Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi okresy je závora, aby řidiči neriskovali. Adršpach se zlobí

  18:11aktualizováno  18:11
Obyvatele Adršpachu a okolí zlobí závory, jimiž silničáři na zimu uzavřeli problematický kopec v Chvalči. I když se závory měly odemykat za slušného počasí, už druhý měsíc jsou zavřené skoro neustále.

Zámek u závor už někdo pětkrát urazil. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Kdo jezdí z Adršpachu na Náchodsku do práce do Trutnova, denně si přes zimu prodlouží cestu po objížďce o 22 kilometrů. Lidé i obce z Broumovska kvůli tomu píší stížnosti. Chtějí dosáhnout, aby silničáři začali kopec udržovat, protože v plánu zimní údržby dosud není.

Od začátku února už kdosi pětkrát urazil zámky u závor. Silničáři je poté načas přidělali napevno. Podle obce Adršpach tím však porušili podmínky z úředního rozhodnutí, a proto už obec žádá o jeho přezkoumání.

Fotogalerie

„Silnice má být zavřená jen v období dlouhodobé nesjízdnosti, ale silničáři to nedodržují. Máme mít klíče od závory, ale nedali nám je. Silničáři také asi na deset dnů napevno přivařili závory. Teprve po stížnostech to odřezali a vrátili tam znovu zámky, aby tudy v nutných případech projeli záchranáři,“ vypočítává starosta Adršpachu Bohuslav Urban.

Podle něj obec s uzavírkou původně nesouhlasila, pak svolila v případě, že na silnici bude ležet souvislá vrstva ledu, což bývá nebezpečné.

Na uzavírku upozorňuje na křižovatce nad Horním Adršpachem značka slepá ulice a zákaz vjezdu. Když silnice vystoupá lesem na nejvyšší bod a začne se svažovat dolů k Chvalči, v úzkém místě přesně na hranici náchodského a trutnovského okresu stojí první zamčená závora s betonovými bloky. Druhá je dole v Chvalči. Mezi nimi jsou pověstné serpentiny, kde už leckdo v zimě i na jaře uvízl.

Silnice je zavřená od 2. února, betonové bloky tam přibyly o týden dřív. I když sníh na začátku února záhy roztál, silničáři od té doby odemkli závory jen na čtyři dny. Po nedávném březnovém chumelení zůstávalo nahoře na kopci asi deset centimetrů sněhu.

Někteří řidiči se otáčeli u závor

Silničáři uzavřeli pomocí závor kopec mezi Chvalčí na Trutnovsku a Adršpachem...

Silničáři uzavřeli pomocí závor kopec mezi Chvalčí na Trutnovsku a Adršpachem...

Do problémů se v chvalečském kopci dostali lidé, kteří opomněli značky. „Naše mladá si nevšimla značek, ale naštěstí má náhon na čtyři kola, a tak se jí povedlo nějak otočit před horní závorou. Podruhé, když jela manželka s dítětem k doktorovi, horní závora měla uražený zámek, tak žena sjela kopcem až dolů, ale musela se otočit před závorou u Chvalče a jet zase zpátky. Takové situace se tam stávaly. Jádro pudla je však v tom, že si někdo dělá alibi a vydal naprosto nesmyslné rozhodnutí o úplné uzavírce,“ myslí si podnikatel Radek Myška z Teplic nad Metují.

Dobrovolný svazek obcí Broumovska se už dohodl, že obec Adršpach podpoří. „Podporujeme jejich snahu, aby se zavedla celoroční údržba tohoto úseku silnice. Silnice by měla být sjízdná i v zimě, kromě vážných klimatických podmínek. Místní lidé si chodí stěžovat na současný stav. Když v únoru nebyl sníh a silnice byla vytátá na asfalt, stejně tam byla závora,“ říká starosta Teplic Milan Brandejs.

Když řidiči dříve uvízli v kopci na ledu a sněhu, tahal je odtamtud většinou traktor obce Chvaleč. Jenže ho při tom málem poškodili, a tak tamní zastupitelé rozhodli, že s nechtěným servisem skončí. Řidiči si tak v posledních třech letech začali často volat hasiče.

Dopravní policisté z Trutnova potvrzují, že v předešlých letech se v kopci objevovalo velké množství nehod a havárií, protože řidiči nedodržovali dopravní značky a vydávali se do serpentin navzdory zákazu vjezdu a tabulce, že se silnice v zimě neudržuje.

Loni tak o zavření kopce požádala Správa silnic Královéhradeckého kraje, Městský úřad v Trutnově jí vyhověl koncem roku. Uzavírka je platná i pro další zimy vždy v období od 1. listopadu do 31. března, na nezbytně dlouhou dobu.

Správce komunikace musí vyhodnotit, že je úsek dlouhodobě nesjízdný. V žádosti silničáři uvedli, že v kopci je nemožné provádět zimní údržbu a není bezpečný průjezd pro záchranáře. Trutnovská policie uzavírku podpořila, protože když správce není schopen zajistit sjízdnost silnice, přímo to ohrožuje bezpečnost provozu. Proti uzavírce se postavila náchodská policie i obec Adršpach.

Uzavírka může vzít zasvé, pokud úsek přibude do plánu zimní údržby kraje. Podle trutnovské dopravní policie by však navíc bylo potřeba silnici dovybavit svodidly. Krajští silničáři pro příští týdny soudí, že je málo pravděpodobné, že by kopec otevřeli před 31. březnem. „Vše záleží na vývoji počasí,“ uvedla mluvčí kraje Martina Götzová.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Práce horského záchranáře není žádná procházka růžovou zahradou. Zapomeňte na romantiku větrem ošlehaných horalů na...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Randstad s.r.o.
Účetní s ANJ

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz