Do voleb v Rychnově jdou lidé z radniční koalice, opozice skoro chybí

  9:55aktualizováno  9:55
O křesla na radnici v Rychnově nad Kněžnou se na podzim utká pouhých šest stran a uskupení. Lídry pěti kandidátek jsou přitom současný starosta, místostarostka a tři radní. Jedinou opoziční stranou, která jde do voleb, jsou lidovci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

V nejmenším z okresních měst kraje letos nesestavilo kandidátku hnutí ANO ani taková stálice polistopadové politiky, jako je ČSSD. Přitom v jedenáctitisícovém městě bojovali sociální demokraté o radnici od roku 1990 pravidelně.

„Než mít kandidátku neúplnou, je lepší žádná. Jsem ale naštvaný, nepostavit kandidátku v okresním městě je prostě šlendrián. Jako šéf kraje si to osobně s místní organizací vyříkám,“ rozčiluje se šéf sociální demokracie v Královéhradeckém kraji Jan Birke.

Rychnovské obecní volby 2018

Kandidující subjekty

Nezávislí za Rychnov
Volba pro město
ODS
KDU-ČSL
KSČM
Nestraníci

Oproti roku 2014 nekandidují

ANO 2011
ČSSD
ProRychnov

Podle jedničky minulé kandidátky strany v Rychnově Michaely Zimové se letos nepodařilo najít dobrého lídra. „Je dobré, aby strana měla kvalitního lídra a konkurenceschopnou kandidátku, a to se letos nepodařilo. Já jsem dostatečně dopředu dala vědět, že už kandidovat nebudu,“ vysvětluje situaci v místní organizaci ČSSD Zimová.

Poslední čtyři roky byla strana v opozici. „Někdy přestávka může prospět, aby se strana vrátila do dalších voleb silnější,“ soudí Zimová.

Podobně neúčast v rychnovských volbách vysvětluje také předseda hnutí ANO pro Rychnovsko Petr Sadovský. „Před čtyřmi lety byla úplně jiná situace. Lidí, kteří chtěli vstoupit do politiky, bylo daleko víc. Abychom postavili kandidátku za každou cenu, ale neměli pocit, že ti kandidáti jsou dostatečně silní a kvalitní, je pro nás lepší kandidátku nestavět,“ řekl Sadovský.

V posledních komunálních volbách vedl kandidátku ANO Jiří Daniel. Ten dnes říká, že na politiku se již v 64 letech necítí.  „Já už jsem starý. Šel jsem do toho s tím, že budeme projednávat strategický plán rozvoje města. Dvakrát jsem to navrhl, dvakrát to bylo zamítnuto. To mě znechutilo,“ prohlásil Daniel.

Ústup vládních partnerů z politické mapy Rychnova překvapil současného starostu Jana Skořepu (Nezávislí za Rychnov). „ANO má celostátně 30 procent, ČSSD je ve vládě. Je pro mě překvapení, že za této situace nesestavili kandidátku,“ řekl starosta.

To, že v některých i větších městech některé silnější strany nekandidují, naopak nepřekvapuje politologa Jiřího Štefka. „Je to jednak dané tím, že v komunálních volbách je větší poptávka po lokálních uskupeních a nezávislých kandidátech, kteří s celostátními kandidáty nemají nic společného. Druhým faktorem je to, že obecně zájem lidí angažovat se v politice klesá především v tradičních stranách. Je to vidět třeba v tom, jak klesají počty členů ve většině politických stran s výjimkou ANO,“ vysvětlil politolog.

Dalším subjektem, který minimálně na čtyři roky rychnovskou politiku opouští, je sdružení ProRychov, SNK. Ani toto uskupení nenašlo vhodného lídra. 

„Když jsem vstupoval do politiky, řekl jsem, že to bude na dvě období. Osm let uplynulo, už na to nemám čas. Pokračovat chtěli od nás asi jen dva lidé, ale nesehnali lídra a tím to skončilo,“ vysvětluje jednička voleb v roce 2014 Tomáš Erben.

Jedinou opoziční stranou, která letos v Rychnově do voleb jde, jsou lidovci. Dvojka jejich kandidátky Josef Solár ale připomíná, že slovo opozice by dal do uvozovek. „Ani nevnímám, že jsme opozice. Jsme na komunálních úrovni a tam se rozhoduje tak, jak město potřebuje. V 90 procentech věcí jsme hlasovali stejně napříč stranami,“ uvedl Solár.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Další z rubriky

Zámek v Horním Maršově i bazar zapálila parta žhářů, soudí policie

Požár zámku v Horním Maršově

Barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku zapálil kdosi v srpnu úmyslně. Kriminalisté s hasiči našli dost stop po...

V podkrkonošském Žďáru chybí škola i hospoda, komunita „pustinu“ mění

Horní Žďár v Podkrkonoší

V bývalé sudetské vesnici Horní Žďár chybí škola i služby, přesto si ji desítky mladých lidí vybrali jako místo pro...

Požár u Labské boudy nyní vyšetřují z fotek, na spáleniště spadl sníh

Následky požáru u Labské boudy v Krkonoších (18.11.2018).

Hasiči nyní nepojedou vyšetřovat příčinu požáru u Labské boudy v Krkonoších přímo na místo. Kvůli sněžení je tam nyní...

Najdete na iDNES.cz