Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyprostili rodinu z kamionu a za náročný zásah získali hasiči zlato

  11:07aktualizováno  11:07
Hned tři jednotky dobrovolných hasičů z Královéhradeckého kraje patří k nejlepším hasičům roku 2012 v republice. Na "bednách vítězů" stanuly sbory z Kostelce nad Orlicí, Náchoda a Nového Města nad Metují. Ocenění si vysloužily na extrémní zásahy, které mají za sebou.

Za zásah u kamionu, který vjel do domu, si kostelečtí hasiči vysloužili zlato. | foto: Michal Fanta, spolupracovník redakce

Když se v květnu při dopravní nehodě probořil kamion až do domu v Lípě nad Orlicí na Rychnovsku, pro hasiče i zdravotníky začínala extrémně těžká směna. Teprve po víc než čtyřech hodinách vysvobodili otce, matku i sedmiletého syna zaklíněné uvnitř kabiny. Další hodiny jim pak zabralo vyprošťování kamionu.

Právě zásah u takhle těžké nehody vynesl dobrovolníkům z Kostelce nad Orlicí vítězství v jedné kategorii v soutěži RWE Dobrovolní hasiči roku 2012.

"Byl to výjimečný zásah. Takto intenzivně a dlouho jsme u nehody nikoho nevyprošťovali. Než dostaneme lidi z auta, obvykle trvá tak hodinu. Celkově to bylo náročné, uvnitř kabiny byla celá rodina, v domě byla uražena přípojka plynu a hrozilo zasypání kabiny," vzpomíná na zásah z letošního 17. května velitel kostelecké jednotky Bedřich Jasník.

Klempířům zachránil život hokejový zápas

Vážná nehoda se stala před půl třetí odpoledne na velmi frekventované silnici I/11. Svědci popsali, že od motorestu Lípa vyjížděla na hlavní silnici dodávka, zatímco kamion mířil z Čestic do Hradce Králové. Nedokázal už zabránit střetu, a tak vjel až do domku. Z tamního skladu jen chvíli předtím odešla parta klempířů sledovat hokej.

Předávání ocenění Dobrovolný hasič roku 2012.
Předávání ocenění Dobrovolný hasič roku 2012.

Naštěstí skončili ten den dřív, aby mohli fandit českým hráčům, kteří ve čtvrtfinále bojovali se Švédy. To jim zachránilo život.

Teprve po hodině a půl se hasičům povedlo vyprostit sedmiletého chlapce, kterého hned odvezla záchranka. Řidič z dodávky utrpěl lehčí zranění a také jeho vezli do nemocnice. Až kolem šesté dostali hasiči ven i pětatřicetiletého řidiče kamionu, o hodinu později i jeho čtyřiačtyřicetiletou partnerku.

Na místě byl vyprošťovací jeřáb, vrtulník i dvě rychlé sanity a lékař. Zasahovali tam profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Hradce Králové a dobrovolné jednotky z Kostelce, Častolovic i Lípy.

Hodnotila porota i lidé na internetu

"Několik jednotek bylo povoláno na střídání. Techniky tam bylo dost, ale projevila se únava i psychické vyčerpání," říká Jasník, který pracuje jako profesionální hasič. K zásahu v Lípě se dostal až po čtyřech hodinách, když se svou směnou skončil hašení požáru v Byzhradci.

Vzpomíná, že těžké to muselo být i pro zdravotníky. U nehody celou dobu čekali, a ke zraněným lidem nemohli. "Bylo tam málo přístupového místa, ti lidi potřebovali rychlou péči záchranářů, léky, komunikaci. Naším úkolem bylo udržovat je při vědomí, říkali jsme jim, jak postupujeme. Nebylo to snadné, když hasiči pracují v přilbách a ochranných oblecích," popisuje velitel.

Kamion vjel v Lípě nad Orlicí do neobývané části domu. Hasiči z vozu
Kamion vjel v Lípě nad Orlicí do neobývané části domu. Hasiči z vozu...
Kamion vjel v Lípě nad Orlicí do neobývané části domu. Hasiči z vozu...

Zásah byl náročný pro všechny na místě. Lékaři museli čekat několik hodin, než se ke zraněným dostali.

K nabouranému domu dorazil i statik. S kamionem se napřed nesmělo hnout, protože by sutiny zasypaly kabinu. Aby se dům nesesunul, hasiči použili podpěry a trámy i vše, co donesli lidi ze sousedství. Po nehodě se ukázalo, že je dům na zbourání.

