Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antimonopolní úřad dal Jičínu už druhou pokutu za opravu stacionáře

  14:34aktualizováno  14:34
Město Jičín má zaplatit pokutu 50 tisíc korun za správní delikt ve veřejných zakázkách. Udělil mu ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli tendru na rekonstrukci objektu pro denní stacionář v Soudné ulici v Jičíně. Za projekt přitom již město dostalo jinou pokutu letos v květnu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

„Ano, je to další pokuta. V tomto případě nám vytýkají, že v projektové dokumentaci byly uvedeny názvy konkrétních výrobků, ale v textu nebyly uvedeny smluvně. Například na fotografii v dokumentaci byla vidět elektronika s logem konkrétní firmy, což se ÚOHS nelíbí,” říká mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Město se tomu brání a podalo takzvaný rozklad k rozhodnutí úřadu. „Nesouhlasíme s pokutou z důvodu, že pochybení nevidíme. Každopádně provoz stacionáře to neohrožuje a ani neohrozí,” uvedla Doležalová.

Nový denní stacionář pro tělesně a mentálně postižené od letošního května užívá asi 20 klientů neziskové organizace Apropo Jičín. V opraveném objektu v areálu základní školy v Soudné ulici vznikla také herna, odpočívárna, jídelna nebo dílna pro výtvarné a pracovní činnosti.

Stavaři upravili i vstup do zahrady, ze spojovací chodby vznikla zimní zahrada. Na půdě jsou nově zřízeny dva jednopokojové cvičné byty pro mladé dospělé. Stavba stála 25 milionů korun a vnitřní vybavení a zařízení pro nepohyblivé klienty další asi čtyři miliony.

Aktuální pokuta je už třetím problémem, který opravu objektu provází. Poprvé podal jeden z účastníků tendru návrh na přezkoumání průběhu výběrového řízení na dodávku takzvaného kolejnicového systému po budově pro tělesně postižené klienty a rehabilitační zařízení.

„Odvolali se k předsedovi ÚOHS. Úřad, ale nenašel žádná pochybení, jinak řečeno, výběrové řízení bylo v pořádku,” doplnila Doležalová.

Výběr zakázky prověřuje policie

Zatímco tato stížnost na město byla zažehnána, ve vzduchu stále visí obvinění, že zadavatel ovlivnil výběr nejvhodnější zakázky při odkanalizování objektu a na provedení silnoproudých a slaboproudých rozvodů.

Podle úřadu město mohlo uzavřením dodatku ke smlouvě o provedení díla ovlivnit výběr nejvhodnější zakázky. Za to úřad v květnu vyměřil radnici pokutu 30 tisíc korun (o rozhodnutí jsme psali zde).

ÚOHS se případem zabýval z podnětu anonymního pisatele, který obvinil vedení města, že při opravě došlo k překročení limitu víceprací o 40 procent, a dokonce ke zneužití evropské dotace. Případ prověřuje i policie. Vedení města také v tomto případě pochybení odmítá a podalo proti závěrům úřadu rozklad.

„Úřad udělil městu pokutu ve výši 30 tisíc korun. Podle mého názoru tyto vícepráce předpokládat nešly. V tomto smyslu jsme podali rozklad a bude o tom rozhodovat odvolací orgán,“ uvedl starosta Jičína Jan Malý (ANO).

Výsledky rozkladu na pokutu 30 tisíc korun, ještě nejsou k dispozici.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz