Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vypínač tachografu hrozí půlmilionová pokuta radnímu Nového Bydžova

  10:49aktualizováno  10:49
Až půlmilionová pokuta hrozí radnímu Nového Bydžova Aleši Janouchovi z hnutí ANO, v jehož kamionu policisté našli zařízení klamající tachograf. Politik a podnikatel o jeho existenci údajně nevěděl, případ bude muset vysvětlit zastupitelům i vlastní straně.

Policisté zachytili u jednoho z nákladních vozidel přepravujících řepu na Rychnovsku zařízení, které ovlivňuje správné fungování tachografu vozidla (4.1.2015). | foto: KŘP Královéhradeckého kraje

Kamion s upraveným tachografem odhalili policisté na konci minulého roku při kontrole v Králově Lhotě na Rychnovsku. Zařízení dokázalo přístroj odpojit, aby to vypadalo, že řidič odpočívá. Jeho existenci přiznal na místě sám řidič (podrobnosti čtěte zde).

Podle České televize (ČT) patří kamion novobydžovskému radnímu Aleši Janouchovi z hnutí ANO. V době kontroly ho navíc řídil jeho syn. Janouch starší však popírá, že by o nezákonném zařízení věděl.

Fotogalerie

„Nevím, jak se to tam mohlo dostat. Řidiči Volkswagenu také nevěděli, že mají zařízení, které jim vypíná katalyzátor,“ řekl Aleš Janouch iDNES.cz.

Podnikatel ČT sdělil, že vůz koupil ojetý a nic v něm neupravoval. Většinu času je prý mimo jeho dosah, a zařízení prý bylo nejspíš zabudováno ještě před koupí.

Aleš Janouch také pro iDNES.cz potvrdil, že kamion řídil v době kontroly jeho syn. Odmítl však tvrzení ČT, že se řidič k používání zakázaného zařízení přiznal.

„Nepřiznával se k ničemu. Já jsem u toho nebyl, čekám až se k tomu budu mít možnost vyjádřit ve správním řízení. Pro mě je to zásadní věc,“ řekl Janouch starší.

Politik půjde na kobereček

Podle zákona musejí provozovatel a řidič zajistit, aby do tachografu nikdo nezasahoval. Syn podnikatele proto na místě dostal pokutu pět tisíc korun. Jeho otci hrozí stonásobek.

„Majiteli vozidla hrozí ve správním řízení až půlmilionová pokuta. Věc jsme předali správnímu orgánu. Teď už to není záležitost policie,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Situaci budou řešit i Janouchovi kolegové z hnutí ANO. Krajské předsednictvo už politika předvolalo na své zasedání, které je naplánované na 18. ledna.

Aleš Janouch (vpravo) na volebním letáku hnutí ANO 2011 v Novém Bydžově.

Aleš Janouch na volebním letáku hnutí ANO v Novém Bydžově.

„Budeme čekat na jeho vyjádření. Zatím k tomu nemáme bližší informace. Pan Janouch je jedním z prvních členů ANO v regionu a nikdy neměl žádné problémy,“ uvedla krajská manažerka strany Darina Kricnarová. Podle ní se jedná o první podobný případ hnutí v kraji.

Aleš Janouch bude celou situaci vysvětlovat také v Novém Bydžově, kde zasedá v zastupitelstvu i radě města. Vyzvali ho k tomu opoziční zastupitelé a vysvětlení očekává i dlouholetý šéf radnice Pavel Louda (ODS).

„Dozvěděl jsem se to ze sdělovacích prostředků. Předpokládám, že se k tomu pan Janouch minimálně na radě vyjádří a podá mi nějakou informaci,“ řekl starosta, který však nepředpokládá, že by měl případ vliv na radniční koalici. V Novém Bydžově zasedá 25 zastupitelů. Těsnou většinu 13 hlasů tu drží koalice ODS, Nezávislých, ANO a Volby pro město.

„V tuhle chvíli je to věc jeho podnikání a já nebudu jeho podnikání slučovat s jeho činností zastupitele a radního,“ uzavřel Louda.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Najdete na iDNES.cz