Hlavně studenti přišli v Hradci Králové demonstrovat před magistrát proti...

Hlavně studenti přišli v Hradci Králové demonstrovat před magistrát proti kácení stromů kolem řeky Orlice a pokračovali u sídla Povodí Labe (11.12.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradeckou alej na břehu Orlice může před kácením zachránit ministerstvo

  • 1
Kontroverzní plán na kácení a zdravotní prořezy stromů na břehu řeky Orlice se v Hradci Králové zabrzdil. Proti záměru vznikla před čtyřmi lety petice, kterou podepsalo bezmála 12 tisíc lidí. Nyní se o případ začalo zajímat i ministerstvo zemědělství.

Když se v říjnu 2013 na mnoha stromech v hradecké aleji u řeky Orlice objevily oranžové tečky, hrozilo, že hned zkraje dalšího roku půjdou k zemi. Více než tři roky poté si případ mezi sebou stále přehazují magistrát s krajským úřadem a kácení se daří oddalovat (podrobnosti čtěte zde).

Nejenže je jasné, že dřevorubci Povodí Labe na hráze nevkročí dříve než na podzim, ale o kauzu se dokonce coby zakladatel tohoto státní podniku začalo zajímat i ministerstvo zemědělství. „Ve vedení ministerstva zemědělství ke kácení není velké pochopení, protože počítá s tím, že to bude přinášet negativní ohlasy mnoha lidí,“ říká Iva Šedivá, vedoucí odboru životního prostředí hradecké radnice.

Nekonečné rozhodování a přehazování problému může navozovat dojem, že úřady dělají vše pro to, aby Povodí Labe na kácení u Orlice zapomnělo nebo odložilo na neurčito.

„Krajský úřad shledal v původním rozhodnutí magistrátu pochybení a celé mu to vrátil jako prvoinstančnímu orgánu k novému projednání,“ komentuje mluvčí hejtmanství Martina Götzová nejčerstvější rozhodnutí kraje.

„Kraj nám dal v části, která podléhá jejich řízení, za úkol oslovit Povodí Labe a snažit se o dohodu. My jsme jim tedy odeslali návrh, ale zatím bez odpovědi,“ konstatuje Šedivá.

„Řekněme, že kácení aleje u Orlice je hodně zmražené téma. My, ale ani magistrát s tím zcela nesouhlasíme, a tak se konečné rozhodnutí protahuje, je to prostě výhodné. Souhlasím s tím, že to může budit pocity, že se to děje naschvál,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z úředníků hejtmanství, který je s kauzou detailně obeznámený.

Jenže podnik se i přes průtahy dřevorubeckých plánů rozhodně nevzdává. „Zajišťujeme potřebná povolení k provedení nutných pěstebních opatření u řeky Orlice v Hradci Králové. Výběr zhotovitele bude proveden až po obdržení veškerých povolení,“ upozorňuje mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Pily se možná rozjedou už na podzim

Přestože úřady nemají povinnost informovat pokračující správní řízení, redakce MF DNES zjistila, že hradecká radnice se přiklání k názoru, že v případě pěstebních zásahů by mohlo dojít k ohrožení krajinného rázu. Záměr by se tedy mohl dostat do konfliktu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Ani tento fakt však povodí neodrazuje a věří, že ještě letos bude moct u řeky začít.

Povodí Labe plánuje pokácet letité stromy na hrázi Orlice v Hradci Králové.

„Předpokládáme, že provedení pěstebních opatření bychom mohli realizovat v druhé polovině roku 2017,“ potvrzuje Burianová.

Oranžové tečky se původně objevily asi na 300 stromech asi na 1,5 kilometru dlouhém úseku mezi Orlickým mostem a silnicí z Malšovic do Malšovy Lhoty (psali jsme zde).

Povodí Labe po velkém ohlasu petice a několika protestních pochodech iniciativy Nechceme holé břehy ustoupilo a nakonec počet stromů ke kácení zredukovalo „jen“ na 156 - v první etapě by jich mělo padnout 39, ve druhé 73 a na závěr posledních 44 (více zde).

„Samozřejmě budeme trvat na náhradní výsadbě a rozporovat kácení některých dřevin, které není nutné,“ upozorňuje Adam Záruba, hradecký zastupitel a předseda organizace Orlice Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Velké nadšení nevzbuzuje ani jiný nápad, který s hrází řeky bezprostředně souvisí. Přímo po ní by mohla vést část dálkové cyklotrasy. Údajně by to neměl být přímo asfaltový koberec, avšak ekologové by byli raději, kdyby se stezka mohla aleji vyhnout.