Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuks je v nejlepší formě od svých počátků, hodnotí kastelán obří opravy

  9:06aktualizováno  9:06
Jen zhruba rok a půl měl barokní skvost Kuks na to, aby prošel naprosto zásadní rekonstrukcí, která nemá v historii této významné památky obdoby. Už v březnu nový Kuks slavnostně otevře a Královéhradecký kraj proto vyhlásil rok 2015 „rokem baroka“. Podle kastelána je památka ve skvělé kondici.

Vedoucí správy Kuksu Libor Švec (16.12.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Jsem zvědavý, jak se nám povede naplnit myšlenku celého projektu a nemůžu se dočkat, až se na Kuks znovu vrátí lidé,“ říká kastelán Libor Švec, který byl u všeho důležitého, co se v posledních letech v areálu Kuksu odehrálo (více o rekonstrukci čtěte zde).

Jaký byl pro Kuks rok 2014?
Já bych řekl, že byl především zlomový, a to i z historického pohledu. Pro Kuks je to zásadní změna, vždyť od jeho počátku před třemi sty lety v tak dobré kondici ještě nebyl.

Doufal jste od začátku, že se ta rekonstrukce povede? Jednu dobu, kdy se nedařilo vybrat zhotovitele, to vypadalo, že projekt Granátové jablko padne...
Ta cesta byla mnohdy trnitá. Už na počátku příprav projektu v roce 2007 docházelo k mnoha personálním změnám a výrazně se lišily názory na to, jaké využití by nový Kuks měl mít. Faktické přípravy projektu začaly až v roce 2009, kdy vznikl tým pod vedením památkářů z Josefova. V květnu 2010 tento projekt uspěl a až v červnu o tři roky později se začalo se stavebními pracemi. Největší problémy skutečně nastaly ve chvíli, kdy bylo nutné vysoutěžit realizační firmu. Několik neúspěšných zájemců se odvolalo a my jsme věděli, že se nám začíná významně zkracovat doba na samotné opravy. Když jsme nakonec začali, věděli jsme, že jdeme do časového rizika. Sice ještě stále nejsme u konce, ale to penzum práce za námi je obrovské.

Fotogalerie

Všechno tedy šlape, jak má?
Musím říct, že tak, jak jsme měli na začátku problémy, teď nad námi naopak stojí nějaký strážný anděl. Velmi nám přeje počasí, už loni jsme mohli díky slabé zimě pracovat prakticky bez přerušení a i letos práce stále pokračují v plném proudu. To hlavní by mělo být hotové na konci února a já věřím, že se všechno stihne. Přesto musím avizovat, že ten příští rok bude po tak dlouhé pauze spíš zahřívací.

Poslední pohled do minulosti. Kdyby se nepovedlo obří projekt revitalizace Kuksu rozjet, byla by to pro památku katastrofa?
Spíš by byla nesmírná škoda takovou historickou příležitost nevyužít. Ten objekt by sice dál fungoval, ale ve výrazném útlumu. Už dlouho jsme totiž pozorovali, že se snižují investice do Kuksu, což by byl obrovský krok zpátky a bylo by pak velmi složité opět nastartovat pravidelnou údržbu a další nutné stavební práce. Kuks si tuto revoluční proměnu zasloužil, taková investice tu byla potřeba jako sůl.

Dokážu si představit, jak hektické časy máte za sebou. Měl jste vy osobně vůbec čas na něco jiného, nebo žijete stoprocentně Kuksem?
Když to řeknu s nadsázkou, zrovna nedávno jsem povídal manželce, že má člověk v současnosti v hlavě pouze Kuks. Každý den se vám ta památka mění před očima a vy stále musíte něco řešit. Přiznám se, že jsem letos nedokázal myslet na nic jiného. Já to ale beru pozitivně a jsem přesvědčen, že to mělo smysl.

Co se teď v prosinci na Kuksu děje?
Exteriéry a interiéry jsou prakticky z pětadevadesáti procent hotové. Nyní
dokončujeme povrchy cest a travnatých ploch nebo například schodiště do suterénu. Také instalujeme lustry v chodbě s cyklem maleb Tance smrti a částečně není dokončena dlažba na nádvoří. Stále tu máme těžkou techniku a intenzivně pracují desítky lidí. Člověk, který by sem nyní přišel, by tu změnu viděl ještě razantněji než my, kteří tu jsme každý den.

Malby Tance smrti, které budou zřejmě největším novým turistickým lákadlem, jsou už hotové?
Ano, restaurování je prakticky dokončeno, hotová je například i kaple u kostela Nejsvětější trojice.

Říkáte, že se většina věcí daří. Je ale i něco, co vás v současnosti na Kuksu trápí?
Pořád máme smíšené pocity z toho, že ještě nejsme v cíli. Zima teprve začíná a nikdo nemůže spoléhat na to, že budeme mít celou zimu vlídné počasí. Z toho ještě stále klidně nespím. Na druhou stranu, i kdyby dnes rekonstrukce skončila, už by bylo co ukazovat.

Kdy bude nejlepší čas na návštěvu Kuksu?
Slavnostní pásku sice přestřihneme už 13. března, ale myslím si, že nejideálnější to bude až v létě, kdy se Kuks zazelená, rozkvetou byliny a zmizí poslední pozůstatky stavebních prací.

Rok 2015 bude v kraji díky Kuksu „rokem baroka“. Na co se nejvíc těšíte vy?
Asi na to, že se zde budu znovu potkávat s návštěvníky a že opět obnovíme provoz hospitálu. Jsem zvědavý, jak se nám povede naplnit myšlenku projektu, jestli budou mít lidé zájem o připravované kurzy - jako třeba ten o bylinkářství. Dále se těším, že se znovu zprovozní restaurace, že se lidé na Kuksu dobře najedí nebo ubytují v obci. Mnohem lepší zázemí tu budou mít cyklisté. Obecně se změní náplň celého komplexu a já věřím, že bude mnohem víc možností, jak Kuks využít. Přáli bychom si, aby tu lidé trávili volný čas a vraceli se sem.

Nebyli někteří návštěvníci naštvaní, že byl Kuks přes rok zavřený?
Myslím si, že to většina lidí pochopila. Chtěl bych jim poděkovat za jejich shovívavost.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY S ANGLIČTINOU/NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz