Těšte se na legrační koledy z podhůří, vzkazuje do Hradce Čechomor

  14:30aktualizováno  14:30
Stylový návrat do východních Čech si na pondělí a úterý připravila kapela Čechomor. Naposledy hrála v Hradci Králové před rokem, tentokrát do krajského města a Červeného Kostelce přiváží koncert, kterým oslavuje Vánoce i vlastní pětadvacáté narozeniny.

Koncert Čechomoru v Hradci bude mít tři části. "První bude spíše akustická, druhá hlučnější a třetí vyloženě vánoční," říká kapelník Karel Holas. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Loni v listopadu hrál Čechomor v Hradci na parádním koncertě s americkou písničkářkou Suzanne Vega.

"Se Suzanne Vega to bylo mimořádné. Při hradeckém koncertu jsme s ní tehdy natočili dokonce klip k písničce Rain is Falling, kterou jsme hráli teprve podruhé živě. Byl to báječný večer a věřím, že své příznivce nezklameme ani tentokrát," říká jeden ze "služebně nejstarších" členů Čechomoru Karel Holas.

Narozeninový koncert si při takovém jubileu žádá něco speciálního. Co mohou čekat ti, kteří na vás vyrazí v pondělí a úterý?
Za pětadvacet let jsme toho vytvořili opravdu hodně, takže doufám, že vybereme repertoár, který to dobře vystihne. Koncert má vlastně tři části - první je spíše akustická, druhá řekl bych hlučnější a třetí vyloženě vánoční. Do poslední části jsme vybírali písničky z desek Sváteční a Čechomor v Národním.

Prohlásil jste, že se aktuálním turné a hlavně jeho akustickou částí vracíte vlastně proti proudu času. Kapela se za ty roky určitě změnila, mění se i vaši fanoušci?
Od začátku na nás chodí lidi od pěti do sedmdesáti let a pořád to tak platí. Možná to zní jako klišé, ale asi jsme jedna z mála kapel, na které se shodnou všechny věkové kategorie. Hrajeme prostě hudbu, která nás baví, a řekl bych, že jsme taková až rodinná kapela. Jedno publikum s námi stárne, druhé s námi zase mládne. A protože se akustickými koncerty opravdu vracíme ke svým počátkům, přijít můžou i ti, kteří už nás třeba několik let neslyšeli.

Na první zastávce svého turné jste zahráli v Českém Krumlově, na pódiu vás i s hosty bylo skoro šedesát. Vystoupili jste mimo jiné s Kühnovým smíšeným sborem. Hradec má zase proslulé dětské sbory jako Jitro, Boni pueri, Český chlapecký sbor... Sledujete jejich tvorbu?
Víme o nich, sledujeme je. Zatím nás nenapadlo nahrát něco s dětským sborem, ale popřemýšlíme o tom. Možná to stihneme i dřív, než bude Čechomoru padesát. Nebylo by špatné jít od smíšeného sboru k dětem, třeba bychom s nimi omládli, uvidíme (smích).

Narodil jste se ve Svitavách, takže máte k východním Čechám silný vztah. Projevuje se nějak ve vašich písničkách?
Vztah k tomuto kraji mám samozřejmě velký, je to moje domovina. Zrovna když jsme dělali vánoční písničky, tak jsme objevili podkrkonošské koledy, které jsou strašně veselé a jsou úplně jiné než ty všechny možné známé a uplakané. Jsou ze života, takové až legrační. A ty také na koncertech v Hradci a v Kostelci zahrajeme.

Vánoční Čechomor Tour 2013

pondělí 16. prosince

  • Kongresové centrum Aldis v Hraci Králové
  • 19 hodin
  • vstupné 350 a 390 korun

úterý 17. prosince 

  • Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci
  • 19 hodin 
  • vstupné 550 korun

Vaše vystoupení přichází v předvánočním čase. Jak u vás vypadají Vánoce? Vzhledem k vaší tvorbě se dá předpokládat, že dáváte důraz na tradici.
Samozřejmě máme tradiční Vánoce, dodržujeme všechny zvyky, které se o českých a moravských Vánocích dělají. Od házení botou po odlévání vosku a olova, smažení kapra a podobně. Všechno to děláme poctivě, protože nás to baví. Vánoční atmosféru si v kapele užíváme hlavně v kruhu rodinném, netrávíme svátky s Čechomorem, jsme doma a tak to má být. Nějaký shon už nás netáhne, všechno děláme v klidu.

Takže žádný předvánoční stres? Jak řešíte kupování dárků?
Když máme čas, jdu se před koncertem podívat do města. Ony ale většinou ty dárky vypadají všude stejně, tak je jedno, kde je člověk koupí. Na Vánoce se u nás samozřejmě dárky dávají, ale já je kupuju dost často i přes rok, protože mi přijde, že je to tak správné. A také si myslím, že daleko větší hodnotu má dárek, který člověk nekoupí, ale sám udělá.

Turné ukončíte 18. prosince v Jablonci nad Nisou. Co čeká Čechomor pak, už máte plány na rok 2014?
Poté, co odjedeme tuhle šňůru k pětadvaceti letům, dáme si pauzičku a budeme přemýšlet. Letos jsme měli hodně práce, tak jsme se příštím rokem ještě příliš nezabývali. Samozřejmě něco chystáme, ale všechno budeme dotvářet až začátkem roku. A pak to všechno dáme vědět našim fanouškům.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Dvůr Králové vypíše soutěž na využití bývalé tržnice v centru města

Bývalá Mayerova továrna ve Dvoře Králové nad Labem.

Architektonickou soutěž na využití areálu někdejší Mayerovy továrny a městské tržnice v centru města chce vypsat...

Skialpinisté zdolali nejvyšší vrchol jižního Pamíru, sjezd trval hodinu

Libor Dušek a Zdeněk Jirouš jsou jedněmi z mála, kteří na horu v posledních...

Horolezci z Krkonoš slaví další velký úspěch. Liboru Duškovi z Vrchlabí a Zdeňku Jiroušovi z Rokytnice nad Jizerou se...

Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou

Bývalý klášter v Nové Pace čeká na opravu.

Už jen poslední šanci na získání desítek milionů z dotací má paulánský klášter v Nové Pace. Do tendru na jeho opravu se...

Najdete na iDNES.cz