Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město pohádky zaplaví pimprlata. Jičínský festival zahájí Jiří Lábus

  9:17aktualizováno  9:17
I díky slavnému Rumcajsovi a Cipískovi bude Jičín od středy do neděle patřit už po dvaadvacáté hlavně dětem. Unikátní kulturní festival Jičín - město pohádky se letos rozjede s podtitulem Pohádkové pimprlatérium, zahájí ho průvod masek a Jiří Lábus.

Pohádka O loupežníku Rumcajsovi žijícím v lese Řáholci u Jičína. | foto: Česká televize

"Festival tematicky směřuje k loutce a protože v českých zemích je tradice loutek i loutkářů bohatá, zejména východočeské loutkářství je jedinečným kulturním fenoménem, věříme, že 'pohádky na niti' přinesou radost a zavedou alespoň na chvíli až tam, kam dovolí fantazie," uvedla organizátorka Věra Rychterová.

Maraton pohádek začne ve středu v 16 hodin průvodem masek a bubnů, zahájí ho patron festivalu Jiří Lábus, který obřadně předá klíče od města dětem.

Jičín, město pohádek

"Celý život se odvíjí od dětství. A pokud máte krásné, hezké dětství, tak nic nebrání tomu, abyste měli krásný a hezký život," říká známý herec, představitel čaroděje Rumburaka ze seriálu Arabela.

Děti budou vyrábět loutky za rolničku

Součástí festivalu bude i velká pětidenní hra Putování za rolničkou. "Děti si v uměleckých dílnách vyrobí loutku a zahrají s ní divadlo nebo si vyrobí meč, se kterým budou v zámeckém sklepě bojovat s drakem. A za svou šikovnost dostane každý rolničku," prozrazuje Rychterová.

Do Jičína přijedou i špičky českého divadelnictví Buchty a loutky, Naivní divadlo, Divadlo Drak. Chybět nebudou ani vystoupení školáků na otevřených pódiích, atmosféru v ulicích dotvoří pouliční muzikanti. Letošní ročník si připomene 100. výročí narození malíře a režiséra Jiřího Trnky a devadesátiny spisovatelky Marie Kubátové, která se proslavila pohádkovými příběhy z Krkonoš.

Organizátoři lákají i na páteční podvečerní průvod se světýlky, kdy se ve Valdštejnské lodžii otevře "sedmero dveří - sedmero světů - sedmero komnat".

Přijedou loutkáři, zpěváci i akrobati

Návštěvníky pobaví i výtvarník Petr Nikl, který rozehraje svůj svět podivných loutek, zapomenutých hraček a divých masek v bláznivém vizuálně-hudebním kabaretu s tanečnicí, akordeonistkou a zpěvačkou Kristýnou Lhotákovou. V Jičíně se lidé setkají i s dalšími umělci.

"Petr Forman, Vladimír Javorský či Kristýna Liška Boková budou číst pohádky Marie Kubátové, vystoupí i Oldřich Kaiser a Tomáš Klus," potvrzuje Věra Rychterová. A přijede také La Putyka se svým akrobatickým představením, které nezná fyzikální zákony.

Festival navštíví historicky první zatemněný autobus s neobvyklou kavárnou Potmě. Zajímavostí bude i řemeslný a hravý Ryneček studentů uměleckých škol s dílnami kovářů a šperkařů ze SUPŠ Turnov, sochařskou dílnou hořické kamenické školy, zdobením květin s Floristickou školou Hradec Králové, soustruhováním dřevěných figurek s mladými truhláři ze semilské ISŠ či ukázkami mladých sklářů ze Střední školy v Jablonci nad Nisou.

Program každého dne začne v 8 hodin ráno a protáhne se až do nočních hodin, nespavce čeká třeba noční filmový klub. V neděli odpoledne zakončí festival jazzová kapela Evergreen Dixieland Band nebo interaktivní koncert Orloj snivců. Více na www.pohadka.cz.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Najdete na iDNES.cz