Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci tlačí na zpřísnění prodeje pyrotechniky v Česku, proudí k nim

  12:17aktualizováno  12:17
Česká republika možná zpřísní podmínky pro prodej a skladování pyrotechniky. Špičky české, bavorské, saské a polské justice se už dohodly na společném postupu. Problém cítí hlavně německá policie. Tamní extremisté totiž dovážejí pyrotechniku právě z Česka.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ministři spravedlnosti a vedoucí státní zástupci České republiky, Bavorska, Saska a Polska se sešli v úterý v resortu Přední Labská u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Na problémy s pyrotechnikou upozornily opakované zásahy německé policie. Ta často naráží na skutečnost, že do Německa proudí zakázaná pyrotechnika z Česka, kde její prodej není tak přísný.

V Bavorsku a v Sasku velmi často extremisté zneužívají výbušniny nakoupené v Česku. „V Německu a v Polsku je například prodej zábavní pyrotechniky omezen na posledních několik dní v roce. Stojí za úvahu, zda se nevydat podobnou cestou,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Pyrotechnika se tady prodává i na tržištích, Česká republika by měla zintenzivnit kontrolní činnost. Zasadím se o to, aby se kontroly prodeje pyrotechniky u nás zpřísnily,“ doplnil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něho je zatím předčasné hovořit o tom, kdy by mohla nová opatření začít platit.

O tom, že výbušniny z Česka jsou skutečně velkým problémem, potvrdil generální prokurátor v Drážďanech Klaus Fleischmann. Zneužití pyrotechniky se například v Sasku dostává na zcela jinou úroveň. Dříve dělala problémy hlavně na stadionech, v současnosti končí výbušniny stále častěji v rukou extrémní pravice.

„V Sasku jde o útoky a požáry v zařízeních pro uprchlíky, kde několikrát bylo zjištěno použití výbušnin české provenience. Jsme vděčni, že čeští kolegové se tohoto problému chtějí ujmout,“ uvedl Fleischmann.

„Je to vážný problém. Nesmíme dopustit, abychom byli zdrojovou zemí pro takové riziko,“ potvrdil Pelikán.

Přes hranice proudí pervitin

Další problém, který zástupci německé, české a polské justice řešili, byl přeshraniční obchod s pervitinem. Z Česka a z Polska proudí do Německa ve velkém pervitin vyráběný organizovanými vietnamskými skupinami. Ti získávají takzvané prekurzory, tedy léky vhodné k výrobě drog, od překupníků a pašeráků.

„V čase došlo ke změně. Regulace, která nabyla účinnosti v Polsku od léta loňského roku přinesla lehké snížení spotřeby vlastních polských léků. Trh se tomu přizpůsobil pašováním léků s obsahem pseudoefedrinu z Turecka do Polska, odkud jsou převáženy k nám a na Slovensko, kde se z nich pervitin vyrábí. Těžiště výroby pervitinu z léků je však opravdu v České republice. Známe případy, kdy jsou pachatelé schopni vyrobit a exportovat z Česka i 25 kilogramů drogy do 48 hodin od objednání,“ popsal ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Třeba loni se na území celého České republiky podařilo zadržet 107 kilogramu metamfetaminu, což je tuzemský rekord, a odhalit 263 laboratoří na výrobu pervitinu. „Poptávka je velmi dynamická a skupiny se naučily velmi rychle reagovat,“ uvedl Frydrych.

Jednání kolem drogové problematiky vyvolala prokuratura v Drážďanech. V Sasku je problém s pervitinem značný.

„V Česku pervitin vaří zejména vietnamské skupiny, které ho dále exportují nebo ho nechávají exportovat do Německa. V saském a bavorském příhraničí je to obrovský problém. Schůzky, které máme minimálně jednou za rok, pomohly k tomu, že ten problém se zmenšuje, že policie a státní zastupitelství na obou stranách lépe spolupracuje,“ řekl Zeman.

Státní zástupci a ministři České republiky, sousedních německých spolkových zemí a Polska se v této sestavě setkali již potřetí. Společná jednání začala v roce 2011 kvůli sílícím problémům s pašeráky pervitinu a konopí přes německé hranice.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Najdete na iDNES.cz