Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hronovští vybírali pítko pro Jiráskův park. Roční oprava ho promění

  8:20aktualizováno  8:20
Budoucí podobu Jiráskova parku v Hronově už architekti navrhli, poslední detail mohli ovlivnit sami obyvatelé. Do pátku vybírali ze čtyř variant nového pítka minerální vody, které bude stát v centrální části parku při promenádě. Opozici se nelíbil už postup při výběru architekta.

Vizualizace nové podoby Jiráskova parku v Hronově, socha spisovatele se má posunout do středu. | foto: archiv MěÚ Hronov

Pítko má sloužit kolemjdoucím k rychlému osvěžení. Bude doplňovat již přebudovaný prameník Regnerky a Hronovky z roku 2013, kam si lidé chodí plnit lahve zdejší léčivou vodou. Úpravy parku začnou letos v létě a potrvají rok.

Architekt David Chmelař navrhl pítko z poskládaných nerezových hranolů už loni, jenže mezi Hronovskými vzbudilo převážně negativní reakce. Nyní přidal k původnímu ještě tři další moderní návrhy.

Fotogalerie

Na jednání zastupitelů však nevzbudily velkou pozornost, protože tam z veřejnosti přišlo jen pár lidí.

„Nejsem přesvědčený, ale z toho, co tu je, jsem volil návrh, kde má pítko podobu ramene. Určitě mě úpravy parku zajímají, bydlím u rodného domku Aloise Jiráska a všechno se tak bude dít u našeho domu,“ mínil Jindřich Bartoň.

„S parkem je potřeba něco udělat, ty navrhované úpravy mi nepřipadají násilné, ale musí si to sednout. Park navrhuje stejný architekt jako náměstí, to se mu povedlo. Dřív to bylo parkoviště, teď je pro lidi,“ oceňoval.

Nevybereme si, stýskali si lidé nad návrhy

Diskutéři na sociální síti však nad návrhy pítka lamentovali, že si z nich nemohou vybrat. Některé jim připomínaly umyvadlo nebo odpadkový koš.

„Ani jedna varianta se mi nelíbí. Ale stejně si to uděláte podle sebe a na názor lidí žijících v Hronově nedáte. Tak na co nějaká anketa?“ tázala se Dagmar Venclíková.

Dalším se zdálo, že nové pítko jsou vyhozené peníze. Radoš Mizera by se nejradši vrátil k starší podobě pítka s velkou kamennou mísou, která předcházela socialistické úpravě, kdy u prameníku vyrostla masivní pískovcová zeď a pergola. „Nechápu architekta. Park by si měl uchovat svoji historickou původnost, ne ho modernizovat,“ míní Mizera.

Na anketu k výběru pítka radnice vyhradila jen pár dní, protože ji už tlačí termín ve společném česko-polském projektu čtyř měst. Nová pítka se totiž mají objevit na propagačních předmětech. Architekt připravil pro radní dokonce šestnáct návrhů, z nich čtyři prošly do užšího výběru.

„Přál bych si, aby i pítko bylo v duchu celkového řešení parku. Musí být z nerezu, protože ten nejvíc vydrží agresivní působení zdejší minerální vody. Snažil jsem se v návrzích vycházet z tvarosloví parku, aby pítko navázalo i na další prvky. Například tam máme kulatý amfiteátr, proto se objevilo pítko válcového tvaru. Vždy by tam mělo být takové pojítko,“ popsal svůj postup architekt s hronovskými kořeny David Chmelař.

„Původně jsme chtěli, aby fungovalo na tlačítko nebo fotobuňku, ale nejde to, protože by se v trubkách hromadily plyny. Proto jsme volili pítko průtočné, z nějž se zbytková voda odvádí a využije se v balneoprvku,“ dodal architekt.

Před třinácti lety uspěl se zakázkou na přestavbu zimního stadionu v Hronově, poté ho místní radnice začala přímo oslovovat i pro další úpravy ve městě, například náměstí či zateplení škol.

Měla se konat soutěž na celý park, tvrdí kontrolní výbor

Kontrolní výbor však nyní radnici vytkl, že uspořádala soutěž pouze na úpravy starého prameníku. Tu vyhrál architekt David Nývlt, jenž poté nastoupil do Chmelařovy firmy.

Zadání záměru se rozšířilo na celý park, aniž by město vypsalo soutěž. Vedení radnice však pochybení odmítlo, podle něj se kontrolnímu výboru dostalo vysvětlení od architekta i úředníků.

První studie úprav parku vznikly před devíti lety a město je nechalo postupně dopracovat. Některé části už opravila, hotový je vstup do parku z křižovatky pod zvonicí i vstup u Jiráskova domku, vznikl venkovní fitpark s dětským hřištěm a zásadní opravu mají za sebou vrty pramenů Hronovky a Regnerky, které vytékají v novém prameníku.

Ruina koupaliště zmizí, do řeky povedou široké schody

Teprve koncem loňského roku radnice získala na park dotaci a po skončení letošního festivalu Jiráskův Hronov začne s jeho přestavbou. Středem parku povede asfaltová hlavní kolonáda, vznikne dlážděná plocha pro stánkaře a při ní i balneoprvek s korytem a molem. Lidé si tam smočí nohy a na dně vyzkouší různé typy štěrku.

Chystá se i dostavba amfiteátru, jehož výšku architekt o něco zvedl. V budoucnu ho bude možné opatřit ještě zastřešením. V amfiteátru vznikne pro účinkující šatna, sprcha a toaleta i sklad. Do řeky Metuje bude možné sestoupit naboso po několika schodech s dřevěným molem. Jiné využití dostane i staré koupaliště, z nějž zbude jen terénní vlna, doplněná o dětské hřiště s prolézacím hradem a místem k opalování.

Lávka do parku, jejíž mostová část se už opravovala, by měla dostat nové zábradlí se zabudovaným osvětlením, takže v noci vytvoří zvláštní objekt.

Město nechá zdemolovat nynější záchodky a nové postaví blíže k vstupu do parku od Jiráskova domku. Socha Aloise Jiráska včetně soklu se bude stěhovat na nově zřízený základ. Po obvodu parku povede okružní cesta.

Zeleň v parku ozvláštní trvalkový záhon, horská louka z místních rostlin nebo skrumáže rozkvétajících cibulovin. Část trávníku se bude využívat jako pobytová. Na park přispěje 500 tisíci eury Unie, celkový náklad stavebních prací bude 21 milionů korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Najdete na iDNES.cz