Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oslavila stovku, ale starou křivdu nesmazala. O stodolu se doteď soudí

  17:35aktualizováno  17:35
Bystrou hlavu Jiřině Vejnarové nikdo neupře, i když vypadá jako věchýtek. Obyvatelka Lhoty pod Hořičkami oslavila stovku. Ještě si přeje napravit starou křivdu z časů kolektivizace.

Jiřina Vejnarová z Lhoty pod Hořičkami oslavila sto let 24. dubna 2016. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V kočáře taženém čtyřspřežím vraných koní vyjela Jiřina Vejnarová oslavit sté narozeniny. Od zastupitelů Lhoty pod Hořičkami na Náchodsku dostala velkou televizi s plochou obrazovkou a přišli jí připít známí i rodina. Její jubileum připadlo na neděli. Svými poznámkami všechny rozesmála.

„Ale houby, místo oslav jste mě měli nechat doma! A na co novou televizi? Vždyť já už jednu mám a ta je nedávno nová, i dost velká. Tahle se ani na stůl nevejde,“ hněvala se.

V obci prožila celý život, hospodařila s otcem na polnostech, vdala se a měla dceru. V 50. letech rodina dlouho vzdorovala, než nuceně vstoupila do zemědělského družstva. Žena pracovala hlavně v zemědělství, ale trápí ji křivda kvůli nevyřešené restituci. Mluví o tom často.

„Nás jezeďáci okradli o stodolu. Doteď ji nechtějí vrátit, nic si nepamatují, nepřiznávají se k tomu. Já jim to přeju, ale nedali nám za to ani cihlu, ani lopatu písku, zatímco my jsme se tam dřeli celá rodina a chudák babička si tam rozbila hlavu,“ připomněla.

„Tenkrát v 50. letech přišel můj otec a budil mě s manželem o půlnoci, že si přišli pro mlátičku. Otec jim nadával, že jsou zloději. A vedoucí z družstva mu říkal: Kdybys, dědku, nebyl tak starý, z fleku bych tě nechal zavřít. Prožila jsem dost a nechtěla bych to zpátky, ale pak mě z toho vzpamatovali moji vnuci, Jířa se do toho vpravil a začal hospodařit. Všichni jsou už po smrti a ti, co jsou živi, si nic nepamatujou, ale tu stodolu bych chtěla zpátky,“ řekla pamětnice.

Fotogalerie

Rodina měla mezi válkami hospodářství o deseti hektarech a koně, ale o všechno přišla. Když přišla kolektivizace, zabavili jim vše, mlátičky, koně, stodolu.

„Museli vstoupit do družstva, jinak jim hrozili, že je vystěhují. Bránili se ještě mezi posledními. Na Větrníku už nějaké Jankovy vystěhovali, takže to hrozilo i babičce a nakonec to podepsali. Pak babička chodila pracovat do drůbežárny, kravína a na důchod se dostala do školní jídelny na Hořičky,“ popsal vnuk Jiří Kricnar, který se rodinného hospodářství ujal.

„Pozemky se vrátily rodině v 90. letech během vyrovnání, až na stodolu, kterou družstvo nevydalo. Dodnes to babičku trápí, je to křivé, vždyť to sami postavili. Řešíme to stále, babička je na příští měsíc předvolaná k soudu,“ řekl Jiří Kricnar.

Jeho babičku vždycky nejvíc zajímala zvířata, malá housata nebo kuřata. Když její otec nemohl na nohy, jezdila s koňmi. Jakmile přivedli nové koně od handlířů z Žabokrk nebo Křižanova, učili je tahat.

Později v družstvu jí přikazovali, ať jde pracovat do kravína, ale u krav ji to nebavilo. Pomohl jí až zootechnik, který jí dal na starost velký kurník se slepicemi u Větrníku, stál na jejich poli. Chodila tam sedm let.

Stovce nevěřím, říká jubilantka

Paní bydlí s vnukem Jiřím a jeho manželkou a dětmi. Velké nároky nemá. „Babička jí pořád stejně. Ke snídani si dá bílou kávu a rohlík. Oběd bere z družstva, pak si odpoledne vypije tureckou kávu s dvěma cukry a vždycky říká, že ji to postaví na nohy. Asi jí to pomáhá na srdce. Někdy si ráda sní buchtu, ale jí střídmě, chutná jí bramborový salát a řízek, zelňačka i další polévky,“ vypočítala Darina Kricnarová, která se stará o stoletou babičku svého manžela. Jako starostka Lhoty jí zároveň blahopřála na úřadě.

Stoletá paní chodí ještě ven, když je slušné počasí. Dá krmení ovcím nebo zametá. Ráda by ještě pracovala, ale už chybějí síly.

„Už nejsem k ničemu. Ráda bych dělala, běhala, ale už jsem chramosta. Sama na sebe se zlobím a říkám si, hergot, to není možné. Někdy se dívám na televizi, ale ráda chodím venku. Teď to bylo nemožné kvůli zimě, snad už bude líp a budu moct ven mezi zvířátka,“ vypráví stařenka.

Její příbuzná Jaroslava Kejdanová přijela kočárem na oslavu s jubilantkou. „Překvapuje mě, jaký má ještě postřeh. Když mladí dělají na dvoře třeba něco, co se jí zrovna nelíbí, tak mě hned upozorní. Říkám jí, že to je přece jejich věc. A ona zase: Kdybych nezametla před chlívem, tak to nikdo neudělá. Povídám jí: Aspoň máš co dělat,“ směje se devadesátiletá Jaroslava Kejdanová, jejíž muž byl bratranec stoleté paní.

Chválí také, jak jsou mladí na ‚babi‘ hodní. Paní před časem postonávala, ale pak jí hodně pomohla doktorka Vlasáková, dokud ještě působila v Jaroměři. I rodina říká, že kromě horšího zraku a sluchu je na tom oslavenkyně docela dobře.

„Nevěřím, že mám stovku. Ani jsem pro to nic nedělala. Žila jsem pro tyhle děti, pro tyhle velký haranti! Manžel mně vždycky říkal: Když ty máš, Jířo, ty kluci tak ráda! A já jsem mu odpovídala: Mám, ale tebe taky. Už jsem ho pohřbila, kolikrát jsem slzu uronila. Byl hodnej, byl to učitel, o hodně starší, ale měla jsem ho ráda,“ říkala Jiřina Vejnarová dojatě.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz