Jezuitský betlém vznikl v 18. století v Žirči.

Jezuitský betlém vznikl v 18. století v Žirči. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Do Dvora se vrátí jezuitský betlém, expozice ukáže řád v lepším světle

  • 1
V bývalé kočárovně žirečského Domova sv. Josefa ve Dvoře Králové nad Labem bude nová expozice, která odvypráví příběhy někdejší jezuitské rezidence v Žirči. Ústředním bodem bude unikátní jezuitský betlém, který tady vznikl v 18. století.

Expozice v bývalé kočárovně hned vedle kostela sv. Anny se otevře začátkem května stejně jako muzeum historických kol v jiné části areálu. Kromě unikátního jezuitského betlému z 18. století budou k vidění kněžské ornáty, dobové prapory nebo zasklená pohřební krypta.

„Rádi bychom připomněli historii, která tady díky jezuitům vytvořila obrovské kulturní dědictví, a ukázali fragmenty, které se dochovaly,“ říká Dominik Melichar, vedoucí Domova sv. Josefa, kde pobývají pacienti s roztroušenou sklerózou.

Jezuitský betlém z 18. století se do Žirče vrátil po 15 letech, kdy byl ve dvorském kostele sv. Jana Křtitele. Tvoří ho 14 dřevěných postav vysokých od 60 do 120 centimetrů. „Je to jediný dochovaný jezuitský betlém tohoto typu u nás,“ upozorňuje projektový manažer Domova Jan Staněk.

Jezuité v Žirči

  • Působit zde začali v roce 1652, na místě původní tvrze vybudovali rezidenci a kostel sv. Anny.
  • Působili zde až do roku 1773. Po zrušení jezuitského řádu přešel majetek na Vídeňský studijní fond.
  • Domov sv. Josefa v bývalé jezuitské koleji zřídila v roce 1939 řeholní instituce Nejsvětější svátosti. Když majetek v roce 1961 připadl státu, vznikl tu domov důchodců.
  • Po sametové revoluci se areál vrátil do vlastnictví řeholní instituce, která jej v roce 2001 věnovala červenokostelecké charitě. Nezisková organizace specializující se na sociální a zdravotní služby od té doby díky dárcům a dotacím investovala do oprav rozlehlého areálu přibližně čtvrt miliardy korun.
  • Charita zrekonstruovala 10 budov.

Betlém vznikl přímo v Žirči, podle všeho se na něm podílelo několik místních lidových umělců a jezuitů. Původně bylo postav až třicet. Když Oblastní charita Červený Kostelec, která zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou provozuje, před 15 lety zchátralý areál získala, pracovníci objevili dřevěné figury ve věži.

„Údajně byly zabalené do Rudého práva,“ poznamenává Staněk.

Kvůli rekonstrukci se přesunuly do Dvora Králové, ve zdejším kostele je lidé mohli pozorovat každé Vánoce. Betlém přežil i komunismus a už před tím rok 1825, kdy kostel sv. Anny téměř zlikvidoval velký požár. Jesličkové figury se podařilo zachránit na poslední chvíli.

Jezuité jako nositelé rozvoje

Expozice se bude věnovat třem tématům: působení jezuitů v Žirči, obnově barokního areálu v posledních 15 letech a také se pokusí odpovědět, proč v regionu po 600 letech za druhé světové války skončila spolupráce mezi Čechy a Němci.

„Jezuity nechceme zobrazit jen jako stoupence tvrdé rekatolizace, ale také jako nositele regionálního rozvoje, kteří přišli do kraje zuboženého třicetiletou válkou,“ vysvětluje Jan Staněk.

Kromě betlému návštěvníci ve dvou místnostech bývalé kočárovny uvidí až 200 let stará kněžská roucha, barokní sochy, jezuitské prapory, část výstavy se zaměří také na zrestaurované varhany. Zájemci budou moci nahlédnout do zasklené krypty, kam v 17. a 18. století byli pohřbíváni členové řádu.

Expozice se otevře ve stejnou dobu jako muzeum historických kol, které ve spolupráci se sběratelem bicyklů Jiřím Uhlířem vzniká v někdejší barokní sýpce na obilí z roku 1670. Ve třech patrech bude kolem dvou stovek kol (psali jsme zde).

„Chceme, aby celý náš areál byl přístupný pro veřejnost a aby přilákal také turisty. Naším cílem je propojovat život zdravých a nemocných lidí. Počítáme i s tím, že v budoucnu k nám povede Labská cyklostezka, která do Žirče přivede desetitisíce cyklistů. Domov sv. Josefa pro ně bude zajímavým turistickým cílem,“ vysvětluje Dominik Melichar.

Jediné lůžkové zařízení pro nemocné s roztroušenou sklerózou nedávno zpřístupnilo také další část areálu, kterou využívá široká veřejnost, bylinkovou zahradu.