Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o čtvrt hektaru, přes který zatím nepojede D11 u Hradce, vázne

  21:19aktualizováno  21:19
Rok 2011 skončil a o čtvrt hektaru půdy, který stále blokuje dostavbu poslední části D11 před Hradcem Králové, stále není rozhodnuto. Ministerstvo dopravy tvrdí, že vše je stále na dobré cestě, ale víc neřekne. Zato podle zástupce majitelky pozemku, sestry statkářky Havránkové, resort nekomunikuje vůbec.

Za jak dlouho bude pokračovat stavba dálnice D11 u Hradce Králové není jasné. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dohoda přitom měla být hotova do konce roku 2011. Očekával to ministr dopravy Pavel Dobeš, když v listopadu přijel na statek do Plačic stvrdit právě dohodu s Ludmilou Havránkovou. (více o tom čtěte zde)

ROZHOVOR

Kdyby grázlové nedělali čachry, D11 by 10 let stála, říká David Štros

Co říkáte uklidňujícím slovům, že vše je "na dobré cestě"?
Abych pravdu řekl, ani nevím, co bych vám k tomu řekl, takže vyjádření ministerstva, že je všechno na dobré cestě, budete muset věřit.

Jenže tomu se po zkušenostech s tahanicemi kolem pozemků Ludmily Havránkové věří dost těžko.
Pravda je ta, že se nic neděje. Já jsem o našich pozemcích tři neděle s nikým nemluvil, nikdo mě nevolal ani mi nepsal. Ministerstvo jsem kontaktoval 12. prosince, ale žádná odpověď mi nepřišla. Ředitele, který to měl na starosti, nejspíš vyhodili nebo přeřadili, a ostatní se v tom asi bojí šťourat. Vše dobře ilustruje i případ s tetou (statkářka Ludmila Havránková -pozn. red.). Její pozemky na katastru nemovitostí stále ještě nejsou přepsané ani zaplombované.

Dohoda s vaší matkou měla být podle nedávného vyjádření ministra dopravy uzavřena do konce roku. Máte nějaké vysvětlení, proč se vše tak vleče?
Nás celá ta věc vyloženě obtěžuje. Státu jsme dohodu nabízeli už dávno a nepochopím, proč už to dávno není vyřešené. Připadám si jako v absurdistánu. Proč s námi nejednali při schůzkách mé tety s ministrem Bártou? Proč se vše nespláchlo najednou?

Jak zněla původní dohoda z června 2010, od které nakonec ministerstvo odstoupilo?
Byla to prostá směna pozemků a nějaký doplatek. My jsme s tím souhlasili, ale nějak to nakonec spadlo. Asi tomu nikdo neuvěří, ale moje matka vůbec první dopis od ministerstva dostala v dubnu 2010, kdy během dohadování s tetou zjistili, že je tam ještě jeden malý pozemek ve spoluvlastnictví. Pak následovala další odmlka a kontaktovali nás opět vloni v květnu. Dodnes nepochopím postup Ředitelství silnic a dálnic, které chtělo, aby si to paní Havránková vyřizovala sama se svojí sestrou. To je přece věc ŘSD.

Nepadla ta dohoda kvůli vašim nepřiměřeným požadavkům?
Vtip je v tom, že my v podstatě žádné požadavky nemáme. Vždyť v červnu 2010 jsme se vším souhlasili.

Krajním řešením by bylo vyvlastnění. Bránili byste se?
V soudy mám absolutní důvěru, což se bohužel nedá říct o ŘSD. To je podle mého názoru banda grázlů. Kdyby tam nedělali čachry machry, ta dálnice mohla stát už 10 let.

Vaše teta byla dlouhé roky označována jako viník, že dálnice stojí tři kilometry od Hradce. Nebojíte se, že teď se málem nepřítelem národa stanete vy a vaše rodina?
Matka k tomu pozemku přišla jako slepá k houslím a žádné štěstí nebo prospěch z toho mít nechce. Jsme připraveni na kampaň v duchu "Štrosová stavbu blokuje a zdržuje", přitom to není pravda. Kdyby k tomu skutečně došlo, máme tajné trumfy v rukávech.

Právník Jaroslavy Štrosové ale tvrdí, že s nimi ministerstvo o posledním sporném kusu půdy vůbec nejedná. "Ministerstvo jsem sám kontaktoval 12. prosince, ale žádná odpověď mi dosud nepřišla," řekl v úterý právník a syn majitelky pozemku David Štros, který zastupuje svou matku.

Stát podle něj zvolil roli mrtvého brouka, což jen zhoršuje vzájemné vztahy a komplikuje případnou dohodu. Vláda podle něj už dlouhou dobu žádnou aktivitu nevyvinula.

"Matka k tomu pozemku přišla doslova jako slepá k houslím a žádné štěstí nebo prospěch z toho mít nechce. Nás celá ta věc vyloženě obtěžuje. Státu jsme směnu nabízeli už dávno a nepochopím, proč už to dávno není vyřešené," poznamenal Štros.

Mluvčí ministerstva dopravy jeho slova komentovat nechtěla."Blíží se to ke konci, to je vše, co k tomu smím říct. Dokud vše nebude ukončené, nebudeme se k tomu vyjadřovat stejně, jako to bylo v případě s paní Havránkovou," uvedla mluvčí Květa Kočová.

Zda a v jaké fázi se jednání nachází, odmítla upřesnit. O jeho avizovaném závěru vlastníci pozemku žádné zprávy nemají. "Z oficiálních zdrojů se žádné informace nedozvídám," řekl Štros.

Ministr hrozil vyvlastněním

Ministr dopravy Pavel Dobeš už dříve prohlásil, že v případě problému s vykoupením nebo směnou pozemků přistoupí vláda k vyvlastnění. Termín k dohodě si přitom dal do konce loňského roku.

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc se teď obavy, že tahanice ohrozí dostavbu dálnice, snaží mírnit: "Pořád žiju v domnění, že dohoda s paní Štrosovou je možná a bude. Když jsem o tom mluvil s ministrem Dobešem, ubezpečil mě, že kdyby se dohoda protahovala, v každém případě letos začne archeologický průzkum a další nutné záležitosti, aby se v roce 2013 začalo stavět."

Problém s malým pozemkem o velikosti 2 600 metrů čtverečních, který vlastní Štrosová se svou sestrou Ludmilou Havránkovou, se objevil už v dubnu 2010. O dva měsíce později sice Štrosová souhlasila s výměnou pozemků a navrženým doplatkem, ale pak se kvůli onemocnění Havránkové vyjednávání zastavila a loni vše začalo znovu od nuly.

Ještě v listopadu šéf dopravy Dobeš při návštěvě plačického statku nešetřil úsměvy a prohlásil, že 17 let dlouhou kauzu kolem pozemků pod D11 považuje za uzavřenou. Ukazuje se však, že skončené jsou jedině dohady o deset hektarů statkářky Havránkové.

Už na tento rok ministerstvo přichystalo sumu 50 miliónů korun na archeologické průzkumy, celá stavba má přijít asi na 1,5 miliardy korun.

D11 končí u Praskačky, sporný pozemek leží hned za koncem současné stavby.

D11 končí u Praskačky, sporný pozemek leží hned za koncem současné stavby.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Roky tepali hradeckou radnici z opozice, teď chtějí podíl na vedení

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...

Zatímco některé strany se čtyřletým obdobím v zastupitelstvu Hradce Králové takřka promlčely, případně jen kopírovaly...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Najdete na iDNES.cz