Hronov opět na týden ožije divadlem, rezonovat budou osmičkové události

  18:45aktualizováno  18:45
S novým logem a v jednotném vizuálním stylu v pátek večer odstartuje 88. ročník největšího českého festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Na programu jsou hry s tematikou okupace a války, komedie i pohádky. Festival potrvá do soboty 11. srpna.

Jiráskův Hronov nabídne 32 nejlepších inscenací roku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Přehlídka si letos symbolicky připomene minulé ročníky z let, jejichž letopočty končily osmičkami: od roku 1938, přes pohnuté roky 1948, 1968 až po nedávnou minulost v roce 2008,“ prozradil programový ředitel festivalu Jan Julínek.

V hlavním programu je 32 nejlepších letošních tuzemských amatérských divadelních představení, která prošla sítem krajských a národních soutěžních kol. V doprovodném programu ochotníky doplní několik profesionálních scén: představení Barunka is leaving studentů katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, Evžen Oněgin Divadla Anfas nebo příběh opravdové české kapely LoutnaCZ souboru Geisslers Hofcomoedianten. 

„V romantické tragikomedii Dobrý proti severáku v Hronově vystoupí i držitel prestižní divadelní ceny Thálie za rok 2017 Daniel Bambas,“ řekl ředitel. 

V pátek od 18 hodin divadelní soubor Jiráskova divadla Hronov odehraje adaptaci slavné shakespearovské komedie Sen noci svatojánské. Po 20. hodině na náměstí Československé armády bude vztyčena festivalová vlajka a v Jiráskově parku vystoupí rock-popová formace Oldřich Bohadlo.

Fotogalerie

Slavnostní zahájení 88. Jiráskova Hronova bude v sobotu v 15.45 hodin. Ve 20 hodin je v parku na programu koncert Benjaming´s Clanu a do divadelního stanu za radnicí lze zajít v půl desáté na představení Veroničin pokoj.

V sobotu v 17.15 a ve 20 hodin zve Divadlo Dagmar Karlovy Vary do Jiráskova divadla na Osm statečných. Hodinová scénická kompozice o moskevské demonstraci proti okupaci Československa v roce 1968 vychází z knihy Natalie Gorbaněvské Poledne a ze sborníku dokumentů a rozhovorů Za vaši a naši svobodu editora Adama Hradilka.

Tři představení v Sále Josefa Čapka uvedou Zpátečníci ze Základní umělecké školy Štítného Praha. Jejich Gerta S. je příběhem dívky z česko-německé rodiny, která se vždy cítila být především Češkou, ale němectví ji poznamenalo na celý život.

Oslava hrdinství aneb Národ tobě! je hlavní motto hry Vox Populi plzeňského souboru Rámu. Do hronovské sokolovny lze na ni zajít v neděli v 16.30, 19 a 20.45 hodin.

Puškinova slavného Evžena Oněgina nastudovalo pražské divadlo Anfas. Dvouhodinový milostný příběh o pomíjivosti, životě a smrti bude v Jiráskově divadle na programu v pondělí od 15 a 20.30 hodin. Nekorektní autorská inscenace Už brzy dozpívám o době dospívání je „jen na vlastní nebezpečí“, varuje ostravský spolek Zdividla. Do sokolovny lze ještě koupit lístky na představení od 19.15 a 21 hodin.

V parku bude rock i swing

V programu přehlídky je dál například hra Amazonie - ironická toulka partnerskou krizí dvou čerstvých absolventů divadelní akademie, Útěk Statického divadla Ostrava nebo drama Gabriely Preissové z roku 1890 Její pastorkyňa. Hra Běž, chlapče, běž! zase vypráví příběh devítiletého hocha, který utíká za války z židovského ghetta.

Z doprovodného programu v Jiráskově parku lze vypíchnout nedělní pohádku Bílá velryba, koncert Big Bendu Letohrad a zpěvohru Prodaná nevěsta, která začne v 21.30 hodin. V pondělí v parku představí moderní romské skladby Gipsy Orka a divadelní stan uvede komedii Dámský krejčí. Úterní hudební večer vyplní kapely Warování, Heebies Jeebies a Blondýna.

Ve středu je lákadlem koncert bluesgrassové formace Malina Brothers, ve čtvrtek swingových Hot Sisters. Na tradiční páteční rockový minifestival letos pozvali regionální kapely Bez šance, Dragon, Band-a-SKA, B_Side a Asfalte.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Koalici v Hradci zřejmě utvoří ANO, ODS a Změna. Primátorem bude Hrabálek

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Na radnici v Hradci Králové se po více než týdenním povolebním vyjednávání rýsuje koalice ve složení ANO, ODS a Změna...

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Dvůr Králové vypíše soutěž na využití bývalé tržnice v centru města

Bývalá Mayerova továrna ve Dvoře Králové nad Labem.

Architektonickou soutěž na využití areálu někdejší Mayerovy továrny a městské tržnice v centru města chce vypsat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz