Pokud se žáci rozhodnou přihlásit na gymnázium v hradeckém kraji, čekají je jednotné přijímačky. (Ilustrační snímek)

Pokud se žáci rozhodnou přihlásit na gymnázium v hradeckém kraji, čekají je jednotné přijímačky. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ředitelé gymnázií si stěžují, že jednotné přijímačky jsou diskriminační

  • 40
Jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a lycea zřizovaná Královéhradeckým krajem budí odpor. Ředitelé upozorňují na diskriminaci a myslí si, že gymnázia jsou v nevýhodě oproti ostatním studijním oborům s maturitou.

Většina ředitelů by rozhodnutí krajského úřadu vzala v klidu, kdyby se sjednocené přijímačky týkaly všech maturitních oborů, ne jen gymnázií.

"Toto nastavení zavání diskriminací," říká Robert Novák, ředitel hradeckého Gymnázia J. K. Tyla. Škola, která se už brzy bude z provizoria v bývalém ústavu pro hluchoněmé stěhovat zpět do svého, je výběrová a rozhodnutí kraje se podřídí, avšak její šéf má připomínky.

"S jednotnými přijímačkami nemáme problém, stejně jsme je měli nastavené přísněji než kraj, ale je to nepřímé zasahování do kompetence ředitelů škol," upozorňuje Novák.

Jednotné zkoušky by podle ředitelů měly mít i maturitní obory

Souhlasí i Jan Štěrba, ředitel "konkurenčního" Gymnázia Boženy Němcové.

"Když už jednotné zkoušky, potom by měly být na všechny maturitní obory. My zkoušky od firmy Scio děláme už několik let a neobáváme se, že by to některé žáky mohlo odradit. Už tři roky na šestileté studium přijímáme 90 žáků a třeba v posledním roce jsme měli 242 přihlášek," říká Štěrba.

Záměr kraje přitom zní ušlechtile. Podle oficiálního vysvětlení se ke změně odhodlal proto, aby zachoval gymnázia jako výběrové školy.

"Chceme mít přehled, s jakými studijními předpoklady se žáci na tyto školy hlásí. Jednotné přijímací zkoušky podpoří kvalitu a rozvoj dalšího vzdělávání v regionu," odůvodňuje rozhodnutí hejtman Lubomír Franc.

Střední školy bojují o studenty

Pravda však je, že řada středních škol bojuje o každého studenta. Do nynějších prvních ročníků se ke studiu přihlásilo 4 160 žáků devátých tříd, školy přitom nabízejí zhruba dvojnásobek volných míst. Gymnázia se obávají, že jednotné přijímačky jim boj o přežití ještě více zkomplikují.

"Beru to spíš jako určitou zkoušku, o které nikdo neví, jak dopadne. Nebezpečí odlivu žáků z gymnázií ale podle mě skutečně hrozí," říká Petr Minář, ředitel královédvorského gymnázia, jehož šestiletý obor nedávno krajská rada nezrušila jen díky finanční pomoci od místních podnikatelů.

Ještě ostřejší je ředitel dalšího gymnázia, který si z opatrnosti přeje zůstat v anonymitě. Kromě jiného i proto, že krajský úřad údajně ředitelům doporučil rozhodnutí hejtmanství nekomentovat.

"Je v tom jasně cítit skutečný záměr kraje: přesunout žáky z gymnázií na odborné vzdělávání. Zatímco velké školy to nepoznamená, ty menší budou poškozeny a když se skutečně přihlásí méně žáků, kraj si velmi snadno najde důvod gymnázium zavřít nebo sloučit," uvádí nejmenovaný ředitel.

"Jednotné přijímačky pochopitelně schvalují i všichni ředitelé odborných škol, kteří se už těší na nové žáky, původně mířící na gymnázium," tvrdí.

Novobydžovské gymnázium si sice na nezájem uchazečů stěžovat nemůže, avšak také jeho ředitel Jaroslav Šedivý se domnívá, že kraj musí udělat ještě druhý krok. "Když sjednotí zkoušky na všechny maturitní obory, teprve pak to bude mít ten správný efekt," soudí.

Ředitelka Gymnázia v Hostinném Ivana Mědílková názor, že krajské rozhodnutí poškodí především malé školy, nesdílí. "Jde především o děti a každá škola na tom bude jinak. Bohužel to může znevýhodňovat uchazeče o studium z určitého sociálního prostředí," míní.

Žáky, kteří budou usilovat o přijetí na krajská gymnázia a lycea, bude čekat test všeobecných studijních předpokladů. "Uchazeči o čtyřleté studium budou k tomu vypracovávat i test z českého jazyka," oznámil mluvčí hejtmanství Jiří Hošna. O výsledcích přijímacího řízení budou podle něj dál rozhodovat ředitelé jednotlivých škol.