Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kácení není nutné, říká nová studie o ohrožených stromech u Orlice

  19:51aktualizováno  19:51
Autor studie, která měla ospravedlnit kácení několika stovek stromů na hrázích Orlice v Hradci Králové, tvrdí, že Povodí Labe k tomu nemá důvod. Petici na záchranu stromů podepsalo více než 11 tisíc lidí, přesto vyhráno ještě zdaleka není.

Stoletým stromům na břehu Orlice v Hradci Králové hrozí vykácení. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Královéhradecká radnice zastoupená odborem životního prostředí chystá kroky, které mají kácení zhruba tří stovek stromů zabránit, Povodí Labe naopak hledá argumenty, které kontroverzní kácení zlegalizují.

Mocnou zbraní společnosti jako vlastníka pozemků měla být studie navrhující takzvaná podrobná pěstební opatření. Přestože Povodí Labe se s jejími závěry teprve seznamuje a město její výsledky nemá k dispozici, redakce MF DNES nejdůležitější verdikt zná. Potěší odpůrce kácení.

Odborník kácení nedoporučil, ale vrátí se na jaře

"Žádné naše doporučení ke kácení nezaznělo," řekl autor expertizy, šéf firmy Safe Trees Jaroslav Kolařík. Jeho slova však ještě neznamenají, že stromy mají vyhráno. Brněnský specialista Kolařík se k Orlici vrátí na přelomu dubna a května, aby dřeviny prozkoumal v době vegetace.

"Až potom lze říct s jistotou, v jakém stavu stromy jsou a jaká opatření jsou nejvhodnější," vysvětlil.

Stoletým stromům na břehu Orlice v Hradci Králové hrozí vykácení.
Stoletým stromům na břehu Orlice v Hradci Králové hrozí vykácení.

Expertní názor navíc nemusí být rozhodující. Povodí Labe se totiž opírá o citaci zákona, podle něhož stromy nesmějí být vysázené na takzvaných návodních stranách ochranných hrází. Podle toho by zdraví stromů nehrálo významnou roli.

"Povodí to má trochu usnadněné právě touto citací jednoho řádku v zákoně. Představuje si to tak, že nám předloží návrh, který bude zohledňovat pouze jejich priority, a na nás nechá, abychom se s tím vypořádali, jak jenom umíme. Je to alibismus," prohlásila vedoucí odboru životního prostředí Iva Šedivá.

Ke konfrontaci názorů teprve dojde

Přestože plán ohrožující stovky stromů existuje již od loňského září, obě strany si své argumenty z očí do očí poprvé vymění až příští týden. Povodí si zástupce města pozvalo k sobě a radnice vyčkává, jaké karty vyloží na stůl.

Firma si při konfrontaci s hradeckými úředníky nejspíš pomůže i citacemi zákona o vodách, její ochraně a povinnostech vlastníka, ke kterým patří také odstraňování náletových dřevin z hrází či údržba porostů pro případ povodně. Zákon o ochraně přírody zase nařizuje péči o dřeviny a nezbytné zásahy při jejich špatném zdravotním stavu.

"Máme zodpovědnost, které se nemůžeme jen tak zbavit. Musíme dbát na bezpečnost lidí," zdůraznila mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Odbor životního prostředí může namítat, že údolní niva má parametry významného krajinného prvku, ve kterém navíc žijí chráněné druhy živočichů.

"Ale nejen to. Tyto stromy spadají i do základního pojetí zeleně v Hradci Králové. Na zelených pásech podél toků Labe i Orlice je založeno i celé územní plánování města. Jsou dlouhodobě respektované, vyplývají z minulých staletí a nevidím důvod, proč bychom nyní měli dospět k jinému názoru. Navíc i nový územní plán počítá se zelenými pásy u řek," upozornila Šedivá.

Proti kácení se vyslovil i primátor Zdeněk Fink a magistrát může počítat také s nebývalou podporou zvenku. Vždyť petici na podporu stromů u Orlice už podepsalo více než 11 100 lidí, několik desítek jich v listopadu demonstrovalo přímo v hradeckých ulicích (více čtěte zde).Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz