Jinak než s pokorou do voleb jít nemůžeme, uznává lídr ODS Staněk

  16:00aktualizováno  16:00
Občanští demokraté nemohou jít do předčasných voleb plní sebevědomí, o tom nemůže být sporu. Kolik podporovatelů ztratila strana i její krajský lídr Pavel Staněk, se doopravdy ukáže už za dva týdny.

"Krokům prezidenta Klause jsem přestal rozumět v době podpisu amnestie," říká bývalý poslanec za ODS Pavel Staněk. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Je až symbolické, jak se Staněk "ztotožňuje" se svou stranou.

Oba si prošli mediálně rozvířenou kauzou, přežili očistec, a přestože ztratili velmi významnou část příznivců, do předčasných voleb jdou se vztyčenou hlavou. "Ale pozor na hlavu vzhůru," vtipkuje Staněk v narážce na blok Jany Bobošíkové.

Je jasné, že úvodní dotazy nemohly mířit jinam než na hradecké letiště, kde Staněk před dvěma lety natankoval 469 litrů nafty a zaplatil, až když hospodaření městské společnosti přišli zkontrolovat auditoři.

Pojďme uzavřít kauzu, kterou jste nedávno vysvětloval na regionálním sněmu ODS. Stále trváte na tom, že informace o vašem tankování nafty byla nebo snad stále ještě je politickým bojem a objednávkou na vaše zničení?
Nebyl normální způsob, kterým byla má takzvaná kauza medializovaná. Neprokázaly se žádné skutečnosti, které mi byly médii i částí veřejnosti dávány za vinu. Odebranou naftu jsem zaplatil řádně v termínu a přesně podle modelu, který jsme si dohodli s letištěm. Policie ani státní zastupitelství nedošly k žádnému sdělení obvinění a celá kauza tehdejšího ředitele Leteckých služeb byla nedávno uzavřena. Hrozně mě mrzí, jak se to celé pojalo. Neberte to jako mou obhajobu, avšak kdybych nebyl veřejně známou osobou, nevěnovala by se tomu žádná pozornost.

Ale já jsem se ptal na trochu něco jiného: zda trváte na tom, že to byl politický boj a objednávka na vaše zničení?
Stále na tom trvám. Není možné, aby tomu byla věnována tak vysoká pozornost, aniž by si to někdo svým způsobem nepřál.

A není to spíš politická paranoia? Já vím zcela jistě, že v MF DNES si tuto záležitost nikdo neobjednal.
Vážně?

Samozřejmě. Je naší povinností informovat o zvláštních výhodách pro vlivné lidi. Pojďme dál. Nedávno jste prohlásil, že "řízené zprávy v médiích" budou pokračovat v souvislosti s dalšími společnostmi, kde figurujete v představenstvu, tedy v Tepelném hospodářství, FC Hradec Králové a Magnalink. Co vás k tomu vedlo?
Dostával jsem nejrůznější typy mailů, které již nebudu dohledávat, ale podobná vyjádření by se jistě našla v komentářích pod internetovými články. Padala od lidí, které neznám, či anonymně, ale byla to forma nejrůznějších výhrůžek, takže jsem celkem snadno mohl nabýt podezření, že něco podobného může následovat, a proto jsem takto reagoval.

Byly to plané výhrůžky?
Ano, ale bylo to nesmírně nepříjemné. Byly to tak nechutné maily a esemesky, až jsem si musel změnit číslo, protože už se to vážně nedalo číst. Chcípni, ty svině. Otrávíme ti psa. Víme, kde bydlíš. Víme, že jezdíš autem s černými skly, a tak dále. Bylo to velmi těžké období nejen pro mě ale i pro celou rodinu. Stálo mě to kus života. Dosud nevím, zda se tím autoři bavili, nebo to mysleli vážně.

Exprezident Klaus minulý týden vzkázal voličům, aby nevolili ODS, a vaší straně, že ji čeká fatální prohra. Proč to udělal?
Krokům prezidenta Klause jsem přestal rozumět v době podpisu amnestie. Já opravdu netuším, proč tvrdí, že jsme na hranici volitelnosti, když si tu samou situaci zažil sám v takzvané kauze Sarajevo 1997. Jako zkušený politik přece musí chápat, že za 20 let musí strana procházet úspěchy, ale i neúspěchy. Nechal bych na voličích, zda byly fatální, či ne. Jeho vyjádření mě velmi mrzí, protože pana profesora Klause jsem si vždycky vážil. Mrzí mě to o to víc, když tvrdí, že ODS je jeho dítě, a pak jej zakopává.

Rozklíčoval jste v jeho slovech, co mu na současné ODS vadí?
Nabyl jsem dojmu, že exprezidentovi na ODS v poslední době vadí úplně všechno, proto říkám, že mu nerozumím. Dozvěděli jsme se například, že za špatný růst HDP a ekonomický rozval republiky může vláda Petra Nečase, tedy stejného Petra Nečase, který byl jeho princem na bílém koni. Přišlo mi to nefér právě vůči Nečasovi, kterého si vychovával jako svého nástupce.

O situaci uvnitř krajské ODS možná svědčí nedávný stranický odchod a vzápětí návrat místopředsedy krajské organizace Petra Štěpánka. Co o jeho dvojkroku soudíte?
To je téma, které patří spíš na vnitrostranickou diskusi a ne do médií. Pravda je však taková, že mě jeho chování zaskočilo a nerozuměl jsem hlavně jeho návratu. Opravdu nechápu, že po jeho vytýkání, co všechno mu vadí, měl ještě chuť se mezi nás vracet.

