Park Malšovice dostal zelenou, projekt převezme konkurenční firma. Na snímku je vizualizace stavby z února 2014. | foto: Ateliér Casua

Stavbu královéhradecké fotbalové arény s obchody převezme konkurent

  • 9
Zastupitelé v Hradci Králové mají za sebou jedno z nejsložitějších jednání o budoucnosti fotbalové arény. Rozhodli těsnou většinou, že přistoupí na "škatulata" mezi firmami ECE a HB Reavis v projektu stavby fotbalového stadionu a obchodního centra Park Malšovice.

Jednání zastupitelů provázela v úterý téměř tříhodinová diskuse developerů, příznivců a odpůrců obchodního centra spojeného s fotbalovou arénou.

Hradečtí zastupitelé nakonec odsouhlasili výměnu obou firem. "Hoši, děkujem!" začal skandovat plný balkon fotbalových fanoušků, kteří jsou největšími podporovateli výstavby stadionu spolu s obchodním centrem.

Přípravu stavby nyní po ECE může převzít developerská firma HB Reavis. Poté přijde na řadu stavební povolení. Zastupitelé zároveň schválili smlouvy podle nového občanského zákoníku.

"Nyní budeme pokračovat v jednáních s ECE, jejichž úspěšné dokončení mimo jiné záleželo i na dnešním rozhodnutí," uvedla jednatelka HB Reavis Olga Humlová, na níž bylo viditelně znát, jak moc si po těsném hlasování oddechla.

Po dohodě firem chce developer zažádat o stavební povolení a v případě, že ho nikdo nenapadne, mohl by stadion do dvou let od získání pravomocného stavebního povolení stát.

Opozice si stěžovala, že nebyl čas studovat smlouvy

Opoziční zastupitelé, kteří se stavbou stadionu s obchodním centrem dlouhodobě nesouhlasí, si ale postěžovali, že měli příliš málo času na prostudování smluv.

"Podklady byly zveřejněny 10 dní před tímto zastupitelstvem, jen kupní smlouva má padesát stran a jsou tam různé dodatky. Není to proto odpovídající čas, abychom vše mohli důsledně prostudovat, myslím si, že řada kolegů to ani neudělala," rozohnil se Martin Hanousek (Změna pro Hradec).

Zastupitel Richard Nádvorník (nestr. za STAN) své kolegy upozornil, že si nechal zpracovat analýzu smluv a našel v nich 28 právnických chyb. "Součástí analýzy jsou i informace, jaké právní důsledky pro město z nich plynou," uvedl Nádvorník, který předal materiál mezi některé své kolegy.

Požehnání má i centrum v Třebši

Rovněž po delší debatě zastupitelé odsouhlasili vznik dalšího sportoviště – soukromého centra v Třebši. Kývli na prodej pozemků za 9 milionů korun investorovi, který chce sportoviště vybudovat na zelené ploše, ale až napodruhé.

Prodej totiž málem zhatil zastupitel Oldřich Vlasák (ODS), který na hlasování dorazil později. Po dohadovacím řízení hlasovali zastupitelé podruhé a s Vlasákovým hlasem prodej pozemků těsně vyšel.

Mezi zastupiteli nejspíš převládl strach z možného trestního stíhání, neboť kritici projektu jim vyčítali, že pozemky chtějí prodat příliš levně. Opozice proto navrhla prodej pozemků místo za 9 milionů za 15,6 milionu korun, ale to neprošlo.

"Pokud by cena za pozemky měla být vyšší než 9 milionů, byla by pro náš projekt likvidační," řekla zástupkyně firmy, která chce stavět.