V hasičské soutěži si třicet nejlepších jednotek a sborů rozdělilo milion korun. Soutěžilo se v pěti regionech v kategorii jednotky a sbory. Hasiči mohli přihlásit nejlepší zásah, porota z nich pak vybírala v prvním kole. O konečném pořadí rozhodli lidé v internetovém hlasování. Vítězové - mezi nimi i Kostelečtí - si odnesli padesát tisíc korun.

Jednotky z kraje obsadily i druhé a třetí místo

"Peníze musíme využít na vybavení jednotky. Pořídíme za ně třeba dlahy nebo krční límce, budou to pomůcky pro co nejšetrnější záchranu lidí," říká Jasník, který má v kostelecké jednotce sedmadvacet aktivních hasičů. Specializují se na dopravní nehody, vyjíždějí k nim nejpozději do pěti minut od nahlášení.

Také další dvě jednotky z kraje mají důvod k oslavám. Hasiči z Nového Města nad Metují byli druzí a dostali třicet tisíc korun, Náchodští obsadili třetí příčku s cenou dvacet tisíc. Uspěli se zásahy u letošních požárů. Novoměstští letos vyjeli k dvěma rozsáhlým požárům v domech v Sendraži a v Chlístově, právě za tento zásah dostali ocenění.

Noční požár stodoly a dílny v Chlístově na Rychnovsku napáchal škodu za pět

Noční požár stodoly a dílny v Chlístově na Rychnovsku napáchal škodu za pět milionů korun. (13. dubna 2012)

V chlístovské zámečnické dílně a přilehlé stodole hořelo 13. dubna po půlnoci. Oheň zachvátil pod střechou seno, které hasiči zasahující v dýchací technice vyhazovali. Sjeli se tam profesionálové z Dobrušky a Rychnova nad Kněžnou a dobrovolníci z Dobrušky, Domašína, Chlístova, Bohuslavic, Opočna, Bohdašína a Nového Města. Na stodole shořela celá střecha. Hasiči vyčíslili škodu na pět milionů korun, přesnou příčinu požáru se nepodařilo zjistit.

"Celková likvidace požáru trvala přibližně osm hodin," vzpomíná velitel novoměstské jednotky Zdeněk Kábrt. I Novoměstští nakoupí za finanční dar hasičské vybavení.

V Náchodě hořela půda, obytnou část domu zachránili

Náchodští hasiči uspěli zase se zásahem při požáru rodinného domu v zahradní čtvrti, které se říká V Třešinkách. Oheň se tam v dvougeneračním domě šířil půdou. K požáru se po půlnoci sjeli profesionální hasiči z Náchoda a dobrovolníci z Náchoda, Velkého Poříčí, Horní i Dolní Radechové.

"Relativně rychlým zásahem se podařilo uchránit obytnou část pod půdou," vzpomíná velitel náchodské dobrovolné jednotky Tomáš Kavan. Policie vyčíslila škodu na milion korun, případ už odložila.

Náchodská jednotka čítá asi pětadvacet členů, hasiči ji začali budovat před dvaceti lety po odchodu profesionálů do stanice ve Velkém Poříčí. Nyní jezdí k požárům i technickým zásahům, řežou třeba spadlé stromy. "Z finanční ceny nakoupíme zřejmě zásahové rukavice," říká velitel Kavan.

Dobrovolné jednotky platí města a obce, v době šetření se ovšem škrtá i v jejich rozpočtech. Finanční dary ze soutěže proto všichni vítají.

"Na všem se dnes šetří, musíme si poradit s tím, co dostaneme od města. Kupujeme teď jen to zásadní," podotýká velitel kostelecké jednotky Sboru dobrovolných hasičů Bedřich Jasník.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Vlci se usadili i ve Vraních horách, přišli zřejmě z Broumovska

Lidé mohou v návštěvnickém centru v Srní na Šumavě pozorovat ve výběhu vlky.

Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v Královéhradeckém kraji, kde se potvrdila reprodukce vlků ve volné...

Zavření haly Slavie se odkládá, Hradec dá 11 milionů na novou palubovku

Palubovka hradecké Slavie (7.9.2018).

Jedné z největších českých sportovních hal - hradecké Slavii - hrozilo zavření kvůli otřesné palubovce. Město proto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz