Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie uzavřela kauzu IT zakázek Lesů ČR, pět lidí vyvedlo 300 milionů

  12:26aktualizováno  12:26
Královéhradečtí kriminalisté uzavřeli letitou kauzu IT zakázek Lesů ČR, při které bylo ze státní firmy vyvedeno 288 milionů korun. Navrhli obžalovat čtyři podnikatele a bývalého zaměstnance firmy. Peníze mířily přes zahraniční účty k lobbistovi Jiřímu Hartovi, třetinu se podařilo získat zpět.

Sídlo státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kauza zakázek na IT technologie pro státní lesy sahá do roku 2008, kdy firma vypsala dvě veřejné zakázky, v nichž zvítězily společnosti Dynn a Time Import. Lesy za ně měly měly původně zaplatit 606 milionů korun, ale cena se později vyšplhala přes 1,1 miliardy.

„Vyšetřovatelé zjistili, že obě zakázky byly zmanipulované předem vybranými vítěznými společnostmi, v jejichž pozadí stál 47letý muž z Prahy, který měl z firem odklonit téměř 288 milionů korun,“ uvedla královéhradecké policejní mluvčí Hana Klečalová.

Zmíněným podnikatelem je Jiří Hart, který figuroval v orgánech obou společností a k němuž se měla přes zahraniční účty dostat většina vyvedených peněz.

O zakázku se v roce 2012 na podnět Finančně analytického útvaru ministerstva financí začali zajímat kriminalisté z protikorupční policie. Ti v lednu 2013 provedli razii v Lesích ČR i v domě podnikatele Jiřího Harta, který býval označován za lobbistu blízkého ČSSD (o zásahu čtěte zde). Kvůli zakázce byl v prosinci 2013 obviněn i bývalý šéf IT odboru Lesů ČR Jan Přibyl, který byl déle než měsíc ve vazbě. Před několika měsíci byla kauza převedena pod speciální tým Alfa na Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

„Důvodem převodu bylo, že na náš útvar přešel hlavní vyšetřovatel komplikované kauzy. Ta už byla v samém závěru a bylo proto jednodušší, aby si ji vzal s sebou,“ vysvětlila stěhování spisu policejní mluvčí.

Kriminalisté kauzu v minulých dnech uzavřeli a navrhli Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze obžalovat pětici mužů ve věku 43 až 48 let. Kromě Harta by mělo jít o bývalého šéfa odboru informačních technologií Lesů ČR Jana Přibyla a trojici podnikatelů Jiřího Pantoflíčka, Michala Kříže a Martina Štufiho. Všichni byli již dříve v kauze obviněni.

„V různém složení se měli podílet na trestném činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dále na zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let a zároveň peněžitý trest a zákaz činnosti,“ popsala Klečalová.

„Návrh na obžalobu pěti osob k nám dorazil koncem září. Teď ho státní zástupce studuje a další úkony by mohly padnout do konce roku,“ potvrdil státní zástupce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podle kriminalistů putovaly vyvedené peníze na švýcarské účty dvou britských společností. Ty je pak přeposílaly na další konta ve Švýcarsku, která patřila firmám ze Samoy a Britských Panenských ostrovů. Nakonec měly přistát na účtu Harta a malá část také u dalšího z obviněných. Policistům se nakonec podařilo 90 milionů korun z této sumy zajistit.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz