V květnu 2014 zájemci o dotaci nocovali před krajským úřadem. Ti současní se musí popasovat s nástrahami žádosti přes internet.

V květnu 2014 zájemci o dotaci nocovali před krajským úřadem. Ti současní se musí popasovat s nástrahami žádosti přes internet. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Tisíc lidí získá v Hradeckém kraji dotaci na kotel, půjde o vteřiny

  • 0
Zájemci o dotaci na výměnu kotle v Hradeckém kraji mají v říjnu další šanci. Kraj tentokrát rozdělí sto milionů korun. Při internetovém přihlašování do pořadníku se však bude hrát o každou vteřinu, podobně jako loni.

Letošní dotace pro majitele rodinných domů, kteří si chtějí pořídit nový ekologický kotel, však mají pozměněny některé podmínky.

Šanci na získání dotace až 127,5 tisíce korun bude mít prvních 1 050 žadatelů. Žádání bude především bitvou rychlostí internetového připojení. Při poslední dotační vlně, kdy kraj přispíval na kotle 250 zájemcům, se pořadí zaplnilo za 11 vteřin. Někteří lidé si však stěžovali na komplikace s posíláním žádostí (psali jsme zde).

Neúspěšní žadatelé, kteří v minulých letech skončili pod čarou v zásobníku, však nebudou proti novým žadatelům nijak zvýhodněni a boj o místo v pořadníku musí absolvovat znovu. V uplynulých dvou letech na dotaci z kapacitních důvodů nedosáhlo šest stovek žadatelů.

Novinkou oproti minulým letům bude, že pro úspěšné získání místa v pořadníku nebude nutné vyplňovat celou žádost.

„Podávání žádostí jsme rozdělili do tří kroků. Nejprve bude nutné si zaregistrovat účet na portálu kraje. Druhým krokem bude zápis do elektronického pořadníku, který bude mít kapacitu 1 050 žadatelů. Kdo se zapíše, bude pak mít 14 dní na vyplnění žádosti a její zaslání na úřad,“ vysvětlil vedoucí oddělení evropských grantů Pavel Kavalír.

Starší lidé musí hledat pomoc u příbuzných nebo na obcích

Zejména starší lidé, kteří nemají internet nebo se v jeho prostředí příliš neorientují, by podle něj měli při registraci a zápisu využít pomoci mladších příbuzných nebo obcí, ve kterých žijí.

„Některé kraje v minulosti aktivovaly obce, které svým občanům technicky pomohly,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. S vyplněním žádosti poté mohou žadatelům pomoci krajští úředníci. Ti už od 11. září objíždějí všechny obce s rozšířenou působností, kterých je v regionu patnáct, a pořádají tam semináře pro budoucí žadatele.

„Informují zejména o podmínkách žádostí a také o změnách proti uplynulému roku,“ uvedla Ivana Kudrnáčová z krajského odboru grantů a dotací.

Zásadní změnou pro mnoho žadatelů je, že nově nemají povinnost realizovat mikroopatření snižující energetické nároky objektu. Tato možnost nyní bude už pouze dobrovolná. Již není třeba předkládat ani průkaz energetické náročnosti budovy. Ministerstvo, které dotace řídí, zároveň upravilo seznam kotlů, na které se příspěvek vztahuje.

Kotle na uhlí už stát nepodpoří

„Už nedotujeme výměnu za nový ekologičtější kotel na uhlí. V první vlně jsme to tak dělali zejména ze sociálního aspektu, aby na dotaci dosáhli i lidé, kteří si jiný kotel nemohli dovolit. Nakonec o něj lidé žádali nejméně, pouze v 11 procentech ze všech žádostí po celé republice,“ vysvětlil Kříž.

Ministerstvo zároveň snížilo dotaci na kombinovaný kotel na uhlí a biomasu. V minulosti byl maximální příspěvek 95 tisíc korun, nyní bude o 20 tisíc nižší. Třetím opatřením je úprava oblastí, jejichž obyvatelé dostávají navíc bonus ve výši 7,5 tisíce korun.

„Kritéria se stanovovala podle měření Českého hydrometeorologického ústavu, který na jejich základě vytvořil emisní mapy,“ upřesnil Kavalír. Obce, kterých se bonus týká, kraj zveřejní na svých webových stránkách.

Úřad začne přijímat žádosti 30. října od 8 hodin

Výzvu kraj zveřejní na své elektronické úřední desce v úterý 26. září, elektronický příjem žádostí spustí v pondělí 30. října v 8 hodin ráno.

„Od 31. října do 10. listopadu budou moci žadatelé zapsaní do pořadníku vyplnit kompletní elektronickou žádost a odevzdat listinnou verzi včetně povinných příloh,“ uvedl krajský radní Pavel Hečko (ČSSD), který má na starost regionální rozvoj a dotace.

Úředníci hodnocení dokončí na začátku příštího roku a úspěšní žadatelé budou mít po podpisu smlouvy na to, aby si nový kotel pořídili, více než 10 měsíců. Šanci na finanční podporu budou mít i ti, kteří si už nový ekologický kotel, jenž splňuje všechna ministerstvem daná pravidla, pořídili v uplynulých dvou letech.

Kraj dotaci poskytne i formou zpětné úhrady, a to u projektů, které vznikly po 15. červenci roku 2015. Na jaře 2018 úřad hodlá rozdat dalších 100 milionů korun.

Nejvíc bude stát dotovat tepelná čerpadla nebo kotle spalující biomasu s automatickým přikládáním. Na ně je dotace 80procentní, maximálně však 120 tisíc korun. Stejně vysoká dotace je i na kotle spalující pouze biomasu s ručním přikládáním, její maximální výše je však 100 tisíc korun.

Tři čtvrtiny nákladů kraj proplatí majitelům nového plynového kondenzačního kotle, ti dostanou nejvíc 95 tisíc korun. Pětasedmdesátiprocentní dotaci do výše maximálně 75 tisíc korun dostanou lidé, kteří si pořídí kombinovaný kotel na uhlí a biomasu s automatickým podáváním.