Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový provozovatel kina Centrál: Po pěti měsících začínáme skoro od nuly

  17:34aktualizováno  17:34
Oblíbené hradecké kino Centrál od poloviny července oficiálně nepromítlo ani večerníček. Přesně za týden však pětiměsíční vynucená pauza končí a artový biograf s novým provozovatelem Petrem Vítkem začne hrát.

Předsálí kina Centrál v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kocourkovský příběh zadluženého a pět měsíců zavřeného hradeckého artkina Centrál spěje ke šťastnému cimrmanovskému rozuzlení. Přesně za týden má třetí nejnavštěvovanější české klasické kino loňského roku opět začít promítat. Reinkarnaci nejspíš obstará filmová lahůdka v podobě říjnové oslavy 45. výročí vzniku Divadla Járy Cimrmana.

Petr Vítek, někdejší šéf pražského kina Aero a předseda občanského sdružení

Přestože Bio Centrál začne hrát už před Vánocemi, jeho nový provozovatel Petr Vítek si myslí, že přechod z nouzového režimu, otevření kavárny či možnost on-line rezervace vstupenek mu bude trvat nejméně jeden měsíc.

Máte skutečně jistotu, že 20. prosince se začne psát nová éra kina Centrál?
Doufám, že nevyleze nějaký jiný zásadní problém, který by nám opět překazil plány. I když... Raději jsem opatrný, protože ta varianta tady stále ještě existuje.

Cože? Co by se muselo stát, aby Centrál zůstal i dál zavřený?
Osmnáctého prosince je schůze věřitelů bývalého provozovatele, která bude rozhodovat o majetku, tedy o promítací technice a ozvučení, bez kterých kino provozovat nejde. Město má ten majetek pronajatý, ale při vyrovnání stále ještě může vzniknout problém. My ale věříme, že nic takového se nestane. Mám totiž signály, které jasně říkají, že insolvenční správce ani věřitelé nemají zájem, aby kino v blízké době nepromítalo. Můj pocit je, že tentokrát už nic nestojí v cestě, přestože definitivně vyhráno budeme mít až ve chvíli, kdy dostaneme do pronájmu budovu i s technikou.

Do kina se poprvé dostanete až v pondělí. Stihnete vše rozjet během čtyř dnů?
Musíme, i když to bude hodně dobrodružná akce. Na normální rozjezd je potřeba nejméně jeden měsíc, nejlépe však šest týdnů.

A nemáte obavy, co po vstupu do kina spatříte?
Já už v něm byl před deseti dny. Technicky není ve špatném stavu. Jen je poněkud zatuchlé, takže přes Vánoce v něm budeme muset zapálit nějaké františky. Prostě je vidět, že v kině půl roku nikdo nebyl.

Už je to sice pryč, ale přesto: o jaké projekty diváci během pětiměsíční pauzy přišli?
Má původní představa byla, že začneme promítat v létě. To je sice tradičně slabší návštěvnost, ale byli jsme připraveni hrát opravdu za směšné peníze, zkrátka filmové evergreeny za 40 až 50 korun. Podzim už nás bolel víc. Začal bych třeba tím, že jsme přišli o pět přenosů z Metropolitní opery. To mě mrzí opravdu extrémně, protože opery si hýčkáme a bohužel stále není jasno, že v Centrálu zůstanou. Odpískat jsme museli i pár filmových festivalů a v neposlední řadě i velmi zajímavé premiéry.

Ale začínat prý budete o to veseleji. Je pravda, že u příležitosti reinkarnace kina ve čtvrtek uvedete představení z nedávné oslavy výročí Divadla Járy Cimrmana?
Ano, ale mrzí mne, že jsme přišli o říjnový přímý přenos. Je to i symbolické, protože Cimrmani slaví 45 let, my zase nový rozjezd a současně se chystá konec světa, takže důvodů k oslavám je více (smích).

Předpokládám, že nový začátek bude spíš takový provizorní, nebo už máte filmový program na prosinec?
Zatím vůbec nevíme, protože rozhodnutí o rozjezdu kina je strašně mladé. Teprve ve čtvrtek a pátek začneme jednat s distributory filmů, zda nám zapůjčí své kopie. Kvůli dluhům bývalého provozovatele jsme bohužel v situaci, že nemůžeme zahrát úplně všechno, co bychom chtěli. Myslím si ale, že nejpozději v úterý by program měl být kompletní. Bez ohledu na to už mám rámcovou představu, že se zaměříme na projekty pro děti. Mezi svátky chceme každý den odpoledne hrát jednu pohádku a večer samozřejmě standardní filmový program. Počítáme právě s tituly, které zde v uplynulých pěti měsících chyběly. Budeme dávat artové filmy, které nehrálo komerční kino. Prozradím také, že stojíme i o film Hobit, který má 13. prosince velkou českou premiéru. Je ale pravda, že začátek určitě nebude podle našich představ, vždyť na to budeme mít jen čtyři dny.

Takže jaká omezení budou nutná?
Ze začátku třeba nebude možnost on-line rezervace vstupenek, ale i další vychytávky, které dělají návštěvu kina příjemnější. Ale mohu slíbit, že se budeme snažit už od začátku pracovat na tom, aby lidé věděli, co a kdy hrajeme. Nemyslím si také, že se nám podaří už ze začátku v normálním režimu rozjet kavárnu, která je pro provoz kina ohromně důležitá. Dejte nám asi tak jeden měsíc čas. Ve druhé etapě přijde na řadu nový design kina.

Teď už to s otevřením Centrálu vypadá nadějně. Neměl jste obavy, že zůstane zavřený nadobro?
Obavy mám stále, protože pět měsíců je strašně dlouhá doba a začínáme téměř od nuly. Budeme mít spoustu práce, abychom dokázali vrátit do kina diváky. Záleží to jen na nás. Já bych rád různými akcemi přitáhl do kina i diváky, kteří standardně nechodí na filmy a vyhledávají něco jiného.

Když jste na jaře vyhrál výběrové řízení, prohlásil jste, že vaším cílem jsou tři tisíce platících diváků měsíčně. Za jak dlouhou dobu chcete této hranice dosáhnout?
To, jestli máte dobrou dramaturgii, se projeví až po jednom roce.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Kvůli krvavým protestům univerzita evakuovala z Nikaraguy českého studenta

Student hradecké univerzity zachytil před svým odjezdem z nikaragujského Leónu...

Univerzita Hradec Králové evakuovala kvůli protivládním protestům a následným represím z Nikaraguy jednoho českého...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz