Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbu lanovky na Sněžku zkomplikoval kabel a skála, už se zase staví

  12:13aktualizováno  12:13
Stavbu lanovky za 300 milionů korun na nejvyšší českou horu pozdržel nezakreslený kabel a skalní podloží. Pokud by se kvůli nim budování dráhy nestihlo v termínu, ohrozilo by to dotace z Evropské unie. Starosta Pece ale tvrdí, že lanovku dokončí v termínu a náklady navíc už město sehnalo.

Vizualizace nové stanice lanovky na Sněžce | foto: MF DNES

Výstavba nové lanovky na Sněžku, která by měla zahájit zkušební provoz už za půldruhého roku, poslední dobou připomíná hru na hledače pokladů. Nečekané "poklady", na které stavaři při budování základů narážejí, ale výstavbu lanovky protahují.

Problémy provázejí stavbu lanové dráhy už od loňského září, kdy na ní stavaři začali pracovat. Peci pod Sněžkou, která moderní kabinkovou dráhu za 300 milionů korun staví, se nejprve nedařilo vybrat poskytovatele úvěru na 90 milionů korun.

Pracovat se nemohlo kvůli neočekávanému kabelu a skále

V uplynulých týdnech se zase stavaři potýkali s nezakresleným elektrickým kabelem a se skalním podložím v místech, kde ho neočekávali. To všechno ukusuje vzácné týdny z období, kdy na Sněžce neleží sníh.

Fotogalerie

"Kabel byl v místech, kde jsme chtěli hrabat patky, proto jsme s nimi nemohli začít už loni na podzim. Už je však z poloviny vykopaný," uklidňuje starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek a dodává, že vše jde podle plánu a lanovka bude hotova v termínu.

Ale poté, co se stavaři vypořádali s překážejícím kabelem, při zakládání stavby dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou museli zastavit práce kvůli nečekanému nálezu skalního podloží v místech, kde byl původně les a projektanti tam očekávali pouze ledovcové usazeniny.

"Muselo dojít ke změně v zemních pracích, které si vyžádaly navrtávání podloží s následným lámáním hydraulickými klíny," vysvětluje Dušan Čížek, generální ředitel společnosti BAK, která stavbu provádí.

Náklady vzrostly o několik milionů

Peci kvůli oběma nečekaným událostem vznikly několikamilionové vícenáklady. Na jejich pokrytí se už dohodli s poskytovatelem dotací. Pokud by ale stavaři stavbu v dohodnutém termínu nestihli, hrozila by městu ztráta dotace z evropských fondů ve výši 200 milionů korun.

"Není to jednoduchá stavba a má problémy jako každá jiná. Věřím ale, že firmy, které se na ní podílejí, jsou si jejího významu vědomy a dokončí ji v termínu. Stavební práce v místech, kde byla skála, už znovu začaly," říká Tomášek.

Nová lanová dráha na Sněžku by měla začít zkušebně jezdit už od 31. března roku 2014. Doba trvání stavby se odvíjí i od přísných požadavků správy Krkonošského národního parku, celý horní úsek lanovky prochází nejpřísněji chráněnou zónou parku.

Stavaři tam například nebudou smět používat mechanické stroje a na terénní úpravy navíc mohou použít pouze zeminu, kterou vytěží při přípravě výkopů.

"Vybudují se také nové kanalizační a vodovodní přípojky i přípojky nízkého napětí budovy dolní stanice či mezistanice. Pitná voda a splašky se budou dopravovat stejně jako doposud lanovou dráhou," informovala mluvčí společnosti BAK Vladimíra Baťková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz