Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kácení není nutné, říká nová studie o ohrožených stromech u Orlice

  19:51aktualizováno  19:51
Autor studie, která měla ospravedlnit kácení několika stovek stromů na hrázích Orlice v Hradci Králové, tvrdí, že Povodí Labe k tomu nemá důvod. Petici na záchranu stromů podepsalo více než 11 tisíc lidí, přesto vyhráno ještě zdaleka není.

Stoletým stromům na břehu Orlice v Hradci Králové hrozí vykácení. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Královéhradecká radnice zastoupená odborem životního prostředí chystá kroky, které mají kácení zhruba tří stovek stromů zabránit, Povodí Labe naopak hledá argumenty, které kontroverzní kácení zlegalizují.

Mocnou zbraní společnosti jako vlastníka pozemků měla být studie navrhující takzvaná podrobná pěstební opatření. Přestože Povodí Labe se s jejími závěry teprve seznamuje a město její výsledky nemá k dispozici, redakce MF DNES nejdůležitější verdikt zná. Potěší odpůrce kácení.

Odborník kácení nedoporučil, ale vrátí se na jaře

"Žádné naše doporučení ke kácení nezaznělo," řekl autor expertizy, šéf firmy Safe Trees Jaroslav Kolařík. Jeho slova však ještě neznamenají, že stromy mají vyhráno. Brněnský specialista Kolařík se k Orlici vrátí na přelomu dubna a května, aby dřeviny prozkoumal v době vegetace.

"Až potom lze říct s jistotou, v jakém stavu stromy jsou a jaká opatření jsou nejvhodnější," vysvětlil.

Stoletým stromům na břehu Orlice v Hradci Králové hrozí vykácení.
Stoletým stromům na břehu Orlice v Hradci Králové hrozí vykácení.

Expertní názor navíc nemusí být rozhodující. Povodí Labe se totiž opírá o citaci zákona, podle něhož stromy nesmějí být vysázené na takzvaných návodních stranách ochranných hrází. Podle toho by zdraví stromů nehrálo významnou roli.

"Povodí to má trochu usnadněné právě touto citací jednoho řádku v zákoně. Představuje si to tak, že nám předloží návrh, který bude zohledňovat pouze jejich priority, a na nás nechá, abychom se s tím vypořádali, jak jenom umíme. Je to alibismus," prohlásila vedoucí odboru životního prostředí Iva Šedivá.

Ke konfrontaci názorů teprve dojde

Přestože plán ohrožující stovky stromů existuje již od loňského září, obě strany si své argumenty z očí do očí poprvé vymění až příští týden. Povodí si zástupce města pozvalo k sobě a radnice vyčkává, jaké karty vyloží na stůl.

Firma si při konfrontaci s hradeckými úředníky nejspíš pomůže i citacemi zákona o vodách, její ochraně a povinnostech vlastníka, ke kterým patří také odstraňování náletových dřevin z hrází či údržba porostů pro případ povodně. Zákon o ochraně přírody zase nařizuje péči o dřeviny a nezbytné zásahy při jejich špatném zdravotním stavu.

"Máme zodpovědnost, které se nemůžeme jen tak zbavit. Musíme dbát na bezpečnost lidí," zdůraznila mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Odbor životního prostředí může namítat, že údolní niva má parametry významného krajinného prvku, ve kterém navíc žijí chráněné druhy živočichů.

"Ale nejen to. Tyto stromy spadají i do základního pojetí zeleně v Hradci Králové. Na zelených pásech podél toků Labe i Orlice je založeno i celé územní plánování města. Jsou dlouhodobě respektované, vyplývají z minulých staletí a nevidím důvod, proč bychom nyní měli dospět k jinému názoru. Navíc i nový územní plán počítá se zelenými pásy u řek," upozornila Šedivá.

Proti kácení se vyslovil i primátor Zdeněk Fink a magistrát může počítat také s nebývalou podporou zvenku. Vždyť petici na podporu stromů u Orlice už podepsalo více než 11 100 lidí, několik desítek jich v listopadu demonstrovalo přímo v hradeckých ulicích (více čtěte zde).
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Najdete na iDNES.cz