Tvůrci dálkové cyklotrasy přes Jičín by rádi zopakovali úspěch cyklostezky z Hradce Králové na Kuks (na snímku).

Tvůrci dálkové cyklotrasy přes Jičín by rádi zopakovali úspěch cyklostezky z Hradce Králové na Kuks (na snímku). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jičín přidal, chce mít za tři roky hotové úseky dálkové cyklotrasy č. 14

  • 0
Město Jičín se zapojilo do výstavby dálkové cyklotrasy z Libereckého kraje na Šumpersko. Po cyklostezce mezi Jinolicemi a obcí Tuř na Jičínsku by se mohlo začít jezdit už za tři roky.

Cyklista nasedne v Jičíně na kolo a bezpečně dojede do Hradce Králové nebo na druhou stranu do Prachovských skal. Připomíná to sen, ale od reality tato myšlenka není až tak vzdálená.

V případě dálkové cyklotrasy číslo 14, která by měla vést od Liberce přes Jičín, Hradec Králové až k Šumperku, mají cyklisté velkou šanci, že se po ní projedou už za několik let.

Nejvíce nových stezek z takzvané čtrnáctky je potřeba vybudovat na Jičínsku. Dobrou zprávou je, že Jičín, který vidí jednu ze svých priorit právě v rozvoji cyklistiky, se stal hlavním garantem její výstavby v okrese.

„Rada města doporučila zastupitelům schválit převzetí patronátu nad přípravou dálkové trasy kolem Jičína, tedy v úseku Tuř - Jinolice a doporučila schválit zařazení 400 tisíc korun na financování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí,“ uvedla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Zbývají dostavět úseky kolem města

V praxi to znamená, že v průběhu roku 2017 bude hotova projektová dokumentace pro celý úsek. „Předpokládané náklady projektových prací jsou tři miliony korun, z toho zhruba jeden milion by byl podíl města Jičína a okolních obcí,“ uvedla Doležalová.

Příští rok vznikne dokumentace pro územní rozhodnutí, v roce 2017 dokumentace pro stavební povolení, které by radnice mohla mít v ruce začátkem roku 2018.

Průjezd Jičínem je z větší části vyřešen, zbývá dostavět cyklotrasu v okolí města. „Zbývající části dálkové cyklotrasy v úseku Tuř - Jinolice by se mohly začít stavět v roce 2018. Průjezd městem je z větší části hotový,“ upozornil jičínský místostarosta Petr Hamáček.

„Chybí jeden malý kus o délce asi 400 metrů v úseku Ruská, respektive nábřeží Kapitána Jaroše a překonání řeky Cidliny. Zbývá dodělat také asi dvoukilometrový výjezd z města směrem na Jinolice. Z celkového úseku Tuř - Jinolice je však vybudováno jen asi deset patnáct procent,“ doplnil místostarosta.

Jičín se podílí dva roky na přípravách

Královéhradecký kraj má od roku 2013 takzvanou nadregionální strategii v oblasti cyklo, in-line a bike produktů a jedním z nich jsou dálkové cyklotrasy, přičemž jedna z nich prochází přímo Jičínem. Garantem této trasy je společnost Královéhradecká labská.

Cílem projektu je propojit Královéhradecký kraj nejen s kraji sousedními, ale i se sousedními státy, a umožnit tak lepší přístup turistům do kraje.

Jičín se podílí na přípravě čtrnáctky už dva roky, avšak poprvé na ni město vyčlení tak vysokou částku, čímž by se dostavba úseku Tuř - Jinolice měla uspíšit.

„Připojení se k projektu nám umožnilo mít větší vliv na tvorbu trasování cyklostezky a také získat dotace na přípravu cyklostezky za firmou PFT k ulici Ruská, neboť je součástí budoucí dálkové trasy,“ upřesnila Doležalová.

Výstavba tohoto asi dvousetmetrového úseku cyklostezky začne s největší pravděpodobností příští rok.

„To, že se Jičín zapojil do přípravy dálkové trasy, naplňuje nadregionální strategii kraje v oblasti cyklo. Cílem je přesvědčit větší města, aby se stala lídry projektových příprav pro investice na dálkových trasách. Přebírají vůdčí úlohu v regionech a menší obce jsou jejími partnery při realizaci těchto aktivit,“ vysvětlil předseda Královéhradecké labské, starosta Smiřic a jeden z autorů krajské koncepce rozvoje cyklotras Luboš Tuzar.

Z dálkové cyklotrasy číslo 14 jsou už v Královéhradeckém kraji hotové úseky mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí a v hradeckých lesích.

„Mezi Hradcem a Jičínem povede téměř výhradně po stávajících méně frekventovaných silnicích, které je však potřeba dovyznačit a hlavně opravit. Významné množství nových úseků je pak hlavně na Jičínsku. Tam většinou vzniknou cyklostezky,“ uvedl Tuzar.

Kraj dá do cyklostezek 350 milionů

V Královéhradeckém kraji jsou v plánu celkem čtyři dálkové cyklotrasy. Kromě zmíněné čtrnáctky je to Labská stezka označena číslem dva, která pokračuje až k Severnímu moři, pak Kladská stezka číslo 27 z Jaroměře přes Českou Skalici do Náchoda a dál do Polska a takzvaná příhraniční, která jde od Šumperka, přes Krkonoše dál směrem na Jablonec.

Na jejich přípravu a výstavbu na území Královéhradeckého kraje má v příštích letech přitéct 350 milionů korun. Budování cyklostezek v Královéhradeckém kraji v posledních letech nabralo rychlý spád a mezi lidmi si získávají velkou popularitu.

Například již hotovou cyklostezku z Hradce Králové do Kuksu, která je součástí Labské stezky, jen loni využilo téměř čtvrt milionu lidí.