Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hronov opět na týden ožije divadlem, rezonovat budou osmičkové události

  18:45aktualizováno  18:45
S novým logem a v jednotném vizuálním stylu v pátek večer odstartuje 88. ročník největšího českého festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Na programu jsou hry s tematikou okupace a války, komedie i pohádky. Festival potrvá do soboty 11. srpna.

Jiráskův Hronov nabídne 32 nejlepších inscenací roku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Přehlídka si letos symbolicky připomene minulé ročníky z let, jejichž letopočty končily osmičkami: od roku 1938, přes pohnuté roky 1948, 1968 až po nedávnou minulost v roce 2008,“ prozradil programový ředitel festivalu Jan Julínek.

V hlavním programu je 32 nejlepších letošních tuzemských amatérských divadelních představení, která prošla sítem krajských a národních soutěžních kol. V doprovodném programu ochotníky doplní několik profesionálních scén: představení Barunka is leaving studentů katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, Evžen Oněgin Divadla Anfas nebo příběh opravdové české kapely LoutnaCZ souboru Geisslers Hofcomoedianten. 

„V romantické tragikomedii Dobrý proti severáku v Hronově vystoupí i držitel prestižní divadelní ceny Thálie za rok 2017 Daniel Bambas,“ řekl ředitel. 

V pátek od 18 hodin divadelní soubor Jiráskova divadla Hronov odehraje adaptaci slavné shakespearovské komedie Sen noci svatojánské. Po 20. hodině na náměstí Československé armády bude vztyčena festivalová vlajka a v Jiráskově parku vystoupí rock-popová formace Oldřich Bohadlo.

Fotogalerie

Slavnostní zahájení 88. Jiráskova Hronova bude v sobotu v 15.45 hodin. Ve 20 hodin je v parku na programu koncert Benjaming´s Clanu a do divadelního stanu za radnicí lze zajít v půl desáté na představení Veroničin pokoj.

V sobotu v 17.15 a ve 20 hodin zve Divadlo Dagmar Karlovy Vary do Jiráskova divadla na Osm statečných. Hodinová scénická kompozice o moskevské demonstraci proti okupaci Československa v roce 1968 vychází z knihy Natalie Gorbaněvské Poledne a ze sborníku dokumentů a rozhovorů Za vaši a naši svobodu editora Adama Hradilka.

Tři představení v Sále Josefa Čapka uvedou Zpátečníci ze Základní umělecké školy Štítného Praha. Jejich Gerta S. je příběhem dívky z česko-německé rodiny, která se vždy cítila být především Češkou, ale němectví ji poznamenalo na celý život.

Oslava hrdinství aneb Národ tobě! je hlavní motto hry Vox Populi plzeňského souboru Rámu. Do hronovské sokolovny lze na ni zajít v neděli v 16.30, 19 a 20.45 hodin.

Puškinova slavného Evžena Oněgina nastudovalo pražské divadlo Anfas. Dvouhodinový milostný příběh o pomíjivosti, životě a smrti bude v Jiráskově divadle na programu v pondělí od 15 a 20.30 hodin. Nekorektní autorská inscenace Už brzy dozpívám o době dospívání je „jen na vlastní nebezpečí“, varuje ostravský spolek Zdividla. Do sokolovny lze ještě koupit lístky na představení od 19.15 a 21 hodin.

V parku bude rock i swing

V programu přehlídky je dál například hra Amazonie - ironická toulka partnerskou krizí dvou čerstvých absolventů divadelní akademie, Útěk Statického divadla Ostrava nebo drama Gabriely Preissové z roku 1890 Její pastorkyňa. Hra Běž, chlapče, běž! zase vypráví příběh devítiletého hocha, který utíká za války z židovského ghetta.

Z doprovodného programu v Jiráskově parku lze vypíchnout nedělní pohádku Bílá velryba, koncert Big Bendu Letohrad a zpěvohru Prodaná nevěsta, která začne v 21.30 hodin. V pondělí v parku představí moderní romské skladby Gipsy Orka a divadelní stan uvede komedii Dámský krejčí. Úterní hudební večer vyplní kapely Warování, Heebies Jeebies a Blondýna.

Ve středu je lákadlem koncert bluesgrassové formace Malina Brothers, ve čtvrtek swingových Hot Sisters. Na tradiční páteční rockový minifestival letos pozvali regionální kapely Bez šance, Dragon, Band-a-SKA, B_Side a Asfalte.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Najdete na iDNES.cz