Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec chce do příchodu jara pokácet desítky vzrostlých stromů

  10:22aktualizováno  10:22
Obyvatelům Hradce Králové ani ekologům se kácení stromů ve městě nelíbí. Technické služby se prý snaží víc, než musí. Do jara padne několik desítek starých stromů a nahradí je dřeviny nové.

Kácení stromů na hradeckém Velkém náměstí v březnu 2011, rekonstrukce se ale stále odkládá. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Chodili jste každé ráno do práce kolem vzrostlého stromu a najednou místo něj u silnice vidíte jen pařez? Hradecké technické služby začaly před příchodem jara čistit stromořadí po celém městě od nevyhovujících dřevin.

Kácení se ale příliš nelíbí obyvatelům města ani ekologům. Technické služby by podle nich měly kácet méně.

Protesty při kácení

Současné kácení stromů není první, které se obyvatelům Hradce ani ekologům nelíbí. Protestovali už před třemi lety, kdy se pily Technických služeb zakously do téměř třiceti vzrostlých stromů na Slezském Předměstí.

Ve stejném roce šly k zemi i topoly na náměstí 28. října, kde by se nová zeleň měla vysadit až po rekonstrukci, která by měla být hotova koncem letošního listopadu.

Protesty provázely i obnovu lipové aleje v Lipkách. K zemi tam padlo kolem stovky stromů a lidé tehdy protestovali, že se likvidují i zdravé stromy.

Skoro dvacet stromů pak padlo za oběť nové lávce přes Orlici u zimního stadionu. Ty Technické služby nahradily několika habry. Zkáza hrozí i zhruba 150 stromům, které rostou v okolí malšovického stadionu.

"Na můj vkus se ve městě kácí víc, než by se muselo. Vzrostlým stromům by se měla spíš věnovat péče a ošetřovat je. Technické služby ale spíš razí heslo Kácet a sázet," míní hradecký ekolog, zastupitel a místopředseda městského výboru pro životní prostředí, Adam Záruba.

Pod motorovými pilami v uplynulém týdnu padly stromy na Brněnské třídě, v okolí zimního stadionu nebo na třídě ČSA. Po vzrostlých dřevinách tam zbyly jen pařezy.

"Na Brněnské jsme káceli ze zdravotních důvodů. Místo padlých stromů by měly na podzim přijít jasany, které mají užší korunu, takže budou i vhodnější, protože nebudou tolik zasahovat do trolejového vedení," řekla Monika Švástová z městské zeleně v Technických službách.

Stromy na třídě Československé armády zase padly kvůli opravám kanalizace a plynovodu.

"Co pamatuju, tak tady ty stromy stály. Nevím, komu mohly překážet," kroutí hlavou starší žena, která žije nedaleko a ulicí chodí každý den venčit svého psa. Nové dřeviny tam Technické služby vysadí až poté, co projde rekonstrukcí povrch komunikace.

Ekologové požadují za každý skácený strom vysazení nového

"V místě má vzniknout i bezbariérová trasa a také cyklostezka," upřesnila Švástová. Ekologové se v rámci správních řízení snaží tlačit na Technické služby, aby za každý skácený strom vysadily nový.

"Většinou se to daří, ale často je problém s tím, že výsadba není adekvátní. Vykácí se kvalitní velké vzrostlé stromy, a místo nich vysází nějaké zákrsky," upozorňuje Záruba. Dendrologové Technických služeb se prý snaží vycházet z toho, jaké dřeviny jsou přirozené pro mírný pás.

"U obnovy stromořadí se snažíme na místo vrátit stromy, které tam patří. Zkoušíme ale i nové kultivary, a to zejména u ozdobných dřevin po městě. Jedná se o ty stromy, které během léta různě barevně kvetou," ujišťuje Švástová.

Čety v oranžových vestách budou po městě kácet a prořezávat dřeviny až do konce vegetačního klidu, který končí v závěru března. Největší území, kterého se kácení ještě dotkne, bude Pešinova ulice na Novém Hradci Králové.

"Stávající stromořadí před základní školou, složené z patnácti javorů, lip a ořešáku, které jsou již staré a poškozené, nahradí 22 nových červenokvětých jírovců," říká Švástová. Tamní obyvatelé ale budou muset jaro a léto přežít úplně bez stromů. Nové dřeviny tam pracovníci Technických služeb vysadí až na podzim.

Téměř dvacítka stromů padne i v Malšovicích, kde se dřevorubci zbaví topolů, javorů a bříz. Kontroverzním kácením stromů Hradec prošel už před dvěma lety, kdy vzrostlé stromy zmizely z Velkého náměstí, přestože podle posudků mohly zůstat na místě až do začátku rekonstrukce, kterou město neustále odkládá.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz