Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum U Dvou šraňků má propagovat lesníky, jako protiváhu ekologům

  8:50aktualizováno  8:50
Obrovská vlna kritiky, která se v Hradci Králové vzedmula proti záměru vybudovat na místě hájovny U Dvou šraňků environmentální centrum, mířila především proti zbourání historické hájovny. Projekt má však i druhou stranu, kterou dosud zastiňovala bouřlivá diskuze kolem zamýšlené demolice.

Vizualizace připravovaného výukového centra v hradeckých lesích (13.1.2016). | foto: Magistrát města Hradce Králové

Ze záměru není zcela jasné, jak bude v centru vypadat environmentální výchova, kvůli níž se radnice pustila do boje s občany (o petici čtěte zde). Městské lesy přiznávají, že ono kouzelné slovo mělo sloužit především jako klíč k dotacím. Lesníci hodlají v centru provozovat lesní pedagogiku, která je de facto propagací jejich činnosti a v lesích funguje už teď.

„Chtěli jsme zázemí, kam se budou děti moci schovat, když bude ošklivo. Environmentální je takové profláklé slovo, zní to líp pro dotační tituly. Mysleli jsme, že je vhodné ho použít, z našeho pohledu tam spadá i vzdělávání v lese, protože má na ekologii návaznost,“ přiznal ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Fotogalerie

Lesní pedagogika má sice k environmentálnímu vzdělávání blízko, zkoumá však procesy v lese spíše z hospodářského pohledu. Vyučují ji lesníci, kteří absolvují certifikovaný kurz. Cílem je představení lesa, lesnictví a profese lesníka. Podle pedagogů, kteří se věnují ekologické výchově, je problém, že řada lidí si pojem environmentální vzdělávání nedokáže správně vyložit.

„Dnes už je to sice spíš výjimka, ale stále ještě jsou lidé, kteří si myslí, že ekologická výchova se věnuje třídění odpadu. Někteří se na nás dívají jako na ty, kdo se přivazují ke stromům,“ řekla ředitelka brněnského centra Rezekvítek Tereza Žižková.

Určité pochybení v komunikaci městské lesy připouštějí. Jakmile se však projekt rozeběhl, bylo už nemožné ho přejmenovat.

„Obvinili by nás, že chceme zakrýt, co tam budeme dělat. Lesní pedagogika je protiváha ekologů. Oni řeknou, že kácet je špatné. Jenže z čeho máte lavici, čím se topí, z čeho je papír? Je důležité, aby lesní pedagogiku dělal lesník, který ví o procesech v lese. Lesník není škůdce,“ vysvětlil Zerzán.

Lesy hledají garanty náplně

Městské lesy se snaží najít partnery, kteří by centrum využívali. Plánují, že by v něm své programy realizovaly státní lesy a hospodářská komora by tam mohla motivovat studenty k práci v lesnictví. V podkladech pro radnici jsou však zatím jen vyjádření dvou organizací - centra pro postižené a Řádu svatého Huberta.

„Centrum pro postižené dostává dotace od města, takže tam je možná určitý závazek podpořit aktivitu radnice. Velice zajímavá je také aktivita nějakého kamarádského VIP řádu střelců,“ odkázal na dohodu o budoucí spolupráci opoziční zastupitel Martin Hanousek (SZ). V dokumetu se píše, že řád by v centru rád vyučoval tradicím a kulturnímu dědictví v myslivosti a lovu.

Ke spolupráci na vzdělávacím centru však dosud lesníci nepřizvali největší organizaci, která se v kraji věnuje environmentálnímu vzdělávání. Středisko ekologické výchovy Sever funguje už od roku 1994 a hradeckou pobočku otevřelo v roce 2002. Sídlí v nájmu na Malém náměstí, kde má jednu učebnu. Navrhované velkorysé prostory pro městskou firmu za 20 milionů korun tak ostře kontrastují s možnostmi neziskového centra i přesto, že mu město každoročně posílá dotace na projekty.

„Jde třeba o Den Země nebo programy pro žáky z hradeckých škol. Děti tak doplácejí za hodinový program 35 korun,“ popsala vedoucí hradeckého střediska Lenka Hronešová.

Půdorys lesního centra. Učebna je vyznačena oranžově, nad ní je zázemí. Horní...

Půdorys lesního centra. Učebna je vyznačena oranžově, nad ní je zázemí. Horní výseč tvoří kritizovaný byt pro správce a vpravo je garáž a sklady. Uprostřed má bý klec pro ptáky.

„Nevidím v tom problém, konkurence se nevylučuje. Pedagogické lesní centrum to bere z druhé strany, učí děti, jak využívat les a jeho možností. Je potřeba prokázat kvalitu, zájem lidí, prospěšnost pro město a okolí,“ řekla náměstkyně primátora Romana Lišková (HDK).

Ke spolupráci s odborníky na environmentální výchovu vyzvala na minulém zastupitelstvu opozice. Podle ní by se neměla vymýšlet náplň, která již existuje. Středisko Sever chce nově oslovit i ředitel městských lesů. První jednání se má uskutečnit příští týden. Lesníci dosud s neziskovkou prakticky nespolupracovali, a to i přesto, že Sever organizuje programy na Mazurových chalupách nebo na Plachtě.

„Uvidím, co z toho vzejde. Třeba najdeme společnou řeč. Oni nemají les a lesní pedagogy, jejich centrum je ve městě. My to děláme spíš volnočasově, oni to mají jako profesionální náplň,“ poznamenal Milan Zerzán.

Také lesníci si za vzdělávací programy účtují 30 korun za dítě. V ceně jsou však třeba omalovánky, opékání buřtů nebo jiné občerstvení. Lesní programy trvají čtyři hodiny a jejich součástí je i cesta do lesa. Podle ředitele tak není pravda, že centrum U Dvou šraňků by bylo špatně dostupné.

„Myslíte, že dítě neujde 2,5 kilometru? Nikdy s tím problém nebyl, chodíme třeba z Nového Hradce k rybníku Kříž. Výuka probíhá už po cestě, jde o vnímání lesa, jeho zvuků, pocitů. Představte si, že se setkáváme i s dvanáctiletými dětmi, které jsou v lese poprvé,“ vysvětlil ředitel.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

Najdete na iDNES.cz