V hradeckém kraji kandiduje 77letá pirátka i „jednadvacítky“ za levici

  16:28aktualizováno  16:28
V Královéhradeckém kraji kandiduje několik kandidátů, kteří jsou kontroverzní nebo alespoň "pozoruhodní". Je mezi nimi zastánce hazardu, bývalý esenbák, sedmasedmdesátiletá Pirátka i studentky v levicových službách.
Angažoval jsem se za legální herny, hájí se Petr Vrzáň z kandidátky Zemanovců (ilustrační foto).

Angažoval jsem se za legální herny, hájí se Petr Vrzáň z kandidátky Zemanovců (ilustrační foto). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Příkladem rozporuplného člověka s kontroverzní minulostí může být sedmačtyřicetiletý Petr Vrzáň z Kosic, který je trojka na kandidátce Zemanovců.

Kromě toho, že už byl v 90. letech dva roky poslancem za Sládkovy republikány, je jeho jméno známé také lidem zabývajícím se hazardem.

Do politiky chce lyžařka i náčelník

Vysoko, jako dvojka listiny Hlavu vzhůru jde do voleb další známá osobnost - olympijská medailistka ve sjezdovém lyžování Olga Charvátová Křížová.
Bronzová žena ze Sarajeva 1984 nedávno podpořila Hnutí pro sport exministra školství Josefa Dobeše, nyní se rozhodla kandidovat rovnou do Poslanecké sněmovny. "Dala jsem se k hnutí, v němž vidím své poslání," řekla lyžařka, kterou marně lákali i Zemanovci.

Dobré renomé má nejen v Krkonoších náčelník Horské služby Adolf Klepš, jenž kandiduje jako číslo 5 uskupení Změna. "V malé komunální politice působím přes 20 let. Každý, kdo chce kandidovat v krajských nebo celostátních volbách, by měl absolvovat alespoň jedno volební období v komunální politice. Působení kariérních politiků ve vysoké politice bez jakýchkoli zkušeností s běžným životem je chybou," zamyslel se Klepš.

Vrzáň totiž donedávna působil jako výkoný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS. Zemanovci se přitom ve svém volebním programu proti hazardu ostře vymezují.

"Mé bývalé angažmá bylo pouze za legální provozy. Nestojím na straně nelegálních provozovatelů," říká Vrzáň a zároveň dodává, že do Sněmovny se stejně nedostane, takže řešit, jestli by jeho bývalá funkce v čele loterijního sdružení měla vliv na poslaneckou práci, je bezpředmětné.

Komunistu kritizoval šéf protikorupční policie

Dalším kandidátem, který musí voličům vysvětlovat svou minulost, je komunistická dvojka Zdeněk Ondráček - bývalý policista a vyšetřovatel, nyní zástupce ředitele střední školy v Úpici.

Komunista Ondráček působil v roce 1989 u Sboru národní bezpečnosti a byl jedním ze zasahujících policistů během lednového Palachova týdne. Na dobových záběrech popisuje v roli agitátora čety průběh zásahů proti demonstrantům a zejména, jak byli vyzbrojeni.

"Měli rozkovaný řetězy, na kterých byly na konci navařený ocelový kuličky, to většinou ti pánkáči, nebo jak se to říká, nosili po kapsách. Měli i kudly, zbraně, jehlice, i takové věci se u demonstrantů objevily," popisuje reportérce mladý Ondráček, kterému tehdy bylo dvacet let.

"Příslušník SNB je to samé jako dnes příslušník policie, který zasahuje na Šluknovsku. Já jsem tam zakročil jako řadový policista a plnil jsem úkoly, které mi vyplynuly ze zákona," hájí se dnes Ondráček, který se prezentuje i jako expert na finanční kriminalitu.

Za to ho před rokem kritizoval tehdejší šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

"Zdeněk Ondráček se mediálně prezentuje jako odborník na korupci a poskytuje různé informace, které nejsou objektivní. Znalosti v oblasti boje proti korupci má pouze z jednoročního působení na specializovaném odboru," napsal ve svém stanovisku Martinec.

