Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kino Centrál zůstává zamčené, artové filmy nabídne univerzita

  6:52aktualizováno  6:52
Blíží se další přímý přenos z newyorské Metropolitní opery, ale zavřené hradecké kino Centrál ho opět promítat nebude. Nový provozovatel se dohodl alespoň s univerzitou na projekcích akademického filmového klubu a věří, že Centrál zahájí program do konce roku.

Dříve oblíbené artkino Centrál je už čtyři měsíce zavřené. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Sobotní Bouře od britského skladatele Thomase Adése je už třetí operou, kterou místní fanoušci neuvidí kvůli konkurzu bývalého provozovatele kina.

Nový nájemce kina - spoluzakladatel pražského Aera Petr Vítek - ale ve středu slavil první malé dílčí vítězství od 29. května, kdy vyhrál výběrové řízení na provozování Centrálu.

Areál Univerzity Hradec Králové (UHK).

Areál Univerzity Hradec Králové

Dohodl se totiž s hradeckou univerzitou. Právě v jejím sále bude už od 13. listopadu každé úterý promítat akademický filmový klub.

Začátek obstará skvostné Kubrickovo drama z roku 1962 - Lolita. Snímku bude předcházet přednáška uznávaného filmového publicisty a pedagoga FAMU Vladimíra Hendrycha, vstupné má být lidové - 30 korun pro studenty a 50 korun pro ostatní.

Vývoj kauzy kina Centrál

Bývalý ředitel artkina Centrál Leoš Kučera ze sdruženi Pro-Centrál dostal od města výpověď kvůli milionovým dluhům v dubnu. Jeho nástupcem se stal Petr Vítek, který vyhrál soutěž vypsanou městem.

V červenci však odmítl Kučera kino úředníkům předat a podal odpor proti výpovědi z nájmu. Exekutor navíc kvůli nesplaceným splátkám obstavil v kině projekční zařízení, bez kterého nelze promítat. Zapečetěný majetek byl podle Kučery další důvod, proč nemohl kino městu předat. Dluh Pro-Centrálu byl zhruba 3,7 milionu korun.

"Je to první pozitivní krok kolem kina v Hradci za hodně dlouhou dobu. Pokud by se nám v dohledné době nepodařilo oživit Centrál, spolupráce s univerzitou by mohla být dlouhodobější," pokračuje Vítek.

Mělo se začít promítat v létě, ale ani v listopadu kino neotevře

Přestože měl Vítek podle původních slibů města začít promítat ještě do konce prázdnin, nyní to vypadá, že Centrál zůstane zavřený i v listopadu.

"Trochu se zadrhla dohoda s insolvenčním správcem," říká Vítek, který přesto věří, že se kino rozjede ještě do konce roku.

"Se správcem nám ještě zbývá stanovit takzvanou dohodu o nájmu. Dohodli jsme se, že po technické stránce by mělo být hotovo do poloviny příštího týdne a finální řešení poté předložím na jednání městské rady v úterý 20. listopadu," popisuje současné dění vedoucí radničního odboru správy majetku Ondřej Votroubek.

Další možností je, že se počká na zasedání věřitelského výboru, které je však svolané až na 18. prosince.

"Jako problematické jsem ještě v létě vnímal už to, kdyby se kino podařilo rozběhnout až v září. Teď je ještě hůř. Čeká nás nejen odliv diváků, ale také promeškáváme spoustu kvalitních artových filmů," mračí se Vítek.

Dluhy dřívějšího sdružení komplikují jednání

Sdružení Pro-Centrál, které kino opustilo v polovině července, za sebou zanechalo dluhy kolem 3,7 milionu korun. Přestože Petr Vítek nemá s dlužníkem nic společného, prý také on čelí tlaku věřitelů.

"Narážím na to neustále. Když se chci dohodnout na nové smlouvě nebo půjčování filmů, obvykle se setkám s dotazy, kdo zaplatí dluhy. Je to absurdní, vždyť my jsme žádné závazky nepřevzali," stěžuje si.

Pro-Centrál dluží rovněž majiteli licence na přímé přenosy z Metropolitní opery. "Zatím narážíme na nezájem. Chtěli bychom se dohodnout, protože v Hradci Králové chodilo na operu opravdu hodně lidí. Máme zájem na obnovení přenosů, ale musíme čekat, jak se situace vyvine, protože je to příliš zamotané," říká koordinátorka přenosů Malvína Řezáčová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Najdete na iDNES.cz