Krajská ODS loni jako první v republice ostře vyzvala Petra Nečase, aby už nekandidoval na post předsedy, v dubnu jste jej ale srdečně vítali a tleskali mu vestoje v hotelu Černigov. Není to paradox?
Vůbec ne. My jsme skutečně měli pocit, že před kongresem přišla ta správná doba, kdy bychom se měli bavit o tom, zda vedení má či nemá obhájit svůj mandát. V tu chvíli to byl většinový názor, který však nepřevládal nějak drtivě. Jako předsedu jsme navrhli Jiřího Pospíšila, který nám za nominaci velmi poděkoval, ale na předsedu kandidovat nechtěl. Po Nečasově vystoupení na kongresu a některých jeho sděleních nám přišlo, že se probral a vnímá skutečnou realitu. Mysleli jsme si, že pochopil, začal nás vnímat, debatoval s námi, takže jsme byli přesvědčeni, že bylo dobře, že jsme jej jako předsedu strany potvrdili.

A nezměnili jste po kauze Nagyová názor?
To je choulostivé téma, protože o ní nemáme více informací než vy, novináři. Od státních zástupců a policie jsem očekával ještě větší informovanost. Ale za sebe mohu říct, že monstróznost celé akce neodpovídá nalezeným faktům. Byla zkrátka neadekvátní, přestože mi to nepřísluší hodnotit. Čekáme na výsledky.

Na internetových stránkách verimpavlovi.cz vám vyjadřuje podporu široká skupina lidí. Jsou mezi nimi i tak rozporuplné osoby jako bývalý náměstek primátora Boris Herman nebo nyní trestně stíhaný exhejtman Pavel Bradík. Není to kontraproduktivní?
Myslím, že není možné, abych každého z přispěvatelů prověřoval a následně určoval, zda je či není vhodné ho umístit na stránky. Jsem vděčný za podporu všech lidí, kteří se odvážili veřejně vystoupit. Ze stránek mám velkou radost, protože ta škála lidí není malá. Je pro mě závazek, že takoví lidé - ať je to, kdo je to - mi věří.

Stejně tak vás podporuje hořický zastupitel a kandidát ODS Pavel Moravec, který ve svém klipu voličům vzkazuje, že on si s nimi "zadek nevytře". Je to vhodné pro konzervativní stranu?
Ten klip mi přijde vtipný na sociálních sítích či na internetu, ale méně vtipný už je v tištěné podobě. Může být vnímán dokonce jako antikampaň, na druhou stranu Pavel je sochař, umělec a svým způsobem bohém, kterého podporuje i herec Tomáš Töpfer, takže jede ve své lince, která je možná až moc kreativní. Shodli jsme se na tom, že podobné typy kampaní bychom příště rádi konzultovali.

Dosavadní kampaň ODS mi přijde docela pokorná. Máte ještě připravený nějaký trumf?
Mám radost, že to říkáte. Jsem bytostně přesvědčen, že do těchto voleb jinak než s pokorou jít nemůžeme.

Pavel Staněk

  • Věk: 40 let
  • Narozen: Hradec Králové
  • Vzdělání: Právnická fakulta Brno
  • Kariéra: 1996-99 advokátní koncipient, 1999 právní odbor hradecké radnice, 1999-2001 právník, 2001-2007 tiskový mluvčí Krajského soudu Hradec Králové, 2006-2007 tiskový odbor ministerstva spravedlnosti, 2007-2010 náměstek ministra spravedlnosti, 2010-2013 poslanec
  • Rodinné poměry: ženatý, syn Jakub
  • Majetkové poměry: rodinný dům v Hradci Králové. Pavel Staněk: "Na kontě mám něco mezi 300 a 400 tisíci korunami."

Čili je to odlesk vašeho počínání v uplynulých letech anebo výsledku loňských krajských voleb?
Stoprocentně! Krajské volby ukázaly, že ODS narazila a rozhodně nemůžeme hovořit o úspěchu. Také za pádem vlády zůstávají věci, které jsou nám negativně připisovány. Zkrátka pokora je na místě.

Jste předseda představenstva hradeckého fotbalového klubu. Jak to vypadá se stavbou nové arény?
Vypořádali jsme se s největšími problémy, tedy na ministerstvu životního prostředí a ministerstvu dopravy. Vypořádali jsme se rovněž s některými odvoláními a stížnostmi, takže směřujeme ke stavebnímu povolení. Teď už jsem vážně přesvědčen, že multifunkční arény se někdy v budoucnu dočkáme.

Někdy v budoucnu? To zní až příliš abstraktně...
Předpokládám, že příští rok by se mělo začít stavět. Doufám, že na přelomu let 2015 a 2016 se dočkám konečného výsledku.

Na svých internetových stránkách se zamýšlíte nad stíháním Miloše Zemana za politickou korupci. Asi nejste velký fanda prezidenta, že?
Rozhodně jsem nebyl jeho volič. Ten článek ale musíte brát s nadsázkou. Byla to reakce na to, že prezident nabídl tehdejšímu ministru zahraničních věcí za to, že mu dá pokoj, nějakou trafiku ve Vídni. Některé jeho kroky jsou pro mě velmi překvapivé, zejména jmenování vlády takzvaných odborníků, z nichž většina jsou členy anebo přáteli SPOZ.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Přítelkyni bodl třicetkrát, za vraždu a přepadení hrozí muži 18 let

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Pět loupežných přepadení a ubodání přítelkyně kuchyňským nožem má podle obžaloby na svědomí 34letý Pavel Kohút. U...

Žalobce musí doplnit spis ke korupci při opravě Kuksu, soud obžalobu vrátil

Barokní areál na Kuksu v červenci zaznamenal jednodenní rekord návštěvnosti...

Kauza zmanipulování veřejné zakázky na revitalizaci barokního areálu Kuks na Trutnovsku zatím k soudu nepůjde. Pražský...

Najdete na iDNES.cz