Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi okresy je závora, aby řidiči neriskovali. Adršpach se zlobí

  18:11aktualizováno  18:11
Obyvatele Adršpachu a okolí zlobí závory, jimiž silničáři na zimu uzavřeli problematický kopec v Chvalči. I když se závory měly odemykat za slušného počasí, už druhý měsíc jsou zavřené skoro neustále.

Zámek u závor už někdo pětkrát urazil. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Kdo jezdí z Adršpachu na Náchodsku do práce do Trutnova, denně si přes zimu prodlouží cestu po objížďce o 22 kilometrů. Lidé i obce z Broumovska kvůli tomu píší stížnosti. Chtějí dosáhnout, aby silničáři začali kopec udržovat, protože v plánu zimní údržby dosud není.

Od začátku února už kdosi pětkrát urazil zámky u závor. Silničáři je poté načas přidělali napevno. Podle obce Adršpach tím však porušili podmínky z úředního rozhodnutí, a proto už obec žádá o jeho přezkoumání.

Fotogalerie

„Silnice má být zavřená jen v období dlouhodobé nesjízdnosti, ale silničáři to nedodržují. Máme mít klíče od závory, ale nedali nám je. Silničáři také asi na deset dnů napevno přivařili závory. Teprve po stížnostech to odřezali a vrátili tam znovu zámky, aby tudy v nutných případech projeli záchranáři,“ vypočítává starosta Adršpachu Bohuslav Urban.

Podle něj obec s uzavírkou původně nesouhlasila, pak svolila v případě, že na silnici bude ležet souvislá vrstva ledu, což bývá nebezpečné.

Na uzavírku upozorňuje na křižovatce nad Horním Adršpachem značka slepá ulice a zákaz vjezdu. Když silnice vystoupá lesem na nejvyšší bod a začne se svažovat dolů k Chvalči, v úzkém místě přesně na hranici náchodského a trutnovského okresu stojí první zamčená závora s betonovými bloky. Druhá je dole v Chvalči. Mezi nimi jsou pověstné serpentiny, kde už leckdo v zimě i na jaře uvízl.

Silnice je zavřená od 2. února, betonové bloky tam přibyly o týden dřív. I když sníh na začátku února záhy roztál, silničáři od té doby odemkli závory jen na čtyři dny. Po nedávném březnovém chumelení zůstávalo nahoře na kopci asi deset centimetrů sněhu.

Někteří řidiči se otáčeli u závor

Silničáři uzavřeli pomocí závor kopec mezi Chvalčí na Trutnovsku a Adršpachem...

Silničáři uzavřeli pomocí závor kopec mezi Chvalčí na Trutnovsku a Adršpachem...

Do problémů se v chvalečském kopci dostali lidé, kteří opomněli značky. „Naše mladá si nevšimla značek, ale naštěstí má náhon na čtyři kola, a tak se jí povedlo nějak otočit před horní závorou. Podruhé, když jela manželka s dítětem k doktorovi, horní závora měla uražený zámek, tak žena sjela kopcem až dolů, ale musela se otočit před závorou u Chvalče a jet zase zpátky. Takové situace se tam stávaly. Jádro pudla je však v tom, že si někdo dělá alibi a vydal naprosto nesmyslné rozhodnutí o úplné uzavírce,“ myslí si podnikatel Radek Myška z Teplic nad Metují.

Dobrovolný svazek obcí Broumovska se už dohodl, že obec Adršpach podpoří. „Podporujeme jejich snahu, aby se zavedla celoroční údržba tohoto úseku silnice. Silnice by měla být sjízdná i v zimě, kromě vážných klimatických podmínek. Místní lidé si chodí stěžovat na současný stav. Když v únoru nebyl sníh a silnice byla vytátá na asfalt, stejně tam byla závora,“ říká starosta Teplic Milan Brandejs.

Když řidiči dříve uvízli v kopci na ledu a sněhu, tahal je odtamtud většinou traktor obce Chvaleč. Jenže ho při tom málem poškodili, a tak tamní zastupitelé rozhodli, že s nechtěným servisem skončí. Řidiči si tak v posledních třech letech začali často volat hasiče.

Dopravní policisté z Trutnova potvrzují, že v předešlých letech se v kopci objevovalo velké množství nehod a havárií, protože řidiči nedodržovali dopravní značky a vydávali se do serpentin navzdory zákazu vjezdu a tabulce, že se silnice v zimě neudržuje.

Loni tak o zavření kopce požádala Správa silnic Královéhradeckého kraje, Městský úřad v Trutnově jí vyhověl koncem roku. Uzavírka je platná i pro další zimy vždy v období od 1. listopadu do 31. března, na nezbytně dlouhou dobu.

Správce komunikace musí vyhodnotit, že je úsek dlouhodobě nesjízdný. V žádosti silničáři uvedli, že v kopci je nemožné provádět zimní údržbu a není bezpečný průjezd pro záchranáře. Trutnovská policie uzavírku podpořila, protože když správce není schopen zajistit sjízdnost silnice, přímo to ohrožuje bezpečnost provozu. Proti uzavírce se postavila náchodská policie i obec Adršpach.

Uzavírka může vzít zasvé, pokud úsek přibude do plánu zimní údržby kraje. Podle trutnovské dopravní policie by však navíc bylo potřeba silnici dovybavit svodidly. Krajští silničáři pro příští týdny soudí, že je málo pravděpodobné, že by kopec otevřeli před 31. březnem. „Vše záleží na vývoji počasí,“ uvedla mluvčí kraje Martina Götzová.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Grafton Recruitment Praha
PROGRAMÁTOR WEBOVÝCH APLIKACÍ, HRADEC KRÁLOVÉ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz