Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci zmizí skoro dvě kola denně, cyklisté si je mohou registrovat

  19:58aktualizováno  19:58
Krádeží kol v Hradci Králové každoročně přibývá. Městská policie se proto zapojila do nového projektu Celostátní registr jízdních kol, podle kterého bude možné ukradený bicykl snadněji vypátrat třeba i na druhém konci republiky. Zapsat se můžete za symbolický poplatek i přes internet.

Cyklověž v Hradci Králové byla první podobnou stavbou v Česku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když figurant v rámci projektu Bezkola.cz před půl rokem nechal v centru Hradce Králové nezamčené kolo opřené o zeď a čekal, jak dlouho tam vydrží, málem se ani nestačil ukrýt a kolo bylo pryč. Na místě vydrželo pouhé čtyři minuty (více o dopadení pachatele najdete zde).

Jak registrovat jízdní kolo?

1. U Autorizovaných partnerů

Dostavte se s Vaším jízdním kolem a dokladem totožnosti k Autorizovanému partnerovi. Po zaregistrování obdržíte Certifikát samolepku "Toto kolo je evidováno v CEREK".

2. Pomocí online registračního formuláře

K registraci je potřeba znát jedinečné výrobní číslo rámu jízdního kola, které naleznete na spodní části rámu mezi pedály nebo v Záručním listu. Zde vyplňte formulář a po dokončení vyberte způsob platby (pomocí SMS, platební bránou nebo platební kartou). Při registraci máte možnost přiložit fotografie jízdního kola. Po registraci obdržíte emailem Certifikát a přístupové údaje do evidence CEREK.

Počet krádeží kol v krajském městě stále roste. Loni v Hradci zmizelo 666 kol, což jsou skoro dvě kola denně, a to jde jenom o ta, která poškození majitelé nahlásili policii.

Nechat ve městě kolo ve stojanu, byť zamčené, připomíná adrenalinový sport. I proto se hradecká městská policie zapojila do nově vznikajícího Centrálního registru jízdních kol pro celou Českou republiku. Několikanásobnou zkušenost se zloději kol má i devětadvacetiletý Ladislav Luňáček z Hradce Králové.

"O první kolo jsem přišel ještě na střední škole, když jsem ho na pět minut nechal zamčené před školou. Pak mi ukradli i starou plečku," popisuje Luňáček. O třetí kolo za 12 tisíc korun přišel před půl rokem.

"Byl jsem na noční a měl jsem ho zamčené v areálu zaměstnavatele. A ráno bylo pryč, jen opodál se válela nějaká ukrajina, na které zloděj nejspíš přijel," říká mladý muž.

Krádeže kol v číslech

  • 666 odcizených jízdních kol nahlásili v roce 2013 obyvatelé Hradce Králové.
  • 50 korun je poplatek za zápis do Centrálního registru jízdních kol na pět let.
  • 30 městských policií v celém Česku se již do registru kromě Hradce Králové zapojilo.
  • 5 278 bicyklů už majitelé z celé republiky přihlásilido registru, na Hradecku si své kolo nechaly zapsat už přes 300 lidí.

Do registru se kromě Hradce zapojilo už třicet městských policií v rámci celé České republiky.

"Něco podobného nám moc chybělo, protože každé město mělo svůj vlastní registr, ale ten byl mimo hranice obce nepoužitelný," vysvětluje tisková mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková. Zloději totiž kola většinou prodávají v jiném městě. Díky celorepublikovému registru by se tak Hradečák mohl svého bicyklu dopátrat třeba i v Ostravě nebo Plzni.

Nejsnadnější je zápis přes internet

Do celostátního registru se mohou zapsat majitelé bicyklů buď z domova přes internet, nebo u autorizovaných partnerů, kterými jsou cykloservisy či v hradeckém případě městská policie.

"Každý týden se objeví někdo, kdo chce zaregistrovat. K nám ale většinou chodí starší lidé, kteří nemají počítač. Většina lidí se registruje přes internet," říká Čížková a dodává, že na Hradecku si své kolo nechaly zapsat už přes tři stovky lidí, v celé republice bylo ke včerejšímu dni přihlášeno 5 278 bicyklů.

Poplatek za zápis je spíš symbolický, činí 50 korun na pět let. Jakmile cyklista o kolo přijde, označí ho v registru jako odcizené. Pokud bude kolo kdekoliv v České republice nalezeno, provozovatelé budou jeho majitele ihned kontaktovat. Do registru se chtějí v budoucnu zapojit i Slovensko, Polsko a Německo.

Registrace pomohou i lidem, kteří si kolo kupují v bazaru, nebo policejním hlídkám, které bazary kontrolují.

"Při hledání zcizených kol nám hodně pomáhá i to, když si majitel své kolo označí tak, aby ho snadno poznal, například nějakou samolepkou či jiným znakem," radí mluvčí hradeckých policistů Lenka Burýšková.

Bezpečné jsou speciální stojany či parkovací dům u nádraží

Cyklisté by si měli své kolo i vyfotit, zapsat si jeho výrobní číslo a nevyhazovat doklady o jeho koupi. Jelikož se v Hradci Králové kradou jízdní kola běžně za bílého dne a obyčejné zámky zloději snadno přeštípnou kleštěmi, nabízí hradecká radnice dvě možnosti jak kolo na ulici zabezpečit.

Fotogalerie

Jednou z nich jsou bezpečnostní stojany na kola, které jsou v Hradci Králové instalovány na dvanácti místech, například před gymnáziem J. K. Tyla, ve Fakultní nemocnici nebo u budovy krajského soudu.

"Stojany jsou konstruovány tak, že jízdní kolo je v nich uzamčeno prostřednictvím poloviční vložky FAB, jejíž překonání je v pouličních podmínkách problematické. Některé vložky mají dokonce ochranu proti odvrtání," popisuje mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Další stojany město plánuje umístit v areálu Hvězdy, která má brzy projít rekonstrukcí.

Druhou bezpečnou možností k odstavení kola je parkovací dům pro kola, který loni vyrostl před hlavním nádražím (na video se můžete podívat zde). Za rok svého provozu ustájil skoro 12 tisíc jízdních kol. Za jednodenní úschovu cyklista zaplatí pět korun.

Do budoucna by dům nemusel být poslední. "Město tipuje další lokality, ve kterých by mohly takovéto věže vyrůst, radnice by ke stavbě vytvořila vhodné podmínky," říká Vlčková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Barokní zámek v Horním Maršově je v plamenech, zasahují desítky hasičů

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku od nedělního rána hoří barokní zámek. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz