Majitelka buduje statek, kde se potkají vysloužilí koně a staří lidé

  9:05aktualizováno  9:05
Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti koní, historie a řemesel. Kousek odtud ve Vlčkovicích buduje v bývalém statku zázemí pro klidné setkávání. Ve stájích má dvě vysloužilé klisny, jednu z nich zachránila před cestou na jatka.

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Zatímco kukské slavnosti jsou už zaběhnutou akcí a letošní ročník navštívilo na pět tisíc lidí, projekt Stárneme spolu je teprve na začátku. Jitka Černá před časem založila neziskový spolek Návraty 2017 a začíná opravovat bývalý statek s maštalemi a výběhem pro koně. V chalupě vznikne klubovna a zázemí pro návštěvníky.

Původně si přitom Jitka Černá vysloužilé koně pořídila hlavně kvůli sobě.

„Byla jsem pár let v Praze a chyběl mi každodenní kontakt s koňmi, chtěla jsem se o ně starat a zároveň vytvořit klidné místo, které se bude pro setkávání líbit i mně. Ráda si povídám se starými lidmi, mám dobrý pocit, když vidím, že komunikují mezi sebou. Kůň je takovým prostředníkem, který propojuje lidi,“ vysvětluje žena, která kvůli lásce ke koním vystudovala obor zootechnik na zemědělské univerzitě.

Ve Vlčkovicích v minulosti úspěšně provozovala Pony centrum pro ježdění dětí. Dnes zde chová dva staré a nepotřebné koně. Patnáctiletou bílou klisnu zachránila před jatkami, kam ji chtěl majitel poslat kvůli nemocným předním nohám. 

Fotogalerie

„Nechali jsme ji speciálně podkovat, bylo to hodně strastiplné, ale dostali jsme ji na nohy a dnes je schopná na nich stát. Jak dlouho jí budou takto sloužit, ale nevíme,“ poznamenává zachránkyně.

O deset let starší černou klisnu získala z chovného stáda z hřebčína. Jejím životním úkolem bylo rodit hříbata, za svůj dlouhý život jich na svět přivedla více než deset. 

Ještě nedávno žily ve stájích na okraji podkrkonošské obce tři klisny, jedna už však ve svých 25 letech zemřela. I kvůli tomu si Jitka Černá uvědomila, že jak její koně, tak ani senioři nemají mnoho času a nemohou čekat na ideální podmínky. První návštěvníky by chtěla přizvat už během následujících týdnů, přestože rekonstrukce zázemí ještě není hotová. 

„Plánů máme hodně. Mohou k nám jezdit třeba lidé z domovů pro seniory, ale je také spousta starých lidí v okolí, kteří nikoho nemají a s nikým se nesetkávají. Náš projekt pomůže takovéto lidi propojit. Jsou senioři, kteří ocení možnost chytit si koně kolem krku a pouze s ním být. Nevidím, že by někde takovou možnost měli,“ říká Jitka Černá. 

Ve Vlčkovicích také plánuje pořádat přednášky o koních. Zakladatelka projektu Stárneme spolu chce však i nadále pomáhat starým koním, kteří ztratili své původní využití. 

„I do Pony centra jsme kupovali koně s různými vadami, ale dětem toho dali hrozně moc,“ podotýká žena, v jejímž životě hrají zvířata zásadní roli. Na statku kromě dvou koní chová také králíky, křepelky, kočky a psa.

Jitka Černá doufá, že projekt bude podobně úspěšný jako Slavnosti koní, historie a řemesel. První ročník akce, na které se představují různá plemena koní a lidé okolo nich, se v Kuksu konal v roce 2007. S několika přestávkami, které zavinila velká rekonstrukce barokního hospitálu, se konají dodnes. 

„V koňském světě potkávám spoustu lidí, kteří něco umějí a dělají zajímavé věci. Mám ráda koně i Kuks. Když mám něco ráda, mám potřebu to sdílet, ukázat to ostatním lidem,“ vyznává se Jitka Černá.

Poslední ročník potvrdil, že se slavnosti zařadily mezi stabilní akce letní sezony v bývalém Šporkově panství. Pro příští ročník organizátorka uvažuje o tom, že by se slavnosti protáhly na dva dny.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Další z rubriky

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Sester v Hradeckém kraji chybí už stovka, hejtman žádá pomoc od vlády

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Na sto zdravotních sester schází nemocnicím v Královéhradeckém kraji. V dalších letech může být ještě hůř. Hradecký...

Hradec se pře se státem, kdo chce podjezd pod budoucí dvoukolejkou

Správa železniční dopravní cesty chce nechat vykácet vzrostlé kaštany v...

Nové vedení Hradce Králové matou protichůdná prohlášení o kontroverzním podjezdu pod železniční dvoukolejkou na...

Najdete na iDNES.cz