. "Vliv má onemocnění varroáza. Vezměte si, že u některých včelstev jsme zaznamenali až osmdesátiprocentní výskyt nemoci, takže v úlu najednou zůstala zdravá pouze pětina včel," podotýká šéf pardubické pobočky Českého svazu včelařů Evžen Báchor.

Pět rad jak vybrat kvalitní med

1. Na barvě medu nezáleží, tmavý i světlý med jsou stejně kvalitní.

2. Nekupovat med příliš tekutý, většinou obsahuje nepovolené množství vody.

2. Zcukernatělý, přesněji řečeno krystalický, med je zárukou, že jej výrobce neošidil.

4. Snažte se kupovat med přímo u včelařů, nejlépe u těch ze svého okolí, které osobně znáte.

5. Zárukou kvality je ochranná známka Český med, již výrobci získají pouze po splnění nejpřísnější normy kvality.

I přes velmi slabé výnosy se podle něj bude většina včelařů snažit držet ceny přibližně na stejné úrovni jako v loňském roce, kdy byla výtoč nejvyšší za posledních patnáct dvacet let.

"Na výkyvy, byť nejsou tak razantní jako letos, jsme v podstatě zvyklí. A při přímém prodeji se snažíme držet ceny na zhruba stejné úrovni. Rozdíly jsou skutečně minimální. I letošní ceny by se měly pohybovat kolem stovky za kilo," říká Báchor.

Nedokáže však odhadnout, jak se budou chovat výkupci medu a obchodníci. "Podle dosavadních zkušeností vůbec není vyloučeno, že oni ceny zvednou o hodně," myslí si včelař.

Po poctivém medu lidé prahnou, ale ke koupi ho bude málo

Problémy nadělalo včelařům zejména počasí, které teď už k lepším výsledkům nepomůže. "Brzy přišlo jaro, vše vykvetlo, ale včely ještě neměly takovou sílu, aby udělaly hodně medu. Každý včelař to má letos trochu jiné, třeba na Bydžovsku jsou na tom lépe," říká Novotný.

Špatná sezona včelaře mrzí dvojnásob, o med je totiž mimořádný zájem. "Lidé vědí, že čeští včelaři dělají poctivý med, a mohou se po něm umlátit. My ho však máme málo, zdaleka neuspokojíme letošní poptávku," podotýká Novotný.

Bronislav Špinler z Nekoře pod pastvinskou přehradou počítá se zvýšením cen. "Varroáza, ale především jarní počasí udělaly své. Proto předpokládám, že med o nějakou korunu podraží. Věřím však, že všeobecné drastické zdražení nehrozí. Alespoň mezi včelaři by se měly ceny pohybovat kolem sto deseti, sto dvaceti korun," přemýšlí včelař.

Na podzim vykouří úl kyselinou mravenčí. A budou doufat...

Ti, kteří se naučili kupovat med přímo u chovatelů a nechtějí se přeorientovat na nekvalitní levný med v supermarketech, si prý při vyšší ceně koupí o kilogram nebo dva méně, ale ke "svému" včelaři si cestu opět najdou.

Na nemoc varroázu, která letos oslabila včely, platí jediné: společný postup. "České včelaření je v tom na vysoké úrovni. 99 procent včelařů je organizovaných, takže se i na léčbě společně domlouvají. Varroázu léčíme kyselinou mravenčí nebo speciální látkou, kterou se na podzim vykouří úl. Díky tomu ze včely roztoč spadne a zahyne. Je to sice chemie, které nefandím, ale léčit to musíme. Horší je, když přijde mor, to se musí všechno pálit a spoustu lidí to od včelařiny odradí," říká Novotný.

Konkrétně jeho letošní nepříliš dobrá sezona od včelaření rozhodně neodpoutá. "Budu doufat, že příští ročník bude lepší. Hlavní je mít zdravé včely a výkonnou včelí matku," dodává včelař z Jičínska.

Léčebné vlastnosti medu

Spektrum nemocí, při nichž med pomáhá léčit, je neuvěřitelně široké. Používá se jak vnitřně, tak zevně, například jako obklad.

Příznivé účinky se projevují u všech věkových kategorií.

,