Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jičínský kostel vydal po Škrétově obrazu další tajemství, relikviář

  10:10aktualizováno  10:10
V oltáři kostela svatého Ignáce badatelé objevili schránku s ostatky patronky Jičína svaté Sekundiny. Souhlas s vynětím relikviáře, jeho prozkoumáním, zrestaurováním a případným vystavením však musí dát církev.

K rozebrání oltáře, vynětí relikviáře svaté Sekundiny a jeho prozkoumání je třeba souhlasu církve. | foto: archiv Jičínské besedy

Teprve loni se ze zaprášeného a potrhaného obrazu na kruchtě víc než šest set let staré památky vyklubalo unikátní plátno barokního malíře Karla Škréty. A letos si místní badatelé připsali další významný úlovek.

"V roce 1658 přivezli jezuité do Jičína kostru této raně křesťanské světice z římských katakomb a tu rozdělili do několika relikviářů. Zatímco v jiných městech se podobné relikviáře většinou najít podařilo, u nás svaté tělo beze stopy zmizelo. Neexistovaly žádné stopy, dokonce se ani nevědělo, jak má relikviář vypadat," líčí Pavel Kracík ze sdružení Jičínská beseda, jehož členové po schránce s ostatky svaté Sekundiny usilovně pátrali.

Jméno svaté Sekundiny se začalo častěji skloňovat až v souvislosti s loňským jičínským objevením obrazů nejvýznamnějšího českého barokního malíře Karla Škréty.

Barokní obrazárna v Jičíně, obraz karla Škréty

Barokní obrazárna v Jičíně, obraz Karla Škréty

Ačkoliv veřejnost zná především Zvěstování Panně Marii, které se po důkladném restaurování stalo ozdobou loňské velké škrétovské výstavy v Praze, v kostele svatého Ignáce visel ještě druhý obraz, jehož autorství je nově rovněž připisováno Škrétovi - zpodobnění svaté Sekundiny.

"To nás inspirovalo k tomu, abychom začali po osudech této světice pátrat. Otevřeli jsme si slovníky, příručky historické ikonografie a s překvapením jsme zjistili, že o svaté Sekundině není v dostupné literatuře ani čárka," říká Kracík.

Pomohl jezuitský historik

Přesto se členové Jičínské besedy nevzdali, pátrali dál, až objevili jezuitského historika Miroslava Herolda, který se osudy svaté Sekundiny podrobně zabýval a poskytl jim o tajemné světici a patronce Jičína mnoho cenných informací.

Ale ani od něj se jičínští milovníci historie nedozvěděli to hlavní - kde relikviář s ostatky svaté Sekundiny hledat.

"Nová naděje nám svitla ve chvíli, kdy jsme zjistili, že prvorepublikový profesor jičínského gymnázia František Kaska se tomuto tématu dosti intenzivně věnoval a napsal dnes už zcela zapomenutou studii, v níž se uvádí, kde by svatá Sekundina měla být," uvádí Kracík.

Úkryt prozradil jediný výtisk starého článku

Jenže po starém Kaskově tisku jako by se slehla zem. V žádném z dostupných archivů, muzeí ani knihoven ho nebylo možné najít. Dokonce to v jednu chvíli vypadalo, že už ani neexistuje. Nakonec se členům Jičínské besedy po dlouhém pátrání podařilo zjistit, že jediný exemplář vlastní okresní archiv v Lounech.

Svatá Sekundina

Kdysi hojně uctívaná ochránkyně Jičína a celého Kumburského panství lákala do města davy poutníků, kteří věřili v zázračnou moc jejích ostatků uložených v kostele svatého Ignáce.

Kostru svaté Sekundiny přivezl v roce 1658 do Jičína významný jezuitský kněz Mikuláš Lancicius, který v římských katakombách v první třetině 17. století se svolením papeže vyzvedl osmdesát posvátných těl prvních křesťanských mučedníků a část jich převezl do Olomouce, odkud byly rozdány do řady jezuitských kostelů v Čechách a na Moravě.

Díky tomu své patrony z řad světců a světic nezískal pouze Jičín, ale i mnohá další města.

"A z tohoto článku jsme zjistili, že je relikviář uschován v nitru pravého postranního oltáře v jičínském kostele svatého Ignáce a má podobu přibližně metr vysoké a metr široké ozdobně vyřezávané rakve, jejíž přední část je místy prosklena," popisuje Kracík.

Do oltáře byl relikviář uložen v roce 1900, kdy byla původní barokní výbava nahrazena novým pseudogotickým mobiliářem od jičínského řezbáře Josefa Stoklasy. Pravý postranní oltář svaté Sekundiny, na němž po staletí spočívala schránka s ostatky světice, byl tehdy zrušen a nahrazen stávajícím oltářem svatého Františka Xaverského.

"Teď už jen zbývalo sehnat všechna potřebná povolení a oltář prozkoumat. Za asistence jičínského faráře Pavla Jandejska jsme potom vyjmuli oltářní kámen, pod kterým se objevil relikviář. Stejně jako profesor Kaska jsme si však mohli prohlédnout pouze jeho malou část, protože otvor je tak malý, že jím rozměrnou schránku nelze protáhnout," líčí Kracík.

Proto jičínští badatelé stále přesně nevědí, co všechno relikviář obsahuje - sklo je totiž silně zaprášené a dovnitř není téměř vidět. K dalšímu průzkumu proto bude třeba sundat sochy, celý oltář demontovat, odsunout ho ze stávajícího místa a tím získat volný přístup k ukryté schránce.

"K takovému zásahu musíme samozřejmě získat souhlas církve. O to se budeme nyní ze všech sil snažit, abychom mohli relikviář vyjmout, nechat ho zrestaurovat a poté opět vystavit v kostele, kde si ho bude moci prohlédnout veřejnost," říká Kracík.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Najdete na iDNES.cz