Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o čtvrt hektaru, přes který zatím nepojede D11 u Hradce, vázne

  21:19aktualizováno  21:19
Rok 2011 skončil a o čtvrt hektaru půdy, který stále blokuje dostavbu poslední části D11 před Hradcem Králové, stále není rozhodnuto. Ministerstvo dopravy tvrdí, že vše je stále na dobré cestě, ale víc neřekne. Zato podle zástupce majitelky pozemku, sestry statkářky Havránkové, resort nekomunikuje vůbec.

Za jak dlouho bude pokračovat stavba dálnice D11 u Hradce Králové není jasné. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dohoda přitom měla být hotova do konce roku 2011. Očekával to ministr dopravy Pavel Dobeš, když v listopadu přijel na statek do Plačic stvrdit právě dohodu s Ludmilou Havránkovou. (více o tom čtěte zde)

ROZHOVOR

Kdyby grázlové nedělali čachry, D11 by 10 let stála, říká David Štros

Co říkáte uklidňujícím slovům, že vše je "na dobré cestě"?
Abych pravdu řekl, ani nevím, co bych vám k tomu řekl, takže vyjádření ministerstva, že je všechno na dobré cestě, budete muset věřit.

Jenže tomu se po zkušenostech s tahanicemi kolem pozemků Ludmily Havránkové věří dost těžko.
Pravda je ta, že se nic neděje. Já jsem o našich pozemcích tři neděle s nikým nemluvil, nikdo mě nevolal ani mi nepsal. Ministerstvo jsem kontaktoval 12. prosince, ale žádná odpověď mi nepřišla. Ředitele, který to měl na starosti, nejspíš vyhodili nebo přeřadili, a ostatní se v tom asi bojí šťourat. Vše dobře ilustruje i případ s tetou (statkářka Ludmila Havránková -pozn. red.). Její pozemky na katastru nemovitostí stále ještě nejsou přepsané ani zaplombované.

Dohoda s vaší matkou měla být podle nedávného vyjádření ministra dopravy uzavřena do konce roku. Máte nějaké vysvětlení, proč se vše tak vleče?
Nás celá ta věc vyloženě obtěžuje. Státu jsme dohodu nabízeli už dávno a nepochopím, proč už to dávno není vyřešené. Připadám si jako v absurdistánu. Proč s námi nejednali při schůzkách mé tety s ministrem Bártou? Proč se vše nespláchlo najednou?

Jak zněla původní dohoda z června 2010, od které nakonec ministerstvo odstoupilo?
Byla to prostá směna pozemků a nějaký doplatek. My jsme s tím souhlasili, ale nějak to nakonec spadlo. Asi tomu nikdo neuvěří, ale moje matka vůbec první dopis od ministerstva dostala v dubnu 2010, kdy během dohadování s tetou zjistili, že je tam ještě jeden malý pozemek ve spoluvlastnictví. Pak následovala další odmlka a kontaktovali nás opět vloni v květnu. Dodnes nepochopím postup Ředitelství silnic a dálnic, které chtělo, aby si to paní Havránková vyřizovala sama se svojí sestrou. To je přece věc ŘSD.

Nepadla ta dohoda kvůli vašim nepřiměřeným požadavkům?
Vtip je v tom, že my v podstatě žádné požadavky nemáme. Vždyť v červnu 2010 jsme se vším souhlasili.

Krajním řešením by bylo vyvlastnění. Bránili byste se?
V soudy mám absolutní důvěru, což se bohužel nedá říct o ŘSD. To je podle mého názoru banda grázlů. Kdyby tam nedělali čachry machry, ta dálnice mohla stát už 10 let.

Vaše teta byla dlouhé roky označována jako viník, že dálnice stojí tři kilometry od Hradce. Nebojíte se, že teď se málem nepřítelem národa stanete vy a vaše rodina?
Matka k tomu pozemku přišla jako slepá k houslím a žádné štěstí nebo prospěch z toho mít nechce. Jsme připraveni na kampaň v duchu "Štrosová stavbu blokuje a zdržuje", přitom to není pravda. Kdyby k tomu skutečně došlo, máme tajné trumfy v rukávech.

Právník Jaroslavy Štrosové ale tvrdí, že s nimi ministerstvo o posledním sporném kusu půdy vůbec nejedná. "Ministerstvo jsem sám kontaktoval 12. prosince, ale žádná odpověď mi dosud nepřišla," řekl v úterý právník a syn majitelky pozemku David Štros, který zastupuje svou matku.

Stát podle něj zvolil roli mrtvého brouka, což jen zhoršuje vzájemné vztahy a komplikuje případnou dohodu. Vláda podle něj už dlouhou dobu žádnou aktivitu nevyvinula.

"Matka k tomu pozemku přišla doslova jako slepá k houslím a žádné štěstí nebo prospěch z toho mít nechce. Nás celá ta věc vyloženě obtěžuje. Státu jsme směnu nabízeli už dávno a nepochopím, proč už to dávno není vyřešené," poznamenal Štros.

Mluvčí ministerstva dopravy jeho slova komentovat nechtěla."Blíží se to ke konci, to je vše, co k tomu smím říct. Dokud vše nebude ukončené, nebudeme se k tomu vyjadřovat stejně, jako to bylo v případě s paní Havránkovou," uvedla mluvčí Květa Kočová.

Zda a v jaké fázi se jednání nachází, odmítla upřesnit. O jeho avizovaném závěru vlastníci pozemku žádné zprávy nemají. "Z oficiálních zdrojů se žádné informace nedozvídám," řekl Štros.

Ministr hrozil vyvlastněním

Ministr dopravy Pavel Dobeš už dříve prohlásil, že v případě problému s vykoupením nebo směnou pozemků přistoupí vláda k vyvlastnění. Termín k dohodě si přitom dal do konce loňského roku.

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc se teď obavy, že tahanice ohrozí dostavbu dálnice, snaží mírnit: "Pořád žiju v domnění, že dohoda s paní Štrosovou je možná a bude. Když jsem o tom mluvil s ministrem Dobešem, ubezpečil mě, že kdyby se dohoda protahovala, v každém případě letos začne archeologický průzkum a další nutné záležitosti, aby se v roce 2013 začalo stavět."

Problém s malým pozemkem o velikosti 2 600 metrů čtverečních, který vlastní Štrosová se svou sestrou Ludmilou Havránkovou, se objevil už v dubnu 2010. O dva měsíce později sice Štrosová souhlasila s výměnou pozemků a navrženým doplatkem, ale pak se kvůli onemocnění Havránkové vyjednávání zastavila a loni vše začalo znovu od nuly.

Ještě v listopadu šéf dopravy Dobeš při návštěvě plačického statku nešetřil úsměvy a prohlásil, že 17 let dlouhou kauzu kolem pozemků pod D11 považuje za uzavřenou. Ukazuje se však, že skončené jsou jedině dohady o deset hektarů statkářky Havránkové.

Už na tento rok ministerstvo přichystalo sumu 50 miliónů korun na archeologické průzkumy, celá stavba má přijít asi na 1,5 miliardy korun.

D11 končí u Praskačky, sporný pozemek leží hned za koncem současné stavby.

D11 končí u Praskačky, sporný pozemek leží hned za koncem současné stavby.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Další z rubriky

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Najdete na iDNES.cz