Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do voleb v Rychnově jdou lidé z radniční koalice, opozice skoro chybí

  9:55aktualizováno  9:55
O křesla na radnici v Rychnově nad Kněžnou se na podzim utká pouhých šest stran a uskupení. Lídry pěti kandidátek jsou přitom současný starosta, místostarostka a tři radní. Jedinou opoziční stranou, která jde do voleb, jsou lidovci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

V nejmenším z okresních měst kraje letos nesestavilo kandidátku hnutí ANO ani taková stálice polistopadové politiky, jako je ČSSD. Přitom v jedenáctitisícovém městě bojovali sociální demokraté o radnici od roku 1990 pravidelně.

„Než mít kandidátku neúplnou, je lepší žádná. Jsem ale naštvaný, nepostavit kandidátku v okresním městě je prostě šlendrián. Jako šéf kraje si to osobně s místní organizací vyříkám,“ rozčiluje se šéf sociální demokracie v Královéhradeckém kraji Jan Birke.

Rychnovské obecní volby 2018

Kandidující subjekty

Nezávislí za Rychnov
Volba pro město
ODS
KDU-ČSL
KSČM
Nestraníci

Oproti roku 2014 nekandidují

ANO 2011
ČSSD
ProRychnov

Podle jedničky minulé kandidátky strany v Rychnově Michaely Zimové se letos nepodařilo najít dobrého lídra. „Je dobré, aby strana měla kvalitního lídra a konkurenceschopnou kandidátku, a to se letos nepodařilo. Já jsem dostatečně dopředu dala vědět, že už kandidovat nebudu,“ vysvětluje situaci v místní organizaci ČSSD Zimová.

Poslední čtyři roky byla strana v opozici. „Někdy přestávka může prospět, aby se strana vrátila do dalších voleb silnější,“ soudí Zimová.

Podobně neúčast v rychnovských volbách vysvětluje také předseda hnutí ANO pro Rychnovsko Petr Sadovský. „Před čtyřmi lety byla úplně jiná situace. Lidí, kteří chtěli vstoupit do politiky, bylo daleko víc. Abychom postavili kandidátku za každou cenu, ale neměli pocit, že ti kandidáti jsou dostatečně silní a kvalitní, je pro nás lepší kandidátku nestavět,“ řekl Sadovský.

V posledních komunálních volbách vedl kandidátku ANO Jiří Daniel. Ten dnes říká, že na politiku se již v 64 letech necítí.  „Já už jsem starý. Šel jsem do toho s tím, že budeme projednávat strategický plán rozvoje města. Dvakrát jsem to navrhl, dvakrát to bylo zamítnuto. To mě znechutilo,“ prohlásil Daniel.

Ústup vládních partnerů z politické mapy Rychnova překvapil současného starostu Jana Skořepu (Nezávislí za Rychnov). „ANO má celostátně 30 procent, ČSSD je ve vládě. Je pro mě překvapení, že za této situace nesestavili kandidátku,“ řekl starosta.

To, že v některých i větších městech některé silnější strany nekandidují, naopak nepřekvapuje politologa Jiřího Štefka. „Je to jednak dané tím, že v komunálních volbách je větší poptávka po lokálních uskupeních a nezávislých kandidátech, kteří s celostátními kandidáty nemají nic společného. Druhým faktorem je to, že obecně zájem lidí angažovat se v politice klesá především v tradičních stranách. Je to vidět třeba v tom, jak klesají počty členů ve většině politických stran s výjimkou ANO,“ vysvětlil politolog.

Dalším subjektem, který minimálně na čtyři roky rychnovskou politiku opouští, je sdružení ProRychov, SNK. Ani toto uskupení nenašlo vhodného lídra. 

„Když jsem vstupoval do politiky, řekl jsem, že to bude na dvě období. Osm let uplynulo, už na to nemám čas. Pokračovat chtěli od nás asi jen dva lidé, ale nesehnali lídra a tím to skončilo,“ vysvětluje jednička voleb v roce 2014 Tomáš Erben.

Jedinou opoziční stranou, která letos v Rychnově do voleb jde, jsou lidovci. Dvojka jejich kandidátky Josef Solár ale připomíná, že slovo opozice by dal do uvozovek. „Ani nevnímám, že jsme opozice. Jsme na komunálních úrovni a tam se rozhoduje tak, jak město potřebuje. V 90 procentech věcí jsme hlasovali stejně napříč stranami,“ uvedl Solár.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Najdete na iDNES.cz