Hospital Kuks otevře mimo jiné nové informační centrum, kde bude polsky mluvící personál.

Hospital Kuks otevře mimo jiné nové informační centrum, kde bude polsky mluvící personál. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Poláci mají Čechy rádi. Památky, zoo i hory jich chtějí přilákat víc

  • 2
Podle zkušeností vyráží do Královéhradeckého kraje méně turistů z Polska, než by mohlo. Změnit to mají ambiciózní projekty, opraví se silnice, vzniknou cyklostezky. Kampaň na Poláky ještě víc zaměří Kuks, zoo i Krkonoše.

Hejtmanství má na stole hned několik ambiciozních projektů, které mají nalákat do regionu více Poláků. Aktuálním příkladem je projekt opravy silnice mezi turistickými středisky Olešnicí a Deštným v Orlických horách na Rychnovsku, kde se nového povrchu dočká silnice II/310 v tříkilometrovém úseku od Polomu až po Zákoutí v Deštném. Investice do rekonstrukce se odhaduje na 28,6 milionu korun.

"Potenciál turistů z Polska je obrovský a stále ne zcela využitý. V následujících letech se na to chceme zaměřit," přiznává náměstek hejtmana Otakar Ruml, který by chtěl opravit i další silnice na Trutnovsku a Broumovsku.

Od Špindlerovky povede do Polska nová cesta

Nejen asfalt pro auta, ale také stezky pro cyklisty budou dalším trumfem, na nějž lze do kraje nalákat víc polských výletníků. Nová cesta, která naváže na Labskou stezku, by brzy mohla vzniknout v Krkonoších od známé chaty Špindlerovka směrem do Polska.

V současnosti tu totiž silnice končí, což je podle mnohých škoda. Nadregionální strategie Královéhradeckého kraje v oblasti cyklo, in-line a bike produktů počítá s tím, že kromě Labské a Kladské stezky vzniknou i další dálkové trasy. Jejich studie budou hotové do konce roku.

"Co se týká budoucnosti, není snad dne, kdy by mě někdo nekontaktoval ohledně připravovaných česko-polských záměrů, většinou právě v oblasti cestovního ruchu. Kapacitu jsme ještě rozhodně nevyčerpali," dodává Ruml.

Kuks má nové cedule v polštině, školí i personál

A podobně jsou na tom i konkrétní turistické destinace. Hned jak dokončí koncem roku obří rekonstrukci, chce na Poláky ještě výrazněji cílit Kuks.

"Polští turisté už dnes tvoří významnou část návštěvníků Kuksu. Po dokončení oprav hospitálu jich výrazně přibude a my na ně budeme připraveni. Kuks prezentujeme na veletrzích v Polsku, propagační materiály vydáváme v polštině. Nově osazené informační cedule u Braunova betléma jsou rovněž v polštině a na začátku příštího roku dokonce otevřeme na Kuksu nové informační centrum, kde bude polsky mluvící personál," uvedl ředitel Revitalizace Kuks Martin Puš.

Pracovníkům center nabídnou možnost výuky polštiny a distribuci materiálů do Polska, v polštině připravují turistický web.

Zoo láká v polské televizi i na školách

Dvorská zoo má dokonce na polský trh vlastního člověka. V Polsku mají na zoo reklamu v rádiu i v televizi, v příhraničí lze narazit na velkou maketu žirafy. Zoo také oslovuje polské školy s nabídkou zlevněných výletů a na Facebooku překládají informace do polštiny.

"Je zde opravdu velká možnost spolupráce, protože Poláci mají Čechy rádi," tvrdí Zdeněk Hefka, který se stará o propagaci zoo v Polsku.

Příliv polských turistů vítají v Krkonoších. V zimě SkiResort Černá hora – Pec platí reklamní spotovou kampaň v polských rádiích a sněhové zpravodajství v televizi TVP Polsko.

"Také jsme byli součástí kampaně Snow&Fun organizované agenturou Czech Tourism s rozpočtem zhruba 10 milionů korun. Zaměřovala se na propagaci českých lyžařských středisek v Polsku, Německu, Dánsku a Holandsku. Pro polské návštěvníky máme k dispozici webové stránky v jejich mateřštině," popsala mluvčí rezortu Zina Plchová.

V Polsku propagují i aktuální letní společné jízdenky TourPas na lanovky, bobovou dráhu, koupaliště, autobus a rozhlednu.

"V zimě jsou lyžaři z Polska po Češích druhou nejčastější skupinou našich návštěvníků a podobně je tomu i v létě. Jejich potenciál je samozřejmě velký a dle našeho názoru může jejich návštěvnost ještě posílit," uvádí Plchová.

Podle agentury Czech Tourism jsou pro Poláky celoročně vůbec nejoblíbenější přírodní lokalitou Adršpašsko-teplické skály na Broumovsku.

"Také z monitoringu návštěvníků prostřednictvím dat mobilních operátorů vyplynulo, že Poláci pro svou návštěvu Česka preferují především příhraniční lokality. Výběr se liší dle ročního období, v zimě převažují lyžařská střediska v Krkonoších, Jizerských horách a Jeseníkách, v létě pak do výběru zařazují i města a lázně," shrnul ředitel odboru Institutu turismu Jan Herget.