Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město pohádky zaplaví pimprlata. Jičínský festival zahájí Jiří Lábus

  9:17aktualizováno  9:17
I díky slavnému Rumcajsovi a Cipískovi bude Jičín od středy do neděle patřit už po dvaadvacáté hlavně dětem. Unikátní kulturní festival Jičín - město pohádky se letos rozjede s podtitulem Pohádkové pimprlatérium, zahájí ho průvod masek a Jiří Lábus.

Pohádka O loupežníku Rumcajsovi žijícím v lese Řáholci u Jičína. | foto: Česká televize

"Festival tematicky směřuje k loutce a protože v českých zemích je tradice loutek i loutkářů bohatá, zejména východočeské loutkářství je jedinečným kulturním fenoménem, věříme, že 'pohádky na niti' přinesou radost a zavedou alespoň na chvíli až tam, kam dovolí fantazie," uvedla organizátorka Věra Rychterová.

Maraton pohádek začne ve středu v 16 hodin průvodem masek a bubnů, zahájí ho patron festivalu Jiří Lábus, který obřadně předá klíče od města dětem.

Jičín, město pohádek

"Celý život se odvíjí od dětství. A pokud máte krásné, hezké dětství, tak nic nebrání tomu, abyste měli krásný a hezký život," říká známý herec, představitel čaroděje Rumburaka ze seriálu Arabela.

Děti budou vyrábět loutky za rolničku

Součástí festivalu bude i velká pětidenní hra Putování za rolničkou. "Děti si v uměleckých dílnách vyrobí loutku a zahrají s ní divadlo nebo si vyrobí meč, se kterým budou v zámeckém sklepě bojovat s drakem. A za svou šikovnost dostane každý rolničku," prozrazuje Rychterová.

Do Jičína přijedou i špičky českého divadelnictví Buchty a loutky, Naivní divadlo, Divadlo Drak. Chybět nebudou ani vystoupení školáků na otevřených pódiích, atmosféru v ulicích dotvoří pouliční muzikanti. Letošní ročník si připomene 100. výročí narození malíře a režiséra Jiřího Trnky a devadesátiny spisovatelky Marie Kubátové, která se proslavila pohádkovými příběhy z Krkonoš.

Organizátoři lákají i na páteční podvečerní průvod se světýlky, kdy se ve Valdštejnské lodžii otevře "sedmero dveří - sedmero světů - sedmero komnat".

Přijedou loutkáři, zpěváci i akrobati

Návštěvníky pobaví i výtvarník Petr Nikl, který rozehraje svůj svět podivných loutek, zapomenutých hraček a divých masek v bláznivém vizuálně-hudebním kabaretu s tanečnicí, akordeonistkou a zpěvačkou Kristýnou Lhotákovou. V Jičíně se lidé setkají i s dalšími umělci.

"Petr Forman, Vladimír Javorský či Kristýna Liška Boková budou číst pohádky Marie Kubátové, vystoupí i Oldřich Kaiser a Tomáš Klus," potvrzuje Věra Rychterová. A přijede také La Putyka se svým akrobatickým představením, které nezná fyzikální zákony.

Festival navštíví historicky první zatemněný autobus s neobvyklou kavárnou Potmě. Zajímavostí bude i řemeslný a hravý Ryneček studentů uměleckých škol s dílnami kovářů a šperkařů ze SUPŠ Turnov, sochařskou dílnou hořické kamenické školy, zdobením květin s Floristickou školou Hradec Králové, soustruhováním dřevěných figurek s mladými truhláři ze semilské ISŠ či ukázkami mladých sklářů ze Střední školy v Jablonci nad Nisou.

Program každého dne začne v 8 hodin ráno a protáhne se až do nočních hodin, nespavce čeká třeba noční filmový klub. V neděli odpoledne zakončí festival jazzová kapela Evergreen Dixieland Band nebo interaktivní koncert Orloj snivců. Více na www.pohadka.cz.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Najdete na iDNES.cz