Fink mě lidsky zklamal, říká náměstek Vedlich. Kritiku investic odmítá

  10:17aktualizováno  10:17
Propad investic se stal jedním z hlavních témat komunálních voleb v Hradci Králové. Kritika se valí hlavně na náměstka hradeckého primátora Jindřicha Vedlicha. Ten ale odmítá nařčení primátora Zdeňka Finka, že za různá zdržení a komplikace může právě Vedlich a investiční odbor.

Začíná oprava Bílé věže v Hradci Králové. Úvodní slovo pronesl náměstek primátora Jindřich Vedlich (18. 10. 2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ta shoda volebních témat v Hradci Králové je až zarážející. Rok 2014: opravy Benešovy třídy, Velkého náměstí a fotbalového stadionu. Rok 2018: stoprocentní shoda plus jedno navíc - výkony investičního odboru. Propad investic Hradce pokládají za obrovský problém bez ohledu na stranickou příslušnost koalice i opozice.

Nejprve čísla: zatímco roční investice města se v letech 2014 až 2017 pohybovaly v průměru na 312 milionech korun ročně, v období let 2010 až 2013 to bylo v průměru 537 milionů. Propad o 42 procent.

Investiční odbor a náměstek pro rozvoj a investice Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti) jako by se stali hromosvodem, který přitahuje sžíravou kritiku.

Například primátor Zdeněk Fink (HDK) řekl, že lituje přílišné důvěry v některé kolegy, zaměstnance a náměstky, jmenovitě zmínil právě Vedlicha.

Přidali se téměř všichni ostatní lídři. Jen namátkou: Jana Fröhlichová (ČSSD): „Co v Hradci hoří? Asi každý Hradečák řekne investice.“

Monika Štayrová (ANO): „Prosazení investic, sledování termínů, informování občanů, to vše nám chybí.“

Martin Hanousek (dvojka kandidátky Změny pro Hradec): „Výkon investičního odboru je naprosto tragický. Objem investic Hradce Králové je ostudou.“

Rozhovory s lídry v Hradci Králové

Táňa Šormová (KSČM): „Velké náměstí, Benešova třída, křižovatka Mileta. To jsou investiční akce, které doopravdy bolí.“

Náměstek promluvil. Teď se dějí přípravy

Dosud mlčel jen hlavní aktér: jednička uskupení Slušná politika a Hradečtí patrioti Jindřich Vedlich.

Náměstek, který byl před čtyřmi lety lídrem TOP 09, je přesvědčen, že hodnocení optikou ročních rozpočtů je zavádějící. Souhlasí, že v letech 2010 až 2013 byly investice na maximu, a má i vysvětlení, proč nyní propadly.

„Tehdy zároveň hrálo roli finanční vypořádání dotačního období Evropské unie 2007 až 2013. V současné době se velké investiční projekty naopak spíš připravují. Jde například o zřízení inteligentního dopravního systému, o dokončení rekonstrukce budovy Muzea východních Čech, připravujeme rekonstrukci dalších etap Benešovy třídy a mnoho dalšího,“ zdůrazňuje náměstek.

Vedlich míní, že kritici zapomínají na zdařené investiční akce a zmiňuje vybudování sportovního areálu Bavlna, rekonstrukci náměstí 28. října a přilehlých ulic, nové řešení křižovatky Koruna, revitalizaci historických městských teras, obnovu náplavky u Labe, stavbu lávky přes Orlici, obnovu Šimkových sadů, opravu Bílé věže či revitalizaci továrny Vertex na městskou knihovnu.

Kostlivcem pro nové vedení bude škola na Střezině i další

Jsou tu však i kostlivci, které převezme nové vedení města. Kromě rekonstrukce Velkého náměstí, Benešovy třídy a křižovatky Mileta k nim patří předčasné ukončení oprav Základní umělecké školy Střezina za 160 milionů korun. Podle Vedlicha je však až absurdní tvrzení, že zdržení a komplikace má na svědomí on.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Při každé práci vznikají chyby a problémy a nezastírám, že se vyskytly i na investičním odboru. Jenže byly to spíš jednotlivosti, které byly operativně řešeny, než chyby v systému,“ konstatuje a poukazuje na obstrukce a opakované napadání správního řízení. Systémová podjatost kromě Velkého náměstí hatí i Miletu.

Vedlicha se velmi dotkla slova primátora, který v předvolebním rozhovoru pro MF DNES zmínil svou nabídku, že se ujme akcí fotbalového stadionu a rekonstrukce Střeziny, s dovětkem, že v takovém případě by to skončilo lépe.

„Odmítám, že by mi primátor nabízel osobní převzetí těchto akcí. Navíc funkce primátora a náměstka pro rozvoj města jsou odlišné a nedovedu si představit, jakým způsobem by mohlo přenesením některých investičních projektů na primátora dojít k uspíšení těchto akcí,“ říká Vedlich.

Je to Finkova předvolební rétorika. Ať hodnotí celých osm let, říká

Dalšími slovy jen přiživuje domněnky, že mezi ním a primátorem je názorová propast.

„Zdeněk Fink si mě dvakrát vybral jako svého náměstka pro rozvoj města a investice. A teď, po osmi letech, krátce před volbami zjistil, že se na funkci nehodím. Nezbývá mi než si to vykládat jako typickou předvolební rétoriku. Je to ale pro mne velké lidské zklamání a myslím si, že si tímto prohlášením spíše ublížil, než pomohl. Pokud mne chce Zdeněk Fink hodnotit, ať hodnotí nejen poslední rok, ale celých osm let. A pokud i pak bude tvrdit, že městské investice stály, nevím, proč s tím celých osm let nic nedělal,“ zmiňuje náměstek.

Jindřich Vedlich je však i přes kritiku optimista. I po přestupu z „topky“ do Slušné politiky a Hradeckých patriotů nevidí volby černě. „Budu spokojen, pokud naše uskupení získá osm procent. Pokud nám důvěru vyjádří více občanů, bude to samozřejmě znamenat lepší pozici pro prosazení našich priorit,“ dodává náměstek primátora.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog / přípravář výroby - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz