Nová karta vyjde obce na miliony korun. Snímek je ze snowparku ve Špindlerově Mlýně (29.11.2013).

Nová karta vyjde obce na miliony korun. Snímek je ze snowparku ve Špindlerově Mlýně (29.11.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Krkonošské obce mají velké plány s kartou hosta. Jedna právě zkrachovala

  • 2
Svazek měst a obcí Krkonoše má ambiciózní plán s novou kartou pro hosty. Asi za rok chce rozjet krkonošskou kartu, která nabídne slevy a do budoucna možná propojí lyžařská střediska. Odborníci na cestovní ruch to vítají, souhlasí i areály.

Nejsou to ještě ani tři měsíce, co v nejvyšších horách a okolí zkrachoval slibně se rozvíjející soukromý projekt slevových karet Krkonoše Regioncard. A už se tu rýsuje mnohem ambicióznější plán.

Členové svazku měst a obcí Krkonoše chystají celokrkonošský projekt jedné společné karty, která má mít široké uplatnění. Ačkoliv ještě není jasná řada věcí, třeba jaký dostane karta název, už v těchto dnech na projektu pracuje speciální skupina odborníků.

Slevové karty v Krkonoších

Karta hosta v Peci pod Sněžkou
Dostane ji každý, kdo se ubytuje v Peci pod Sněžkou nebo Velké Úpě. Karta umožní hostům čerpat řadu slev. Host ji obdrží zdarma a může na ni nejen v zimě levněji lyžovat, ale použít ji i při letních výletech či na atrakcích v Peci.

Spindlcard
Slevová karta na 24 volnočasových aktivit ve Špindlerově Mlýně slouží opakovaně po celý rok. Platí od 1.12. do 31.10. Jde o společný projekt podnikatelů.

Regioncard
Karta skončila k 1. listopadu 2013. Nepodařilo se ji propojit s obcemi.

"Regioncard nereflektovala požadavky, které jsme měli. Na kartu chceme navázat rekreační poplatky a zapojit všechny ubytovatele v daném místě, kde bude sloužit," naznačuje předseda svazku, starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Dvě karty už slouží, obce chtějí třetí

V regionu východních Krkonoš si už poměrně velkou oblibu získala Karta hosta v Peci pod Sněžkou nebo ve Špindlerově Mlýně Spindlcard.

Nová krkonošská karta však bude mít mnohem širší využití. Mohla by nabízet různé věrnostní programy a do budoucna možná poslouží dokonce jako společná jízdenka v zapojených areálech.

Z výtěžku projektu by se mohly peníze přerozdělovat těm, kdo v regionu nabízejí zajímavou službu, ale příliš na ni nevydělají. Ubytovaní by ji využili také jako kartu s kreditem, který budou moci výhodně čerpat. A také poslouží třeba jako vstupenka do různých zařízení od bazénu po knihovnu.

Pokud by šlo všechno podle plánu, karta by začala sloužit zhruba za rok až rok a půl.

"Myslíme si, že je to správná věc, která výrazně pomůže propagaci Krkonoš. Rozhodně to nechápeme jen jako slevomat. Čekají nás složité přípravy, není to stejné, jako když děláte slevovou kartu pro jedno středisko," upřesňuje Sobotka.

"Kromě jiného musíme pořídit hardwarové a softwarové vybavení a bude třeba nalézt lidi, kteří budou shánět partnery. To vše si samozřejmě vyžádá významný vstupní vklad," dodává starosta.

Sice je příliš brzy mluvit o konkrétní částce, ale už teď je jasné, že to bude stát miliony. Svazek měst se pokusí získat dotace z evropských fondů, ale je připraven jít do toho třeba na vlastní náklady.

Karty jsou v trendu, míní odborník na turistiku

Ředitel odboru Institutu turismu agentury CzechTourism Jan Herget upozorňuje, že podobné karty jsou v Evropě běžné. Jejich "skrytým" důvodem je však výběr nejrůznějších poplatků.

"Platí totiž jednoduchá rovnice - karta bývá pro ubytované turisty zadarmo nebo za symbolickou cenu, a tudíž je žádaná. Hoteliér, který kartu vydá, pak musí turistu i přihlásit a zaplatit za něj pobytovou taxu," vysvětluje.

Nápad se společným krkonošským skipasem se mu zamlouvá. "Společné skipasy na velké oblasti je trend posledních let v Rakousku. Velké skipasy překračují dokonce hranice spolkových zemí. Například AllStarCard spojuje salzburská střediska s tyrolskými a Top Skipass skieraály korutanské s východotyrolskými. Tyto pasy mají za cíl prodloužit délku pobytu," vysvětluje.

Smysl dává jen jedna karta

Právě v Rakousku se mohou Krkonoše inspirovat, i tam karta slouží jako neomezená vstupenka na lokální dopravu i turistické atrakce.

"V Krkonoších má potenciál jedna silná celoregionální karta, která bude podporovaná místní samosprávou, respektovaná podnikateli a poptávaná turisty. Taková aktuálně neexistuje. Ukončení Regioncard otevřelo prostor. Rozhodně bych doporučil, aby se tvůrci nové karty u rakouských sousedů inspirovali," říká odborník.

Na Regioncard se mu líbila hlavně možnost výběru mezi kartou na celé Krkonoše včetně polské strany a lokální kartou: "To by umožnilo integraci stávajících karet, například té v Peci pod Sněžkou," míní Herget.

Velká střediska v Krkonoších budují svou vlastní síť slevových akcí a programů, a je tedy otázka, jak se podaří autorům nový projekt prosadit.

"Vidíme letní potenciál v TourPasu, což je společná jízdenka na lanovky, rozhlednu a další atrakce v regionu. Nyní probíhají jednání, aby jeho součástí byla sleva na koupališti v Trutnově, alternativou pro deštivé dny pak bude sleva na vstupné do termálního bazénu v Janských Lázních," říká ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek.

"Různých slevových akcí a karet už je hodně, není lehké se v tom vyznat, ale sám jsem jich už řadu využil a lidé na to slyší, takže to smysl má," uznává fanoušek lyžování Marek Koutný z Náchodska.