Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hronovští vybírali pítko pro Jiráskův park. Roční oprava ho promění

  8:20aktualizováno  8:20
Budoucí podobu Jiráskova parku v Hronově už architekti navrhli, poslední detail mohli ovlivnit sami obyvatelé. Do pátku vybírali ze čtyř variant nového pítka minerální vody, které bude stát v centrální části parku při promenádě. Opozici se nelíbil už postup při výběru architekta.

Vizualizace nové podoby Jiráskova parku v Hronově, socha spisovatele se má posunout do středu. | foto: archiv MěÚ Hronov

Pítko má sloužit kolemjdoucím k rychlému osvěžení. Bude doplňovat již přebudovaný prameník Regnerky a Hronovky z roku 2013, kam si lidé chodí plnit lahve zdejší léčivou vodou. Úpravy parku začnou letos v létě a potrvají rok.

Architekt David Chmelař navrhl pítko z poskládaných nerezových hranolů už loni, jenže mezi Hronovskými vzbudilo převážně negativní reakce. Nyní přidal k původnímu ještě tři další moderní návrhy.

Fotogalerie

Na jednání zastupitelů však nevzbudily velkou pozornost, protože tam z veřejnosti přišlo jen pár lidí.

„Nejsem přesvědčený, ale z toho, co tu je, jsem volil návrh, kde má pítko podobu ramene. Určitě mě úpravy parku zajímají, bydlím u rodného domku Aloise Jiráska a všechno se tak bude dít u našeho domu,“ mínil Jindřich Bartoň.

„S parkem je potřeba něco udělat, ty navrhované úpravy mi nepřipadají násilné, ale musí si to sednout. Park navrhuje stejný architekt jako náměstí, to se mu povedlo. Dřív to bylo parkoviště, teď je pro lidi,“ oceňoval.

Nevybereme si, stýskali si lidé nad návrhy

Diskutéři na sociální síti však nad návrhy pítka lamentovali, že si z nich nemohou vybrat. Některé jim připomínaly umyvadlo nebo odpadkový koš.

„Ani jedna varianta se mi nelíbí. Ale stejně si to uděláte podle sebe a na názor lidí žijících v Hronově nedáte. Tak na co nějaká anketa?“ tázala se Dagmar Venclíková.

Dalším se zdálo, že nové pítko jsou vyhozené peníze. Radoš Mizera by se nejradši vrátil k starší podobě pítka s velkou kamennou mísou, která předcházela socialistické úpravě, kdy u prameníku vyrostla masivní pískovcová zeď a pergola. „Nechápu architekta. Park by si měl uchovat svoji historickou původnost, ne ho modernizovat,“ míní Mizera.

Na anketu k výběru pítka radnice vyhradila jen pár dní, protože ji už tlačí termín ve společném česko-polském projektu čtyř měst. Nová pítka se totiž mají objevit na propagačních předmětech. Architekt připravil pro radní dokonce šestnáct návrhů, z nich čtyři prošly do užšího výběru.

„Přál bych si, aby i pítko bylo v duchu celkového řešení parku. Musí být z nerezu, protože ten nejvíc vydrží agresivní působení zdejší minerální vody. Snažil jsem se v návrzích vycházet z tvarosloví parku, aby pítko navázalo i na další prvky. Například tam máme kulatý amfiteátr, proto se objevilo pítko válcového tvaru. Vždy by tam mělo být takové pojítko,“ popsal svůj postup architekt s hronovskými kořeny David Chmelař.

„Původně jsme chtěli, aby fungovalo na tlačítko nebo fotobuňku, ale nejde to, protože by se v trubkách hromadily plyny. Proto jsme volili pítko průtočné, z nějž se zbytková voda odvádí a využije se v balneoprvku,“ dodal architekt.

Před třinácti lety uspěl se zakázkou na přestavbu zimního stadionu v Hronově, poté ho místní radnice začala přímo oslovovat i pro další úpravy ve městě, například náměstí či zateplení škol.

