Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký kraj musí shánět peníze pro silnice, ROP už nepošle ani cent

  7:20aktualizováno  7:20
Dotační program ROP Severovýchod končí. Do oprav krajských silnic z něj přitekly miliardy, ale teď bude muset kraj na silnice druhé a třetí třídy hledat částky z jiných zdrojů.

Rekonstrukce silnice a její rozšíření o stoupací pruhy na vrchol Pasa. | foto: Královéhradecký kraj

Více než 18,6 miliardy korun vyčerpaly kraje Královéhradecký, Pardubický a Liberecký z regionálního operačního programu ROP Severovýchod. Ten však počátkem června vyplatil poslední evropské peníze a končí.

Nahradí ho nový integrovaný operační program (IROP), který však pro některé krajské projekty už nebude tak výhodný.

Krajům tím skončily zejména skvělé časy při financování oprav silnic druhé a třetí třídy, do nichž v uplynulých letech přitekly miliardy korun. Jen Královéhradecký kraj na opravu svých silnic nižších tříd vyčerpal z Evropy přes dvě miliardy.

Fotogalerie

„Končí jeden z významných zdrojů evropských peněz do našich silnic a náhrady sháníme jen velmi těžko. V tuto chvíli tak neděláme nic jiného, než že na opravy komunikací žebráme o malé částky u ministerstev dopravy a financí,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který je rovněž místopředsedou končícího ROP Severovýchod.

Evropské peníze v Královéhradeckém kraji pomohly zkvalitnit cestování třeba do Krkonoš či do Broumovského výběžku. Právě tam poslala Evropská unie přes 76 milionů korun na rozšíření o stoupací pruhy na vrch Pasa. Téměř 165 milionů korun pomohlo při rekonstrukci 22 mostů v celém Královéhradeckém kraji. „Nechci to zakřiknout, ale díky tomu je nyní stav mostů v našem regionu na velmi dobré úrovni,“ řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Evropské peníze podle něj také pomohly zastavit zhoršování krajských silnic druhé a třetí třídy, na kterých se za poslední roky postupně tvořil mnohamiliardový vnitřní dluh. Ten se vyšplhal až na devět miliard korun a snižovat by se měl začít až letos právě díky posledním investicím, které kraj z ROP získal.

Hradecký kraj čerpal přes 7 miliard korun

„Ke konci loňského roku jsme se dostali do fáze, kdy se zastavila degradace vozovek, což je odrazem toho, kolik do nich kraj investuje,“ uvedl předseda představenstva Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje (SÚS) Pavel Hečko.

Samosprávám, institucím, ale i soukromníkům v Královéhradeckém kraji se podařilo do letošního června vyčerpat celkem 7,199 miliardy korun na 301 projektů, z toho nejvíc právě do dopravní infrastruktury. Za dotační peníze se podařilo zrekonstruovat 130 kilometrů silnic a vzniklo také skoro 50 kilometrů cyklostezek.

Královéhradecký kraj byl v rámci regionální rady nejúspěšnější: v Pardubickém kraji se podařilo vyčerpat 6,03 miliardy na 208 projektů a v Libereckém 5,37 miliardy na 242 projektů.

Představitelé ROP zmapovali také počet pracovních míst, která v souvislosti s dotovanými projekty vznikla. Královéhradecký kraj byl i v tomto směru z celé trojice nejúspěšnější. „Počet vytvořených pracovních míst v Královéhradeckém kraji je 331, v Pardubickém kraji 219 a v Libereckém 126,“ uvedla mluvčí ROP Severovýchod Silvie Špryňarová.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Další z rubriky

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz