Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději kol stačí deset sekund, na zámek vyzrají štípačky i šroubovák

  7:20aktualizováno  7:20
Zloději jen na Hradecku ročně ukradnou zhruba 500 kol odhadem za pět milionů korun. Policistům se ale podaří najít pachatele jen asi v deseti procentech případů. Kolo je pro zloděje vyhledávaný cíl – má ho téměř každý, snadno se krade i prodává.

Jeden ze zlodějů kol zachycený při činu. | foto: Policie ČR - OŘ Náchod

O velkou část náplně práce kriminalisty Tomáše Daněčka se starají zloději kol. I když lidé ročně nahlásí kolem pěti set ukradených kol, podle něj je skutečný počet krádeží až dvojnásobný.

Ukrást kolo na ulici je totiž relativně snadné: během 10 až 15 sekund na něm zloděj odjíždí a ještě ten den ho často za dvacetinu ceny prodává. Kola jsou pro určitou sortu lidí něco jako oběživo. V testu se odložené kolo v Hradci ztratilo za 4 minuty.

„Lidé by měli krádeže hlásit v každém případě. Oznámení trvá přibližně půl hodiny, ale když to lidé nechají být, zlodějům to bude procházet a krádeží bude čím dál víc. Poctiví lidé by si tu chvíli měli najít, aby se lumpům situace znesnadnila, říká policista Tomáš Daněček.

Přiznává, že pátrání po těchto zlodějích bývá složité, jako u každé majetkové trestné činnosti. Kolo má hodně lidí, ale po krádeži ho málokdo dokáže popsat. Jen polovina z okradených kolo popíše zhruba.

Fotogalerie

„Čtvrtina z okradených lidí je schopna popisu podrobnějšího včetně komponentů a vybavení. Pouhých pět procent má fotografii kola a výrobní číslo rámu, což je údaj nutný k jednoznačné identifikaci. Někdy lidé nedokážou přesně popsat ani barevnou kombinaci rámu. Člověk by si měl své kolo vyfotit, stejně jako číslo rámu, a mít i záruční list nebo jeho kopii, říká.

Podle hodnoty odcizeného kola se pak vede přestupkové nebo trestní řízení. Hranicí je odhadní cena pět tisíc korun.

„Hledáme v prodejnách, bazarech, zastavárnách. Dělají se kontroly výrobních čísel, kola se hledají i na prodejních serverech na internetu. Samozřejmě se vyslýchají svědci, pokud je záznam z kamer, využijeme ho. Všechny informace se dají dohromady a pokud to někam vede, pak se v řízení pokračuje až k pachateli. Pokud ne, věc se odkládá do doby, než se podaří zjistit nové informace,“ vysvětluje.

V některých případech se zjistí, že oznamovatelé záměrně lžou. „Odhadem v pěti procentech si lidé upraví fakta o tom, jak se to stalo. Třeba kvůli pojistce. Nebo nám paní řekla, že kolo zamkla, ale za pět minut bylo pryč. Na kamerovém záznamu jsme pak zjistili, že kolo tam stálo dva dny. Někdy si lidé myslí, že jim kolo ukradli, ale pak si vzpomenou, že ho zamkli někde jinde. To už se ale bohužel většinou nedozvíme,“ přibližuje.

Často kradou lidé na drogách, denně si přivlastní třeba dvě kola

Nejčastěji zmizí kola odložená ve stojanu. Někdy je lidé ani nezamknou, ale podle kriminalisty překážkou pro zloděje není ani zámek: „Zloděj má malé pákové kleště, na laciný zámek někdy stačí šroubovák. Přijde ke kolu, rozhlédne se, zámek přestřihne a za 10 až 15 sekund odjíždí.“

Není zrovna obezřetné, že si cyklisté odstaví kola třeba tak, aby na ně viděli ze zahrádky restaurace. Tomáš Daněček za tím vidí ztrátu pozornosti.

„Většinou kola kradou pachatelé, kteří potřebují okamžitě peníze, často uživatelé drog. Kola většinou končí v bazarech a zastavárnách v jiném okrese. Zloděj ukradne kolo v Hradci, třeba vlakem ho odveze do většího města a tam ho prodá. Často ještě v den krádeže. Pachatel přitom jako zástavu za kolo, které stálo 20 tisíc, dostane zhruba tisíc až patnáct set korun. Občas zloděj kolo nabízí náhodně přímo na ulici. Za svoji kariéru jsem se nesetkal s organizovanou skupinou, která by se specializovala pouze na krádeže kol. Například narkoman, který potřebuje denně na drogy tisíc korun, potřebuje denně ukrást dvě kola,“ vysvětluje.

Policista připouští, že už také přišel o několik kol

Nejčastěji se na Hradecku ztrácejí dobře vypadající kola s dobrou výbavou. V poslední době přibývá i krádeží elektrokol, kterých je mezi lidmi stále víc.

„Sám také jezdím na kole. Bohužel mi ho také několikrát ukradli a nic jsem s tím neudělal,“ připouští policista Daněček.

Cyklisté se mohou chránit tím, že budou používat kvalitní a dlouhé zámky, kterými kolo dobře zamknou ke stojanu. Je potřeba zamykat za rám a zámek proplést i skrz kola.

„Kvalitní zámek dokáže krádež znesnadnit a prodloužit její dobu a to může zloděje odradit. Dobré je odkládat kolo na místo, které sleduje kamerový systém. Pokud mám kolo ve sklepní kóji, také tam je dobré ho k něčemu zamknout,“ radí policista.

Kamer je v ulicích stále víc, což pomáhá. „Kamery zloděje odradí a také pomáhají identifikovat zloděje, je to jeden ze stěžejních důkazů. Někdy si ti zloději ani nepamatují, kde všude kolo ukradli, a pak nám pomůže záznam,“ dodává.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Za hromadné couvání na D11 čeká trest prvních šestnáct řidičů

Řidiči na D11 couvali a jeli v protisměru

Hradecký magistrát rozhodne o výši trestu pro šestnáct ze čtyřiadvaceti neukázněných řidičů, kteří 17. srpna hromadně...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Najdete na iDNES.cz