Záběr z uniklého videa ze cvičení jaroměřských strážníků

Záběr z uniklého videa ze cvičení jaroměřských strážníků | foto: Repro: Youtube.com

Policie našla na videu ze cvičení strážníků pouze přestupek

  • 2
Policie odložila vyšetřování kontroverzního cvičení strážníků Městské policie v Jaroměři, kteří záchranu rukojmí simulovali s údajnou policejní zásahovou jednotkou. Shledala totiž jen přestupek kvůli majáku.

Policii se nepodařilo prokázat, že se při cvičení městských strážníků z Jaroměře na tamním nádraží před čtyřmi lety stal trestný čin. Devítiminutové video uniklo z počítače městské policie a letos v únoru na něj upozornila jaroměřská právnička Iva Rudolecká, která v něm viděla řadu porušení zákona.

Policie měla podezření na trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a nedovolené ozbrojování, ale jelikož to nemohla nijak dokázat, na začátku týdne případ odložila.

zdroj: www.youtube.com

"Vyšetřování neprokázalo zneužití služebních zbraní. Strážníci ve službě měli své služební zbraně řádně vybité a osoby, které se účastnily cvičení ve svém volném čase, užívaly buď airsoftové zbraně, nebo nefunkční makety. Nebylo v našich silách prokázat, že to byly skutečné zbraně. Vyšetřovatel vycházel z videozáznamu určité kvality a z výpovědí účastníků," řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Video mělo následující scénář. Anonymní oznamovatelka zavolala na linku 156, že na nádraží došlo k potyčce několika lidí a někteří jsou zraněni. Pak přijíždí dvě auta strážníků s majáky, vcházejí do haly, zneškodní útočníka a zajistí dva zraněné.

Od zraněné dívky zjistí, že útočníci byli dva, a tak hledají v budově dalšího. Ten se schoval na toaletě, vzal s sebou jinou dívku jako rukojmí a vyhrožoval, že ji zabije. Proto přivolají zásahovou jednotku a policejního vyjednavače. Video ukazuje pistole, samopaly a zřejmě třaskavý granát.

Policie nezjistila, že by se na cvičení podílely i jiné bezpečnostní složky

Právnička Rudolecká hodnotila modelové cvičení jako porušení zákona. "Zjistila jsem, že nešlo o příslušníky Policie ČR, dále neoprávněné nošení samopalů po nádraží a míření s nimi, neoznačení příslušníků identifikačními čísly, nezákonné použití modrých majáků s předností jízdy, porušení toho, že využili místo veřejné a veřejnosti příslušné bez záboru prostranství nebo řádného písemného povolení vlastníka, tedy Českých drah," vypočítala některá pochybení Iva Rudolecká v městské internetové diskusi.

Cvičení se podle velitele strážníků Ondřeje Mundla účastnili členové jaroměřské městské policie a lidé z pardubického občanského sdružení TRON. Policie však nezjistila, že by se na cvičení podílely i jiné bezpečnostní složky, jak na jaře tvrdil jaroměřský velitel.

Jedno z aut údajně řídil pražský policista, který tehdy pracoval u cizinecké policie. Ani on však nebude mít žádný problém. "Nepotvrdilo se podezření, že se konkrétní policista akce zúčastnil. Vzhledem k tomu, že se jednalo o akci z dubna 2010, nepodařilo se jeho účast zadokumentovat," uvedla mluvčí krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Andrea Zoulová.

Strážníci i další účastníci cvičení tak mají problém pouze se zneužitím majáků, s nimiž jeli po městě. Může jít o přestupek a rozhodnout o něm musí až přestupková komise, i když je zřejmé, že přestupek už je tři roky promlčený. Je na komisi, zda určí i další přestupky.

"Při cvičení byla zneužita výstražná modrá světla na služebních vozidlech. Jednání zjištěného řidiče služebního vozidla městské policie jsme oznámili správnímu orgánu města," dodala mluvčí Prachařová.

Starosta Jaroměře se postavil za strážníky už na jaře

Podle ní cvičení řádně povolil starosta města a věděl o něm přednosta stanice Českých drah. Neprokázalo se, že by při akci někdo poškodil majetek nebo někoho zranil.

Případ nechal prověřit státní zástupce Vladimír Štěpánek poté, co se o něm dozvěděl z webu a z médií. "Nemyslím, že to bylo zbytečné, státní zástupce je povinen konat ke všem trestným činům, o kterých se dozví. Jsem však názoru, že nešlo o žádné cvičení. Vše vypadá na to, že šlo o pouhou sehranou scénku, nakonec podbarvenou hudbou. Každý, kdo se tímto zabývá, ví, že cvičení vypadá jinak," řekl státní zástupce Štěpánek.

Starosta Jaroměře se postavil za strážníky už na jaře. Tvrdil, že o akci věděl předem a že strážníci si ji dojednali s přednostou na noční dobu, kdy je stanice pro veřejnost zavřená. Nikoho podle něj neohrozili.

"Jsem přesvědčen, že i tato věc je součástí pomsty některého z bývalých strážníků, kteří už u městské policie nemohou pracovat," řekl dříve starosta Jiří Klepsa, nyní se nevyjádřil.

Zastupitelé požádali kontrolní výbor, aby se cvičením zabýval. Podle předsedkyně kontrolního výboru Lidmily Rutter dostanou zastupitelé zprávu k této věci na příštím jednání.