Měla se konat soutěž na celý park, tvrdí kontrolní výbor

Kontrolní výbor však nyní radnici vytkl, že uspořádala soutěž pouze na úpravy starého prameníku. Tu vyhrál architekt David Nývlt, jenž poté nastoupil do Chmelařovy firmy.

Zadání záměru se rozšířilo na celý park, aniž by město vypsalo soutěž. Vedení radnice však pochybení odmítlo, podle něj se kontrolnímu výboru dostalo vysvětlení od architekta i úředníků.

První studie úprav parku vznikly před devíti lety a město je nechalo postupně dopracovat. Některé části už opravila, hotový je vstup do parku z křižovatky pod zvonicí i vstup u Jiráskova domku, vznikl venkovní fitpark s dětským hřištěm a zásadní opravu mají za sebou vrty pramenů Hronovky a Regnerky, které vytékají v novém prameníku.

Ruina koupaliště zmizí, do řeky povedou široké schody

Teprve koncem loňského roku radnice získala na park dotaci a po skončení letošního festivalu Jiráskův Hronov začne s jeho přestavbou. Středem parku povede asfaltová hlavní kolonáda, vznikne dlážděná plocha pro stánkaře a při ní i balneoprvek s korytem a molem. Lidé si tam smočí nohy a na dně vyzkouší různé typy štěrku.

Chystá se i dostavba amfiteátru, jehož výšku architekt o něco zvedl. V budoucnu ho bude možné opatřit ještě zastřešením. V amfiteátru vznikne pro účinkující šatna, sprcha a toaleta i sklad. Do řeky Metuje bude možné sestoupit naboso po několika schodech s dřevěným molem. Jiné využití dostane i staré koupaliště, z nějž zbude jen terénní vlna, doplněná o dětské hřiště s prolézacím hradem a místem k opalování.

Lávka do parku, jejíž mostová část se už opravovala, by měla dostat nové zábradlí se zabudovaným osvětlením, takže v noci vytvoří zvláštní objekt.

Město nechá zdemolovat nynější záchodky a nové postaví blíže k vstupu do parku od Jiráskova domku. Socha Aloise Jiráska včetně soklu se bude stěhovat na nově zřízený základ. Po obvodu parku povede okružní cesta.

Zeleň v parku ozvláštní trvalkový záhon, horská louka z místních rostlin nebo skrumáže rozkvétajících cibulovin. Část trávníku se bude využívat jako pobytová. Na park přispěje 500 tisíci eury Unie, celkový náklad stavebních prací bude 21 milionů korun.Nejčtenější

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Lesy ČR kvůli kůrovci zastavily stavbu nového sídla za půl miliardy

Lesy v lese. Půdorys nového sídla bude připomínat strom.

Stavba největší dřevostavby v zemi, kterou chtěly v Hradci Králové postavit Lesy České republiky se odkládá. Budova za...

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

Réway se v Hradci pokouší o restart: Chci se dostat tam, kde jsem byl

Martin Réway

Zatímco jeho noví spoluhráči se na právě probíhající dva týdny rozprchli z Hradce na dovolenou, pro Martina Réwaye to...

Další z rubriky

Hradec chce zapsat Gočárovy stavby v UNESCO, musí být národní památkou

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové je dílem Josefa Gočára.

Hradec Králové nevzdává snahu o zápis Gočárových staveb na Seznam světového dědictví UNESCO. Přepracoval studii, která...

Senior odmítá, že znásilnil vnučky. Dcera chce získat můj dům, řekl

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Před Krajským soudem v Hradci Králové stanul M. U. obžalovaný ze znásilnění svých nezletilých vnuček a rodinné známé....

Bičování i metal. Festival Obscene Extreme slaví dvacáté narozeniny

Zakladatel Obscene Extreme Miloslav Urbanec

Přes osmdesát kapel z celého světa zahraje letos na festivalu nejtvrdších hudebních stylů Obscene Extreme v Trutnově...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz