Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec chce do příchodu jara pokácet desítky vzrostlých stromů

  10:22aktualizováno  10:22
Obyvatelům Hradce Králové ani ekologům se kácení stromů ve městě nelíbí. Technické služby se prý snaží víc, než musí. Do jara padne několik desítek starých stromů a nahradí je dřeviny nové.

Kácení stromů na hradeckém Velkém náměstí v březnu 2011, rekonstrukce se ale stále odkládá. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Chodili jste každé ráno do práce kolem vzrostlého stromu a najednou místo něj u silnice vidíte jen pařez? Hradecké technické služby začaly před příchodem jara čistit stromořadí po celém městě od nevyhovujících dřevin.

Kácení se ale příliš nelíbí obyvatelům města ani ekologům. Technické služby by podle nich měly kácet méně.

Protesty při kácení

Současné kácení stromů není první, které se obyvatelům Hradce ani ekologům nelíbí. Protestovali už před třemi lety, kdy se pily Technických služeb zakously do téměř třiceti vzrostlých stromů na Slezském Předměstí.

Ve stejném roce šly k zemi i topoly na náměstí 28. října, kde by se nová zeleň měla vysadit až po rekonstrukci, která by měla být hotova koncem letošního listopadu.

Protesty provázely i obnovu lipové aleje v Lipkách. K zemi tam padlo kolem stovky stromů a lidé tehdy protestovali, že se likvidují i zdravé stromy.

Skoro dvacet stromů pak padlo za oběť nové lávce přes Orlici u zimního stadionu. Ty Technické služby nahradily několika habry. Zkáza hrozí i zhruba 150 stromům, které rostou v okolí malšovického stadionu.

"Na můj vkus se ve městě kácí víc, než by se muselo. Vzrostlým stromům by se měla spíš věnovat péče a ošetřovat je. Technické služby ale spíš razí heslo Kácet a sázet," míní hradecký ekolog, zastupitel a místopředseda městského výboru pro životní prostředí, Adam Záruba.

Pod motorovými pilami v uplynulém týdnu padly stromy na Brněnské třídě, v okolí zimního stadionu nebo na třídě ČSA. Po vzrostlých dřevinách tam zbyly jen pařezy.

"Na Brněnské jsme káceli ze zdravotních důvodů. Místo padlých stromů by měly na podzim přijít jasany, které mají užší korunu, takže budou i vhodnější, protože nebudou tolik zasahovat do trolejového vedení," řekla Monika Švástová z městské zeleně v Technických službách.

Stromy na třídě Československé armády zase padly kvůli opravám kanalizace a plynovodu.

"Co pamatuju, tak tady ty stromy stály. Nevím, komu mohly překážet," kroutí hlavou starší žena, která žije nedaleko a ulicí chodí každý den venčit svého psa. Nové dřeviny tam Technické služby vysadí až poté, co projde rekonstrukcí povrch komunikace.

Ekologové požadují za každý skácený strom vysazení nového

"V místě má vzniknout i bezbariérová trasa a také cyklostezka," upřesnila Švástová. Ekologové se v rámci správních řízení snaží tlačit na Technické služby, aby za každý skácený strom vysadily nový.

"Většinou se to daří, ale často je problém s tím, že výsadba není adekvátní. Vykácí se kvalitní velké vzrostlé stromy, a místo nich vysází nějaké zákrsky," upozorňuje Záruba. Dendrologové Technických služeb se prý snaží vycházet z toho, jaké dřeviny jsou přirozené pro mírný pás.

"U obnovy stromořadí se snažíme na místo vrátit stromy, které tam patří. Zkoušíme ale i nové kultivary, a to zejména u ozdobných dřevin po městě. Jedná se o ty stromy, které během léta různě barevně kvetou," ujišťuje Švástová.

Čety v oranžových vestách budou po městě kácet a prořezávat dřeviny až do konce vegetačního klidu, který končí v závěru března. Největší území, kterého se kácení ještě dotkne, bude Pešinova ulice na Novém Hradci Králové.

"Stávající stromořadí před základní školou, složené z patnácti javorů, lip a ořešáku, které jsou již staré a poškozené, nahradí 22 nových červenokvětých jírovců," říká Švástová. Tamní obyvatelé ale budou muset jaro a léto přežít úplně bez stromů. Nové dřeviny tam pracovníci Technických služeb vysadí až na podzim.

Téměř dvacítka stromů padne i v Malšovicích, kde se dřevorubci zbaví topolů, javorů a bříz. Kontroverzním kácením stromů Hradec prošel už před dvěma lety, kdy vzrostlé stromy zmizely z Velkého náměstí, přestože podle posudků mohly zůstat na místě až do začátku rekonstrukce, kterou město neustále odkládá.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Najdete na iDNES.cz