V 77 letech se našla u Pirátů

Když Anna Petrová v roce 1991 obnovovala slavnou tradici rodinné fotografické firmy, do důchodu jí zbývalo pár let a byla ortodoxní voličkou ODS.

Před pár lety si to však u ní občanští demokraté rozlili, a tak svůj hlas dala TOP 09. Také knížecí družina se pro ni stala nevolitelnou. Co tedy zbývá? Anna Petrová se na politiku ve svých 77 letech raději dala sama.

Ještě o rok starší než ona jsou jen dva kandidáti: známá socioložka Jiřina Šiklová coby tvář Strany zelených a Karel Festa na soupisce Zemanovců. Jenže v případě hradecké fotografky zaujme hlavně partaj, jež ji nominovala: Česká pirátská strana.

"Mají sice blbý název, ale jejich myšlenky jsou pokrokové. Kvůli politice jsem si už své vytrpěla za komunistů a na současných stranách mě štve, že snad každá má své průšvihy," řekla Petrová, kterou k Pirátům přivedl vnuk.

"Mezi Piráty je spousta chytrých vysokoškoláků, a tak jsem se je rozhodla podporovat," dodala.

Jednadvacítky na levici, napravo zamířil herec

V době, kdy Petrová dávala dohromady znárodněný rodinný podnik, ještě nebyly Veronika Kováčiková, Iveta Vacková ani Martina Vacková na světě. Přesto i tato 21letá trojice kandiduje do voleb - popořadě za SPOZ, Úsvit přímé demokracie a Paroubkův LEV 21.

Věkoví rekordmani předčasných voleb ale zdaleka nejsou jedinými pozoruhodnými osobnostmi, které se rozhodly kandidovat.

V barvách TOP 09 je na kandidátce i transvestita Gabrielle z muzikálu Ještěři, ďábel z Fausta či nešikovný kouzelník z Noci oživlých mrtvol. To vše jsou role herce Klicperova divadla Františka Staňka.

"Do politiky jsem se uvrtal už v roce 1977, kdy jsem jako student roznášel Chartu po schránkách," zavzpomíná někdejší poradce předsedy Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSR anebo tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí Staněk.

"Rozdíl mezi politikou a divadlem je jediný: když děláte špatně divadlo, zkazíte 400 divákům večer a po roce vás z divadla vyhodí. Když děláte špatně politiku, kazíte život několika milionům lidí, a jak vidíte na některých veteránech v čele státu i Sněmovny, mohou to klidně dělat i 20 let," pronesl kandidát TOP 09.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Mladík shodil dívku z vyhlídky úmyslně, řekla po roce vyšetřování policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie navrhla obžalovat z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se loni v září zřítil se stejně starou...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Ukradl dvě bundy za sto tisíc, svoji v obchodě nechal. Našli jej podle DNA

Dvě bundy za 100 tisíc. Kořist zloděje ze Špindlu

Dvě drahé značkové bundy za více než sto tisíc korun ukradl loni v lednu z obchodu ve Špindlerově Mlýně zloděj z...

Další z rubriky

Královéhradecký kraj potřetí zrušil zakázku na opravu pevnosti Dobrošov

Letecký pohled na pevnost Dobrošov.

Královéhradecký kraj ani napotřetí nenašel firmu pro opravu pevnosti na Dobrošově za 65 milionů korun. Do opakovaného...

Obalovna v Týništi chce pořídit záložní zdroj, lidé se bojí znečištění

Obalovna živičných směsí v Týništi nad Orlicí

Obalovna živičných směsí v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku zatím nemůže vybudovat záložní tepelný zdroj na hnědouhelný...

Vznik republiky slavil Trutnov až v prosinci, německá většina stát odmítla

Symbolem monarchie byla v Trutnově socha Josefa II. Češi ji odstranili v roce...

Pouze vyvěšením červenobílého praporu si Češi v tehdy německém Trutnově připomněli 28. října 1918 vyhlášení...

Najdete na iDNES.cz