Vlaků z Hradce do Pardubic pojede méně, kraj kývl na jízdní řád

  9:02aktualizováno  9:02
Královéhradečtí krajští zastupitelé v pondělí odsouhlasili nový vlakový jízdní řád. Začne platit 15. prosince. Ubude spojů mezi Hradcem a Pardubicemi, vlaky ujedou příští rok celkem o 95 tisíc kilometrů méně než letos.

Cestujícím ubudou vlaky mezi Hradcem a Pardubicemi. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Studenti či zaměstnanci, kteří pravidelně dojíždějí vlakem z Hradce do Pardubic, si od 15. prosince budou muset zvykat na nové železniční pořádky.

Hned poránu budou rozmrzelí hlavně ti, kteří si zvykli jezdit osobními vlaky, které z Hradce vyrážejí v 6:15 a 6:45, tedy v exponovaných časech. Tyto spoje se totiž ruší.

Ubude pět vlaků denně na Pardubice

Avšak nebudou jediné. Na vytížené trati ubude denně pět vlaků z dosavadních třiačtyřiceti. A nejsou to jediné změny.

Kolik kraj utratí a získá na vlakovou dopravu

Kraj na regionální dopravu ročně přispívá 360 miliony korun, dalších více než 250 milionů dostává od státu. Podle memoranda, které kraje podepsaly, bude Královéhradecký kraj Českým drahám platit ještě 6,7 milionů korun na vyrovnání inflace. Dalších 12-18 milionů, které dráhy po kraji požadovaly jako příspěvek na odpisy vozidel, dopravní cestu a další, kraj zaplatit odmítl. Více než 95 tisíci kilometry, o které se snížil plánovaný rozsah dopravy pro příští rok, by mělo dojít k úspoře 9 milionů korun.

"Dojde ke snížení četnosti vlaků na této trati v dopoledních a večerních hodinách. Konečný návrh jízdního řádu oproti současnému vznikl kompromisem na základě jednání mezi kraji a dalšími subjekty," komentuje změny jízdních řádů na trati Hradec - Pardubice jednatel společnosti Oredo Václav Brůžek.

Život to zkomplikuje zejména cestujícím, kteří jezdí z Pardubic až do Trutnova. Mezi oběma městy totiž zaniknou přímé spoje a lidé tak budou muset přestupovat v Hradci Králové. Potěšeni nebudou zejména cestující dojíždějící za prací: některé nové spoje pojedou dřív, jiné později.

"Přijde mi, že veškeré změny jízdních řádů jsou jen k horšímu," pozastavuje se Monika Haltufová, která byla zvyklá jezdit spojem z Jaroměře do Pardubic. Nově bude muset v Hradci vystoupit a 18 minut čekat na nový přípoj.

Kraj škrtl dvě procenta současného objemu dopravy

Kraj spolu s Českými dráhami v příštím roce sníží počet najetých kilometrů o více než 95 tisíc kilometrů, tedy o necelá dvě procenta současného objemu.

"Změny, které navrhujeme, jsou velmi decentní a zčásti jsou vyvolané Pardubickým krajem," tvrdí náměstek hejtmana pro dopravu Karel Janeček.

Cestování mezi oběma krajskými městy se prodlouží, avšak podle náměstka pro dopravu z Pardubického kraje Jaromíra Duška na tom cestující mohou i vydělat. "Došlo k takovým úpravám, aby neujížděly spoje na Prahu nebo Českou Třebovou," uvedl.

Kromě diskutované tratě mezi oběma krajskými městy se na změny budou muset připravit i cestující v ostatních koutech regionu: třeba na trati mezi Trutnovem a Chlumcem nad Cidlinou a Týništěm nad Orlicí, Náchodem a Broumovem.

"Navrhli jsme zrušení většiny vlaků série 54xx z Nové Paky do Liberce v úseku Nová Paka - Stará Paka. Tyto vlaky jsou až na výjimky vedeny v souběhu s osobními vlaky mezi Městcem Králové a Starou Pakou. Spojení na návazné rychlíky budeme řešit autobusovou dopravou," uvedl Brůžek.

Vlak v Malém Poříčí nezastaví

Kvůli změnám spojů budou mít potíže i lidé bydlící v Malém Poříčí. Kraj totiž musel v úseku mezi Náchodem a Hronovem vybrat jednu zastávku, kterou bude vlak muset pouze projíždět.

"Z pohledu využití jednotlivých zastávek se nabízel buď Náchod–Běloves nebo Malé Poříčí," řekl Brůžek. Černého Petra si nakonec vytáhlo Malé Poříčí.

"Jelikož má silnou frekvenci autobusových spojů, byl zvolen model projíždění touto zastávkou a naopak zastavování v Náchodě-Bělovsi," uvedl jednatel firmy, která dosud hromadnou dopravu organizovala a plánovala v obou krajích.

To se teď změní. Zastupitelé v pondělí odsouhlasili zřízení nového oddělení zodpovědného za jízdní řády přímo uvnitř krajského úřadu namísto Oreda. "Je to svým způsobem vynucené Pardubickým krajem, který k tomu přistoupil jako první," uvedl hejtman Lubomír Franc.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

Mělnická bouda v Peci je opravená, opět se v ní budou léčit děti

Mělnická bouda v Peci pod Sněžkou

Do nových pokojů se po Vánocích nastěhují děti s dýchacími problémy, které jezdí do Mělnické boudy nad Pecí pod Sněžkou...

Cizinec marně ujížděl kradeným autem. Dopadli ho policisté na Náchodsku

Policisté na Náchodsku dopadli cizince, který ujížděl z Německa s kradeným...

Policisté na Náchodsku ve čtvrtek dopadli cizince, který ujížděl s kradeným autem z Německa. Po prostřelení pneumatiky...

Za útok na partnerku a spolubydlícího dostal cizinec 4,5 roku vězení

Vazební věznice Hradec Králové

Za zbití krajana kovovou tyčí a napadení partnerky si Polák Pavel G. u Krajského soudu v Hradci Králové vyslechl trest...

Najdete na iDNES.cz